Nikolić: Odrastao sam uz imena vojnika koji su ratovali protiv svetskih siledžija! (FOTO)
Predsednik Republike Tomislav Nikolić rekao je danas da je Srbija uvek u svojoj istoriji bila na strani pobednika, a Fotomografija 1014 - 1918. upravo je dokaz učešća Srbije u istorijskoj priči pobednika.
Govoreći na promociji fotomografije i to upravo na dan kad je pre 94 godine potpisano primirje u Prvom svetkom ratu, Nikolić je primetio da nas, nažalost, samo godišnjice i jubileji podsećaju na našu dužnu zahvalnost prema mnogim precima čija imena pominju tek ljudi iz struke, a čija dela jesu doslovno i simbolično utkana u naše povesno herojstvo.
- Kao i većina srpske dece odrastao sam uz imena slavnih vojnika i vojskovođa iz Prvog svetskog rata, samo jednog od ratova koje je malena Srbija vodila protiv svetskih siledžija braneći svoju čast: Radomir Putnik, Stepa Stepanović, Živojin Mišić, Petar Bojović, major Gavrilović, Milunka Savić - rekao je Nikolić, ali i naglasio da fotomografija podseća i na skrajnuta i nikad isticana po zasluzi imena fotografa - Riste Marjanovića, Samsona Černova, Vladimira Becića, Dragiše Stojadinovića, Riste Šukovića...
- Fotografija i film u Kneževini, a potom i Kraljevini Srbiji, dvojako svedoče o ukupnom razvoju jedne države - istakao je Nikolić, i dodao da ne samo da su potomcima ostala svedočanstva u fotografijama i pokretnim slikama, već su fascinantni i datumi, brzina kojom je Srbija prihvatala nova tehnička dostignuća i razvijala ih.
Tako je naveo da su već u prvoj godini svoga nastanka - 1839. dagerotipija, kao prvi fotografski zapis, ili 1895. filmska projekcija - odmah stizale u Srbiju: fotografiju je od izumitelja Luja Dagera lično učio Dimitrije Novaković u Parizu, a Anastas Jovanović u Beču. Samo pola godine nakon pariske projekcije braće Limijer, film je prikazan u beogradskoj kafani „Kod zlatnog krsta”.
- Čak i u tako velikim brigama za vojnika i izbegli narod, Vlada i Vrhovna komanda ne zaboravljaju da potomcima moraju ispričati svoju priču na način koji će reći više od hiljadu reči - slikom - konstatovao je Nikolić.
Podsetio je i da je među prvima na svetu srpska vojska na Krfu osnovala Filmsku sekciju pri Vrhovnoj komandi, kupila opremu za snimanje i prikazivanje filmova, a vojnik sa foto-aparatom i kamerom bio je značajan koliko i vojnik sa puškom.
Među važne datume Nikolić je ubrojao i 1916. godinu kada je Vrhovna komanda postavila za šefa Kinematografske sekcije Vrhovne komande srpske vojske fotografa Dragišu Stojadinovića, "bogomdanog za poslove organizatora", a zahvaljujući čijim su izuzetnim organizatorskim sposobnostima do danas sačuvani snimci i fotografije iz Prvog svetskog rata.
- Lica znanih i neznanih junaka, situacije i događaji, trenuci mira i rata... Sa njihovih fotografija gledaju vas tuga i nostalgija, radost i treptaj, čuju se puška i top, ali i vetar koji talasa žitna polja po Srbiji i ljulja talase Jonskog mora. Na svakoj stranici čuje se poklik: Za mnom, junaci!, Napred, braćo!, jednako se čuju vojnička truba koja svira napad i harmonika i frula koje pozivaju na tiho, tiho Tamo daleko... - rekao je on.
Zato je zamolio prisutne da se u njegov govor ubroji i ono što je danas napisao u autorskom tekstu u Politici, jer to je, kako je naveo, njegov stav o Prvom svetskom ratu, razlozima za njegovo izbijanje, i "odnosima prijatelja i manjih prijatelja prema Srbiji".
- Želeo sam da uzburkam domaću i svetsku javnost, jer mi se čini da je to sad više nego potrebno - rekao je Nikolić na promociji Fotomografije 1914 - 1918.
(Telegraf.rs / Tanjug)
Video: U Brčkom položeni venci na Spomenik srpskim braniocima tog grada
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
losmi
Kada si odrasao uz takve junake, kako li si izrastao u tolikog izdajnika?
Podelite komentar
marko tlgrf
Od danasnjih politicara niko nije dostojan da polaze venac junacima iz prvog svetskog rata.
Podelite komentar
ofk
Seljak
Podelite komentar