SRPKINJAMA PRAVO GLASA PRE 68 GODINA: Zašto još nemamo premijerku i predsednicu?

 
  • 19

Žene u Srbiji, uprkos sve većoj zastupljenosti u Vladi i parlamentu, i dalje su u neravnopravnom položaju, tvrde za naš portal Zorana Mihajlović, Nevena Adžemović i Jadranka Joksimović

Žene u Srbiji su pre tačno 68 godina dobile pravo glasa, a danas, nakon toliko godina, njihov položaj, iako znatno bolji, i dalje je neravnopravan u odnosu na muškarce.

Mnoge dame koje su na funkcijama u svojim strankama za Telegraf tvrde da se mnogi poslovi i dalje vode kao "muški", dok je prema rečima narodne poslanice Nove Srbije Nevene Adžemović, mnogo vremena potrebno da prođe, pa da dama zauzme mesto premijera i predsednika države.

Odlukom komunističke vlasti u SFRJ, 12. avgusta 1945. godine žene su dobile pravo glasa, ali tek sada u Skupštini Srbije ima 32,4 odsto pripadnica lepšeg pola, a pet dama sedi u ministarskoj fotelji u Vladi Srbije.

Prema podacima Skupštine, u aktuelnom sazivu od 250 narodnih poslanika, čak 81 je žena. Takođe, na čelu Narodne banke Srbije, kao jedne od najvažnijih institucija u zemlji, takođe je žena - Jorgovanka Tabaković.

Ministarka energetike Zorana Mihajlović kaže za Telegraf da bi ona lično volela da u Vladi ima više žena, ali naglašava da to, ipak, zavisi od samih dama.

- Ljude ne delim na to jesu li ženskog ili muškog roda, već jesu li vredni, obrazovani, sposobni ili nisu. Nekad mi se čini da zbog broja i statistike guramo određeni broj žena. Više se zalažem da država pripadnicima ženskog pola omogući uslove da se bave politikom i da ih pozivamo da to slobodno rade - kaže Mihajlovićeva.

Poslanica u Skupštini i funkcionerka SNS Jadranka Joksimović kaže za Telegraf da rodna određenost ne treba da znači ni prednost, ni hendikep.

- Uvek se zalažem za meritokratski princip koji podrazumeva napredovanje i uspeh u odnosu na sposobnosti kvalitet, kao i marljivost. Ima dosta žena u političkom životu, ali ih nema mnogo na pozicijama gde se odvija proces odlučivanja. Ravnopravnost ostaje politički proklamovani ideal, ali u stvarnosti nismo do kraja ravnopravni, jer i dalje postoje tzv. muške oblasti, kao i one koje su dominantno ženske - objašnjava Joksimović.

Bivša članica grupe "Models", sada poslanica s liste Nove Srbije, Nevena Adžemović kaže za naš portal da žene i pored sve veće zastupljenosti u Skupštini, Vladi i drugim institucijama još nisu u dovoljnoj meri ravnopravne s muškarcima.

- O tome treba što više da se priča. Žene su najveće žrtve u porodičnom nasilju, što je još jedan od tužnih pokazatelja da i dalje nema pune ravnopravnosti. Ipak, to što smo iz godine u godinu u sve većem broju u Skupštini i Vladi me raduje. Ipak, potrebno je još mnogo vremena pa da Srbija ima ženu na mestu premijera ili predsednika - kaže Adžemovićeva, koja je iskazala i spremnost da bude i jedna od ministarki u rekonstruisanoj Vladi Srbije.

(D. Zlojutro)

Video: Kada krene jutarnji špic ovakvo je stanje na novom kružnom toku Ušće

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Niki

    12. avgust 2013 | 22:27

    Bas su vam reprezentativni primeri. 2 od 3 se trude da u prvi plan istaknu svoj dekolte, a treca se frlja stranim izrazima da bi zvucala pametno.Ja kao zena prva ne bih glasala za njih. ;)

  • Ica

    12. avgust 2013 | 22:28

    I dalje čekam da me neko probudi iz ružnog sna zvanog Nevena Models- poslanica

  • клисура

    12. avgust 2013 | 22:26

    На сву срећу па жене не воде овај свет, иначе би било још више ратова. Мислим, волим вас изнад свега али никако на власти али у власти да.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA