Srbija će zauvek pamtiti gest Liverpulovih fudbalera na meču sa Zvezdom, a evo šta predstavlja simbol Natalijine ramonde
Svoju solidarnost pokazala je i ekipa Liverpula sinoć
Utakmica između Crvene Zvezde i Liverpula koja je odigrana u ponedeljak, 6. novembra u Beogradu, ostaće, osim po pobedi domaćeg tima, upamćena po gestu engleskog kluba koji je sve oduševio.
Naime, trener Jirgen Klop, kao i kompletna ekipa Liverpula izašla je na megdan Zvezdi sa simbolom "Natalijina ramonda", koji, kao što je poznato mnogima, simboliše stradanje srpskih vojnika u Prvom svetskom ratu.
I Liverpul je kao klub, ne samo Klop i igrači, pokazao ovim činom veličinu, izrazili su "Redsi" duboko poštovanje prema Srbiji i njenoj istoriji, stradalima za slobodu.
ZAŠTO SE NATALIJINA RAMONDA NOSI?
Inicijativa da simbol praznika postane malo poznati cvet potekla je od Marka Đurića, direktora vladine Kancelarije za Kosovo i Metohiju. Idejno rešenje uradio je sa tadašnjim saradnikom u spoljnopolitičkom timu predsednika Srbije Aleksandrom Ristićem, sadašnjim otpravnikom poslova u Bejrutu.
Natalijina ramonda (Ramonda nathalie) je biljka čija je simbolika višestruka za srpski narod. Poznata i kao cvet feniks jer i kada se potpuno osuši ako se malo zalije, može da oživi, baš kao što je iz pepela vaskrsla i srpska vojska u Prvom svetskom ratu.
Cvet koji je živ i kada je na oko mrtav je dobio ime po jednoj od najlepših srpskih kraljica Nataliji Obrenović i opstaje na našim prostorima već milionima godina.
Raste na istoku Srbije i na planini Kajmačalan čiji je najviši vrh Sveti Ilija, na kome je srpska vojska, pod komandom vojvode Živojina Mišića, vodila žestoke borbe tokom stvaranja preduslova za proboj Solunskog fronta, protiv Bugara, u Prvom svetskom ratu.
Natalijinu ramondu otkrio je u okolini Niša doktor Sava Petrović 1884. godine, a u literaturu je uveo Josif Pančić. Reč je o endemskoj vrsti Zapadnog Balkana, a osim u Srbiji raste samo u Makedoniji i Grčkoj. Nalazi se na spisku retkih, ugroženih i endemičnih biljaka Evrope, a u Srbiji je strogo zaštićena vrsta.U narodnom govoru se naziva i vaskršnji cvet jer pored toga što osušena kada se zalije oživi kao feniks, cveta u vreme Vaskrsa. U Evropi, osim ramondi, svega dve vrste imaju ovu sposobnost anabioze.
Prigodni bedževi u znak odavanja počasti stradalima u ratu, ali i ponosa na vojničke pobede odavno postoje i u drugim zemljama. U čast pobede u Prvom svetskom ratu Britanci i građani država Komonvelta sa ponosom ističu značke u obliku cveta bulke.
Inače, u ponedeljak uveče, svoju solidarnost pokazali su i košarkaši Partizana koji su na jučerašnjem meču nosili ovaj simbol, međutim, fudbaleri Crvene zvezde nisu stavili ovaj cvet na svoj dres.
(Telegraf.rs)
Video: Ne znam ko je ubio Đinđića, ali znam ko sigurno nije: Veruović iskreno o atentatu i seriji "Sablja"
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Nnidza
Lepo je znati po kome i po kojim zaslugama nosi ovo ime.... ako smo već Srbi...
Podelite komentar
Наше име
Gde može da se nabavi takav bedž?
Podelite komentar
Jelena
Danas nam je slava.... sveti Avramije Zatvornik pandam svetom Valentinu ...venčavao parove bez roditeljskog pristanka
Podelite komentar