Bačević: Koncesijom do kanala Dunav-Morava-Vardar
Ministar rudarstva Srbije Milan Bačević izjavio je danas da neće biti zaduživanja za projekat izgradnje kanala do Soluna i da će on, prema nedavno urađenoj studiji izvodljivosti, koštati znatno manje od iznosa sa kojim se spekulisalo u javnosti.
- Srbija nema novca za jedan ovakav projekat i mislim da ga u dogledno vreme neće imati... Jedini način da se on ostvari je kroz koncesiju - kazao je Bačević za "Blic".
Na pitanje ko će taj projekat finansirati, ministar je rekao da "Kinezi to mogu da urade i što je najvažnije žele" i da treba sa njima da se dogovorimo da li je moguće napraviti koncesiju, što će, kako je rekao, biti jedna od tema na sastanku koji će imati narednih dana u Pekingu.
Bačević je istakao da je sa ministrom finansija Lazarom Krstićem razgovarao o finanijskim obavezama države u pogledu izrade prostornog plana posebne namene u iznosu od 70 miliona dinara i da je ministar "potpuno svestan važnosti i vrednosti ovog projekta".
Ministar rudarstva je rekao da bi izgradnja kanala Dunav-Morava-Solun mogla da počne 2015. godine, "ukoliko se sve kvalitetno i dobro završi", naglašavajući da bi se tim projektom u narednih pet godina drastično smanjila nezaposlenost i potpuno zaposlila građevinska operativa.
(Telegraf.rs / Tanjug / Izvor: Blic)
Video: Na Novom groblju obeležen 11. novembar – Dan primirja u Prvom svetskom ratu
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Ja
Pa neka ga grade vise sta fali kad mi necemo da placamo
Podelite komentar
DelBoy
Samo nek se gradi ...!
Podelite komentar
LUKA AMIDŽIĆ
Ovoj grandioznoj ideji od koje nije bilo niti će biti veće u istoriji ovog naroda u delu megaprojekata koji menjaju i nas i svet nedostaje samo jedna stvar . Ponegde se provlači da bi se u slučaju da ne bude dovoljno vode pribeglo pravljenju akumulacije ali nije bez značaja gde bi ona bila? . Ako bi nas ubeđivali neko drugi osim Kineza da takva akumulacija odnosno jezero bude na Kosovu to bi iz geopolitičkih razloga trebalo odbiti jer takva akumulacija je ključ projekta u tuđoj ruci koiim se može zatvoriti ovakav kanal i u miru i u ratu uvek kada god to nekom držaocu KIM-a to bude odgovaralo .Nema tih para zbog kojih bi trebalo pribeći ovakvom rešenju čak i da nam ga druge sile koje drže Kim i poklone.Srbija bi trebla da se trudi da pomogne i Makedoniji i Grčkoj radi velikog cilja za ove 3 države a ne da ključ kanala zbog takve akumulacije poput ključa od kuće damo ćetvrtom faktoru istorijski složene balkanske slagalice .Za očekivati je da bi linijom manjeg otpora (manjih troškova " u cilju povezivanja regiona") neko iz sveta pokušao ovako nešto da " progura " .Bolje je potopiti negde veliki prostor u Srbiji van teritorije koju objektivno nismo u stanju da kontrolišemo nego da takav ključ celog projekta predamo neizvesnoj budućnosti ,
Podelite komentar