SRPKINJAMA PRAVO GLASA PRE 68 GODINA: Zašto još nemamo premijerku i predsednicu?
Žene u Srbiji, uprkos sve većoj zastupljenosti u Vladi i parlamentu, i dalje su u neravnopravnom položaju, tvrde za naš portal Zorana Mihajlović, Nevena Adžemović i Jadranka Joksimović
Žene u Srbiji su pre tačno 68 godina dobile pravo glasa, a danas, nakon toliko godina, njihov položaj, iako znatno bolji, i dalje je neravnopravan u odnosu na muškarce.
Mnoge dame koje su na funkcijama u svojim strankama za Telegraf tvrde da se mnogi poslovi i dalje vode kao "muški", dok je prema rečima narodne poslanice Nove Srbije Nevene Adžemović, mnogo vremena potrebno da prođe, pa da dama zauzme mesto premijera i predsednika države.
Odlukom komunističke vlasti u SFRJ, 12. avgusta 1945. godine žene su dobile pravo glasa, ali tek sada u Skupštini Srbije ima 32,4 odsto pripadnica lepšeg pola, a pet dama sedi u ministarskoj fotelji u Vladi Srbije.
Prema podacima Skupštine, u aktuelnom sazivu od 250 narodnih poslanika, čak 81 je žena. Takođe, na čelu Narodne banke Srbije, kao jedne od najvažnijih institucija u zemlji, takođe je žena - Jorgovanka Tabaković.
Ministarka energetike Zorana Mihajlović kaže za Telegraf da bi ona lično volela da u Vladi ima više žena, ali naglašava da to, ipak, zavisi od samih dama.
- Ljude ne delim na to jesu li ženskog ili muškog roda, već jesu li vredni, obrazovani, sposobni ili nisu. Nekad mi se čini da zbog broja i statistike guramo određeni broj žena. Više se zalažem da država pripadnicima ženskog pola omogući uslove da se bave politikom i da ih pozivamo da to slobodno rade - kaže Mihajlovićeva.
Poslanica u Skupštini i funkcionerka SNS Jadranka Joksimović kaže za Telegraf da rodna određenost ne treba da znači ni prednost, ni hendikep.
- Uvek se zalažem za meritokratski princip koji podrazumeva napredovanje i uspeh u odnosu na sposobnosti kvalitet, kao i marljivost. Ima dosta žena u političkom životu, ali ih nema mnogo na pozicijama gde se odvija proces odlučivanja. Ravnopravnost ostaje politički proklamovani ideal, ali u stvarnosti nismo do kraja ravnopravni, jer i dalje postoje tzv. muške oblasti, kao i one koje su dominantno ženske - objašnjava Joksimović.
Bivša članica grupe "Models", sada poslanica s liste Nove Srbije, Nevena Adžemović kaže za naš portal da žene i pored sve veće zastupljenosti u Skupštini, Vladi i drugim institucijama još nisu u dovoljnoj meri ravnopravne s muškarcima.
- O tome treba što više da se priča. Žene su najveće žrtve u porodičnom nasilju, što je još jedan od tužnih pokazatelja da i dalje nema pune ravnopravnosti. Ipak, to što smo iz godine u godinu u sve većem broju u Skupštini i Vladi me raduje. Ipak, potrebno je još mnogo vremena pa da Srbija ima ženu na mestu premijera ili predsednika - kaže Adžemovićeva, koja je iskazala i spremnost da bude i jedna od ministarki u rekonstruisanoj Vladi Srbije.
(D. Zlojutro)
Video: Kada krene jutarnji špic ovakvo je stanje na novom kružnom toku Ušće
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Niki
Bas su vam reprezentativni primeri. 2 od 3 se trude da u prvi plan istaknu svoj dekolte, a treca se frlja stranim izrazima da bi zvucala pametno.Ja kao zena prva ne bih glasala za njih. ;)
Podelite komentar
Ica
I dalje čekam da me neko probudi iz ružnog sna zvanog Nevena Models- poslanica
Podelite komentar
клисура
На сву срећу па жене не воде овај свет, иначе би било још више ратова. Мислим, волим вас изнад свега али никако на власти али у власти да.
Podelite komentar