GLAVNA TEMA PRAVOSUĐE: Dačić i Vučić oči u oči sa Ešton i Tačijem

  • 3

U Briselu je bilateralnim sastankom premijera Srbije Ivice Dačića i Ketrin Ešton počela ključna runda dijaloga Beograda i Prištine.

Posle današnjih sastanaka će biti jasnije kakav će biti izveštaj Eštonove i kada će biti moguće otvaranje pristupnih pregovora između Srbije i EU.

U zgradu Evropske službe za spoljne poslove nešto posle devet sati ušla je delegacija Srbije, u kojoj je, pored premijera Ivice Dačića, i prvi potpredsednik Vlade Srbije Aleksandar Vučić.

Potom se visoka predstavnica EU Ketrin Ešton sastala s kosovskim premijerom Hašimom Tačijem, a očekuje se da posle toga počne i trilateralni sastanak.

Glavna tema današnjih razgovora su otvorena pitanja iz oblasti pravosuđa, a pre svega ustrojstvo osnovnog suda u Mitrovici, čiji bi sastav po Briselskom sporazumu trebalo da odražava etničku strukturu stanovništva.

Portparolka Eštonove Maja Kocijančič saopštila je juče da će tema biti pravosuđe, a cilj sastanka je da se učini što veći napredak uoči izveštaja visoke predstavnice Ketrin Ešton ministarskom savetu EU koji odlučuje o datumu početka pregovora o pridruživanju Srbije EU.

- Biće reči o svim otvorenim pitanjima vezanim za primenu Briselskog sporazuma, a jedno od njih je pravosuđe - rekla je Kocijančičeva juče novinarima.

Priština traži da sedište tog suda bude u Južnoj Mitrovici, sa ograncima u severnim opštinama u kojima žive pretežno Srbi, dok je stav Beograda da sedište suda bude na severu i odvojeno od suda na jugu podeljenog grada. Ministri će nakon toga usvojiti okvir za pregovore sa Srbijom i odrediti datum prve međuvladine konferencije EU-Srbija, koja po ranijoj odluci Saveta treba da se održi najkasnije u januaru 2014.

Kada je reč o pravosuđu, spor se vodi oko ustrojstva Osnovnog suda u Mitrovici, čiji bi sastav po Briselskom sporazumu trebalo da odražava etničku strukturu stanovništva.

Priština traži da sedište tog suda bude u Južnoj Mitrovici, s ograncima u severnim opštinama u kojima žive pretežno Srbi, dok je stav Beograda da sedište suda bude na severu i odvojeno od suda na jugu podeljenog grada.

Kako je Tanjug ranije javio, većina članica smatra da je Srbija uložila dovoljno napora u primeni sporazuma da se međuvladina konferencija održi već 20. decembra, odmah nakon završnog godišnjeg samita Saveta EU.

Takav stav zastupa i Evropski parlament, koji je u Predlogu rezolucije o Srbiji, koja je prošle nedelje jednoglasno usvojena u Spoljnopolitičkom komitetu, zatražio početak pregovora u decembru.

Nemačka i Velika Britanija, međutim, žele pregovore najranije u januaru, a briselski diplomatski izvori kažu da se one pri tome pozivaju pre svega na okolnost da dogovora o pravosuđu još nema.

Nemci se, pored toga, pozivaju na stav Bundestaga da pregovori sa Srbijom u svakom slučaju ne treba da počnu pre januara, ali taj stav, kako je Tanjugu rečeno, nije obavezujući, jer je u ovom slučaju reč o mišljenju, a ne o odluci nemačkog parlamenta.

- Skoro da sam siguran da će Srbija u januaru otpočeti pregovore s EU - kazao je Vučić gostujući u četvrtak na RTS-u.

(Telegraf.rs / Tanjug)

Video: IN MEMORIAM: Dragan Marković Palma

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Bojan

    13. decembar 2013 | 15:11

    Pa kad smo ih već priznali na svim frontovima. Šta palamudimo? Neka rade šta im je volja(amerima volja)?? Ostavite ih na miru! Mi ćemo da "pregovaramo.."

  • ARON

    13. decembar 2013 | 21:18

    "Ne lipši magarče do zelene trave" i da Srbija odmah prizna Metohiju mi nećemo nikad biti primljeni u EU da ponovim NIKAD tek onda će se otvoriti pitanje Vojvodine pa Raške pa Krajine .

  • NL

    13. decembar 2013 | 23:34

    @ARON, Evropa je sita i umorna od vas pojedinaca. Evropa hoce mir, a ti mozes i dalje sanjati o samostalnoj Vojvodini i "Sandzaku". Najverovatnije mislis na Rasku oblast....

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA