Bajatović: Statut Vojvodine donet je političkim ucenama!
Predsednik vojvođanskih socijalista Dušan Bajatović izjavio je da je Statut Vojvodine, čije delove je USS nedavno ocenio kao neustavne, donet ucenama.
- Odluka USS kojom je proglasio neustavnim delove Statuta Vojvodine je jasna i očekivana. U periodu donošenja Statuta, za koji smo i mi glasali zajedno s DS-om, SPS je imao 11 amandmana, koji nisu prihvaćeni, a u stvari poklapaju se s ovim promenama koje USS doneo - kazao je on u intervjuu za novosadski list "Dnevnik".
Prema njegovim ocenama, Ustavni sud je postupio "više nego korektno jer je ostavio šest meseci da se mi u Vojvodini dogovorimo o tome da se Statut prilagodi Ustavu Srbije, koji smo, čini mi se velikim političkim konsenzusom, a kasnije glasovima većine građana, doneli".
- Ponoviću svoj lični politički stav da možemo naći elemente i nelegalnosti i nelegitimnosti. Kad govorimo o stepenu nelegalnosti, znamo da je ovakav statut APV, praktično izglasan u Skupštini Vojvodine bez najšireg konsenzusa s opozicionim strankama, što je manje važno. A važnije je to da je Statut donet ucenom malih stranaka, tada koalicionih partnera u tankoj većini koja je u republičkom parlamenta činila vladu DS, SPS i naših partnera - kaže Bajatović.
- Prema tome, treba voditi računa o tome da je to praktično izglasano u situaciji u kojoj je parlamentarnu većinu činilo 128 poslanika i u kojoj je postojala snažna politička intencija, pre svega malih stranaka iz Vojvodine, da se republička vlada natera na tako nešto. A o tome da je skupštinska većina naterana da se tako nešto izglasa u parlamentu govori činjenica da, iako je vlast, s DS-om na čelu, imala većinu i u vladi i u skupštini, nikada nije do kraja donet zakon o prenošenju nadležnosti onako kako je trebalo, niti je donet zakon o imovini, što je već pokazalo da u tadašnjoj vladajućoj strukturi postoji sumnja u sve to što je urađeno oko Statuta - dodaje on.
Odgovarajući na pitanje kako tumači nelegitimnost, ako u Skupštini Vojvodine, kako tvrdi pokrajinska vlast, postoji većina, Bajatović kaže da se ne može osporiti činjenica da u vojvođanskom parlamentu "postoji nekakava većina od sedamdesetak poslanika". Međutim, kako ističe, "treba sabrati te mandate na drugačiji način".
- Kad se sve to sabere i doda činjenica da su u ovom trenutku praktično drugačije koalicije u Republici, a drugačije na pokrajinskom nivou, dolazimo do toga da ćemo početi u Novom Sadu, u vojvođanskoj administraciji, da pravimo nekakvu tvrđavu za obračun između, tako da kažem, stranaka vladajućih na republičkom nivou i onih koje su opozicione na republičkom, a na vlasti u Vojvodini. Dakle, doći će do svojevrsnog političkog prepucavanja na relaciji, ne mogu da kažem, Srbija–Vojvodina, jer je to nemoguće, nego prosto Beograd – Novi Sad, oko toga ko je vlast u Pokrajini, ko je legitiman, a ko nelegitiman. Svi će braniti svoje političke pozicije, a stradaće interesi građana Vojvodine - dodaje on.
(Telegraf.rs / Tanjug)
Video: Slaven Došlo o mjuziklu "Balkan ekspres": To je priča o malim ljudima koji pokušavaju da prežive
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
novii
Vojvodina sa 47 opština ne treba da ima skupštinu i slične stvari, a Beograd sa 17 opštine treba da ima skupštinu i ostale stvari koje priliče autonomiji (grb i zastava). Ovaj Bajatović kao i svi političari dosta priča, a ne kaže ništa smisleno.
Podelite komentar
Drnda
Tek ce se cuti za budzu od 32.000 evra plate.
Podelite komentar
Vojvodino Ne menjaj nista!
Dok se Ustav Srbije ne usaglasi sa zakonima i pravilima EU!
Podelite komentar