GLAVNA TEMA PRAVOSUĐE: Dačić i Vučić oči u oči sa Ešton i Tačijem
U Briselu je bilateralnim sastankom premijera Srbije Ivice Dačića i Ketrin Ešton počela ključna runda dijaloga Beograda i Prištine.
Posle današnjih sastanaka će biti jasnije kakav će biti izveštaj Eštonove i kada će biti moguće otvaranje pristupnih pregovora između Srbije i EU.
U zgradu Evropske službe za spoljne poslove nešto posle devet sati ušla je delegacija Srbije, u kojoj je, pored premijera Ivice Dačića, i prvi potpredsednik Vlade Srbije Aleksandar Vučić.
Potom se visoka predstavnica EU Ketrin Ešton sastala s kosovskim premijerom Hašimom Tačijem, a očekuje se da posle toga počne i trilateralni sastanak.
Glavna tema današnjih razgovora su otvorena pitanja iz oblasti pravosuđa, a pre svega ustrojstvo osnovnog suda u Mitrovici, čiji bi sastav po Briselskom sporazumu trebalo da odražava etničku strukturu stanovništva.
Portparolka Eštonove Maja Kocijančič saopštila je juče da će tema biti pravosuđe, a cilj sastanka je da se učini što veći napredak uoči izveštaja visoke predstavnice Ketrin Ešton ministarskom savetu EU koji odlučuje o datumu početka pregovora o pridruživanju Srbije EU.
- Biće reči o svim otvorenim pitanjima vezanim za primenu Briselskog sporazuma, a jedno od njih je pravosuđe - rekla je Kocijančičeva juče novinarima.
Priština traži da sedište tog suda bude u Južnoj Mitrovici, sa ograncima u severnim opštinama u kojima žive pretežno Srbi, dok je stav Beograda da sedište suda bude na severu i odvojeno od suda na jugu podeljenog grada. Ministri će nakon toga usvojiti okvir za pregovore sa Srbijom i odrediti datum prve međuvladine konferencije EU-Srbija, koja po ranijoj odluci Saveta treba da se održi najkasnije u januaru 2014.
Kada je reč o pravosuđu, spor se vodi oko ustrojstva Osnovnog suda u Mitrovici, čiji bi sastav po Briselskom sporazumu trebalo da odražava etničku strukturu stanovništva.
Priština traži da sedište tog suda bude u Južnoj Mitrovici, s ograncima u severnim opštinama u kojima žive pretežno Srbi, dok je stav Beograda da sedište suda bude na severu i odvojeno od suda na jugu podeljenog grada.
Kako je Tanjug ranije javio, većina članica smatra da je Srbija uložila dovoljno napora u primeni sporazuma da se međuvladina konferencija održi već 20. decembra, odmah nakon završnog godišnjeg samita Saveta EU.
Takav stav zastupa i Evropski parlament, koji je u Predlogu rezolucije o Srbiji, koja je prošle nedelje jednoglasno usvojena u Spoljnopolitičkom komitetu, zatražio početak pregovora u decembru.
Nemačka i Velika Britanija, međutim, žele pregovore najranije u januaru, a briselski diplomatski izvori kažu da se one pri tome pozivaju pre svega na okolnost da dogovora o pravosuđu još nema.
Nemci se, pored toga, pozivaju na stav Bundestaga da pregovori sa Srbijom u svakom slučaju ne treba da počnu pre januara, ali taj stav, kako je Tanjugu rečeno, nije obavezujući, jer je u ovom slučaju reč o mišljenju, a ne o odluci nemačkog parlamenta.
- Skoro da sam siguran da će Srbija u januaru otpočeti pregovore s EU - kazao je Vučić gostujući u četvrtak na RTS-u.
(Telegraf.rs / Tanjug)
Video: IN MEMORIAM: Dragan Marković Palma
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Bojan
Pa kad smo ih već priznali na svim frontovima. Šta palamudimo? Neka rade šta im je volja(amerima volja)?? Ostavite ih na miru! Mi ćemo da "pregovaramo.."
Podelite komentar
ARON
"Ne lipši magarče do zelene trave" i da Srbija odmah prizna Metohiju mi nećemo nikad biti primljeni u EU da ponovim NIKAD tek onda će se otvoriti pitanje Vojvodine pa Raške pa Krajine .
Podelite komentar
NL
@ARON, Evropa je sita i umorna od vas pojedinaca. Evropa hoce mir, a ti mozes i dalje sanjati o samostalnoj Vojvodini i "Sandzaku". Najverovatnije mislis na Rasku oblast....
Podelite komentar