Nemci: Deset godina za integraciju Balkana u EU

 
  • 5

U analizi se navodi da entuzijazam za prijem zemalja regiona u EU nije umanjen nakon izbijanja krize u evrozoni, već je takav bio i ranije

Proces pridruživanja Evropskoj uniji država Zapadnog Balkana, uključujući Srbiju, trajaće još najmanje deceniju, budući da će posle prijema Hrvatske, koja je u julu postala 28. članica, nastati dugotrajna pauza, ocenjuje se u analizi "Deset godina samoće", koju su sačinili stručnjaci za EU iz Berlina.

U analizi se navodi da entuzijazam za prijem zemalja regiona u EU nije umanjen nakon izbijanja krize u evrozoni, već je takav bio i ranije.

"U pojedinim zemljama poput Nemačke i Francuske ukazano je na nedovoljnu zrelost kandidata za članstvo u EU, kao i na ograničenu sposobnost Unije da primi nove članice".

- U trenutku kada se neke države EU suočavaju s pretnjom od državnog bankrota i kada među građanima Unije opada njen ugled, dominira stav da ne bi bilo odgovorno da EU natovari sebi na vrat problematične slučajeve - smatraju autori.

Autori studije su zamenica direktora Evropske akademije u Berlinu Andrea Despot, kao i Dušan Reljić i Ginter Sojfert, naučni saradnici istraživačke grupe "Spoljni odnosi EU" na Nemačkom institutu za međunarodne odnose i bezbednost, piše "Danas."

Kao jedna od novosti ističe se sve češća razlika među državama članicama u stavovima u vezi s dodatnim uslovima za zemlje koje teže članstvu, prenosi "Danas".

"U završnoj fazi pristupnih pregovora, politika dubokog razmišljanja i uslovljavanja postaju od ključne važnosti, a prag za prijem novih članica se podiže. Na primer, Evropska komisija je u oktobru 2011. preporučila da se Srbiji dodeli status kandidata, ali je Nemačka dva meseca kasnije gotovo samostalno izdejstvovala propisivanje detaljnih uslova za Beograd koji su se odnosili na Kosovo", ukazuje se u studiji.

Autori navode da se Beogradu zamera što od 2008. do 2010. u trećini slučajeva nije pozitivno odgovorio na zahtev Brisela da u međunarodnim organizacija podrži stavove ili mere za koje se zalagala Unija, a te situacije su se, kako se navodi uglavnom su se odnosile na kritike EU izrečene na račun Kine ili Rusije.

Za razliku od stručnjaka iz Berlina, profesor Ekonomskog fakulteta u Ljubljani Mojmir Mrak ocenio je nedavno da bi Srbija pregovore sa EU o pristupanju mogla završiti u vremenskom okviru od pet godina, kao Slovenija i Hrvatska. Mrak je istakao da Srbija ima "jednu veliku prednost za pregovore - dobru administraciju", navodi "Danas."

(Telegraf.rs / Izvor: Danas)

Video: Petra je prevremeno rođena beba: Na rođenju imala je svega 680 grama i 33 centimetra

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • стрептомицин

    10. avgust 2013 | 10:04

    Швабе Србију сматрају "проблематични случај". И са таквима би еуропејци да се друже!

  • heiniken

    10. avgust 2013 | 11:14

    Niko ne želi zatucane rusofile.

  • русија

    10. avgust 2013 | 14:36

    а где смо ми у п. м.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA