NATO šalje signale Srbiji
Uprkos proklamovanoj vojnoj neutralnosti, Srbiji se i dalje upućuju signali iz Severnoatlantskog saveza. Skupštinska deklaracija i sećanje na bombardovanje najveća prepreka članstvu u savezu
Dok je region poodavno izabrao svoju vojnu budućnost, u Srbiji je, posle pune decenije razmene verbalne vatre, priča o članstvu u NATO - utihnula.
Politike neutralnosti utvrđene još 2007. godine Vlada se čvrsto drži, a i većina stranaka deli isti stav. Ipak, najljući protivnik članstva u ovom savezu je narod, jer prema poslednjim istraživanja, gotovo 70 posto građana ne želi Srbiju u okviru NATO-a.
Uprkos glasu naroda, poziv iz Brisela nedavno je ponovio i prvi čovek NATO-a Anders Fog Rasmusen. On je više-manje jasno poručio da je Srbija dobrodošla u savez, ukoliko ispuni kriterijume i uslove za članstvo.
- Vrata NATO-a otvorena su za sve evropske demokratije koje dele naše vrednosti i koje mogu da doprinesu evroatlantskoj bezbednosti. Svaka država, međutim, mora sama da odluči da li će da zatraži članstvo. Razumljivo je da je ovo pitanje osetljivo u Srbiji, ali samo na njoj je da odluči kakvu vrstu budućih odnosa želi - rekao je Rasmusen.
(Telegraf.rs / Izvor: "Večernje novosti")
Video: Tramp dolazi na zavrsni miting - RADNO
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
MikiGrobar
Daleko bilo!
Podelite komentar
Ivke
Ne u vojne saveze. Dosta nam je rata...
Podelite komentar
Dejo
Srbija da bi ušla u EU mora priznati Kosovo. Zatim Kosovo postaje članica UN-a. Srbija postaje članica NATO. Kosovo postaje članica NATO. Srbija i Kosovo postaju članice EU. Šta kompleksi uradiše Srbiji. Da nije Hrvatska ušla u EU, ne bi ni Srbija žurila tamo. Al' eto. Tako iskompleksirani narod želi, u istu zajednicu s Hrvatima. :D
Podelite komentar