Nikolić: Učinimo sve za opstanak i napredak naroda (FOTO)
Predsednik Srbije Tomislav Nikolić večeras je, povodom 15. februara, Dana državnosti, upriličio prijem sa koga je poručio da u Srbiji svi treba da budu jedinstveni i da učine sve što mogu radi opstanka i napretka svog naroda.
- Duvaju jaki vetrovi koji teže da slome ono što im se nalazi na putu. Zato je potrebno jedinstvo, mudrost i da, odgovornim i promišljenim potezima, snagom moćnog vetra stavimo u pogon stvaranje novih vrednosti - poručio je Nikolić, obraćajući se zvanicama.
Prema Nikolićevim rečima, danas je teško na drugi delikatniji način, ali treba da učinimo sve što možemo radi opstanka i napretka svog naroda.
Navodeći da se na današnji dan s ponosom sećamo istorijskih događaja koji su ključni za obnavljanje srpske državnosti, Nikolić je naglasio da tokom viševekovnog ropstva, gde je jedino pitanje bilo opstanak, srpski narod nije mogao da ostvari veći opšteistorijski ili evropski uticaj velikim kulturnim i državnim delima. Međutim, uprkos viševekovnom ugnjetavanju širom Balkana, u velikoj meri, naš narod je očuvao svoj nacionalni identitet, baštinu jezik i kulturu.
I u srednjem veku, kada mnogi nisu postojali, podsetio je Nikolić, naš narod je postavljao sebi visoke ciljeve i težio uzvišenim idealima.
- Srpski velikaši gradili su kulturne spomenike i verske građevine, prihvatali su, ali i postavljali evropske standarda svoje eopohe. Kulturni i materijalni razvoj Srbije zaustavljen je dolaskom Turske - podsetio je predsednik Nikolić i dodao da je i ta okupacija morala da prestane.
Prema njegovim rečima, na Balkanu je 19. vek otvorio pitanje suzbijanja turske vlasti i protekao je u konstantoj borbi između dve kulture, dve civilizacije, dve vere čije je poprište bilo mesto gde je živeo jedan mali, ali hrabar srpski narod.
- Proces oslobađanja i obnavljanja srpske države otpočeo je na danasnji dan pre 210 godina, izbijanjem Prvog srpkog ustanka koji, istina, nije snažnije uzburkao duhove u Evropi i Rusiji - podsetio je Nikolić i ocenio da mnogi nisu bili svesni da je srpskiim ustankom otpočela bakanska revolucija i rešavanje istočnog pitanja na nacionalnom i demokratskom načelu.
Nikolić je ocenio da je to bila buna obrespravljenih protiv privilegovanih i da je rezultirala buđenjem nacionalne svesti i pretočena u borbu za slobodu.
- Srbi su pobedili u bici na Mišaru i Deligradu, a jurišom na 12.000 ustanika 1806. oslobođen je i Beograd čime je izdejstvovan status uticajnog vojnog faktora sa kojim se moralo računati - naglasio je Nikolić.
Na taj način, dodao je on, Srbi su samo postavili svoje pitanje u skladu sa novim viđenjem nacionalnog osećanja i uspeli da se održe vlastitom snagom.
- Sa Srbima se od tada računa u međunarodnoj politici - rekao je Nikolić i dodao da bi sa aspekta rezultata i ideje o slobodi Prvi srpski ustanak pravdao i izraz revolucija, kako je to kvalifikovao jedan od najvećih nemačkih istoričara Leopold Ranke, a kasnije dopunio i istoričar Herman Vendel.
Istorija srpske ustavnosti počinje Zakonopravilom (Nomokanonom) Svetog Save 1219. koje je bilo prvi srpski ustav i jedan od najstarijih ustavnih dokumenata u svetu, rekao je Nikolić i dodao da je drugi po redu srpski ustavni zakon Dušanov zakonik iz 1349. i 1354.
- U Karađorđevo doba, doneto je nekoliko zakona ustavnog karaktera. Sretenjski ustav iz 1835. koji danas obeležavamo treći je po redu u našoj istoriji, ali i prvi Ustav moderne srpske države. Taj ustav je kao i mnogi drugi srpski ustavi ime dobio po prazniku na koji je usvojen, Sretenju Gospodnjem. Srbija je tada dobila Ustav pre velikih sila Rusije, Turske ili Austrije, rekao je predsednik Nikolić i dodao da su se tada stekle istorijske okolnosti.
Međutim, ukazao je Nikolić, Sretenjski ustav iz 1835. je bio kratkog veka, a prva protiv ovog ustava istupila je Austrija, jer je njen kancelar knez Meternih baš u to vreme stvorio međunarodnu ligu protiv konstitucionalizma, pa je naš Ustav nazvao "toliko napredniim da je vise nego utopijski".
Protiv tadašnjeg srpskog ustava bile su i Rusija i Turska ocenjujući ga ne samo liberalnim, već i nesaglasnim sa vazalnim položajem Srbije, a posebno su bile nezadovoljne što nije donet uz njihovu saglasnost.
- One su se zatim, kao i Austrija, uplašile da taj ustav zaista ne postane ''zarazan'' i za njihove podanike, naročito odredbe o pravima građana i o Narodnoj skupštini, pa je nazivan i prevratničkim i antihrišćanskim - podsetio je predsednik Srbije.
Čak je i srpska trobojka kao simbol srpske državnosti, izazivala otpor i poslužila kao razlog austrijskom turskom i ruskom odbacivanju Sretenjskog ustava, ocenio je Nikolić dodavši da je čak i knezu Milošu ovakav stav velikih sila išao na ruku, pa ga je, iskoristivši ovaj "velikodušni" dar velikih sila, već marta iste godine stavio van snage.
- Ustav je bio sredstvo za nacionalno oslobođenje. Uspostavio je i ustavno ograničavanje vladara kao i garancije i zaštitu ljudskih prava i sloboda - naglasio je Nikolić.
On je dodao da je tako Prvim ustankom otpočelo obnavljanje srpske države, a Sretenjski ustav je, iako kratkog veka, imao ogroman značaj za razumevanje uloge demokratskih ustanova.
- Sretenjski ustav je predstavljao temelj za demokratizaciju poltičkih institucija. Prosvetiteljske i liberalne ideje koje su u njemu sadržane bile su osnova za razvoj buduće sprske države - istakao je Nikolić i dodao da otuda i danas imamo širok spektar slobodoumnih ideja, nezavisnot sudstva, građanske slobode i prava, nepriskosnovensot ličnosti, slobodu kretanja i nastanjivanja.
Prijemu su prisustvovali brojni ambasadori, kao i drugi predstavnici političkog i javnog života u Srbiji, vojske, policije, crkvenih zajednica... Nakon čestitanja Dana državnosti i pozdravnog govora upriličen je koktel za zvanice.
(Telegraf.rs / Tanjug)
Video: Put do Linkolnove sobe u Kapitolu: U jednoj od prostorija sada stoji i potpis poznatog Srbina
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Luka
Kuda vode grobar i kocijas srpski narod, da mi je znati!?.
Podelite komentar
Miki
Sa ovima necemo daleko dogurati.
Podelite komentar
《¤_¤》
Nasle se stare vojvode da zakuvaju opet medju narod mozda stvore i malo pucketanja strasnoo ko nas vodo u svet :-(
Podelite komentar