NIKOLIĆ: Srbija je poželjna i ravnopravna u EU!
Predsednik Srbije Tomislav Nikolić je na svom Tviter nalogu, povodom odluke vlada zemalja članica Evropske unije da početak pristupnih pregovora sa Srbijom bude u januaru 2014. godine, napisao da je Srbija tu odluku dočekla kao "signal da smo u EU poželjni i ravnopravni", kao i da se sad "okrećemo ekonomiji i podizanju standarda građana".
- Dočekali smo današnju odluku Saveta EU kao signal da smo u EU poželjni i ravnopravni. Okrećemo se ekonomiji i podizanju standarda građana - ocenio je Nikolić na Tviteru.
ТН: Дочекали смо данашњу одлуку Савета ЕУ као сигнал да смо у ЕУ пожељни и равноправни. Окрећемо се економији и подизању стандарда грађана. — Томислав Николић (@predsednikrs) June 28, 2013
Potpredsednica Vlade Srbije za evrointegracije Suzana Grubješić izjavila je da današnja odluka lidera EU nije ni zeleno svetlo ni uslovni datum već, jasna odluka da se otvore pristupni pregovori sa Srbijom.
Grubješić je novinarima u Briselu rekla da će Evropska komisija početi izradu pregovaračke platforme, i podsetila da će prva međuvladina konferencija, kojom se i formalno otvaraju pregovori, biti održana najkasnije u januaru.
Upitana da li je moguće da, kada Evropski savet bude potvrđivao tu platformu, dođe do novih problema, Grubješić je rekla da ne bi trebalo da bude nikakvih problema, i da Srbija ima i vremena i znanja da taj posao obavi.
Prema njenim rečima, današnja odluka nije poklon Srbiji , jer Srbija je tu odluku zaradila obavivši veliki posao.
- Još veći posao je pred nama, jer proces pregovaranja je dugotrajan - rekla je Grubješić, dodavši da ne može da precizira koliko će on trajati.
Predsednik Skupštine Srbije Nebojša Stefanović izjavio je da je odluka o otpočinjanju pretpristupnih pregovora veliko priznanje Srbiji, ali i velika obaveza i odgovornost, jer predstoji puno rada na nastavku reformi kako bi se uspešno zatvorila poglavlja o kojima predstoje pregovori. Stefanović je novinarima u Parlamentu rekao da Srbija brzo i stabilno ide ka punopravnom članstvu u EU, što će značiti dodatnu stabilnost države i više stranih investicija.
LSV je pozdravila odluku Evropskog saveta da sa Srbijom otvori pregovore o članstvu u EU, ocenjujući da je taj korak tim važniji i veći, s obzirom na brojne i snažne pokušaje raznih političkih faktora da se on spreči, navedeno je u saopštenju. Odluku da prva međuvladina konferencija bude održana najkasnije u januaru 2014. godine "ne treba shvatiti kao nekakvu novu kaznu i uslovljavanje, već kao poruku da u svemu što čini na putu evropskih integracija Srbija treba da bude i dalje posvećena, sistematična i dosledna".
Predsednik Jedinstvene Srbije (JS) i narodni poslanik Dragan Marković Palma izjavio je da ta stranka današnju odluku Evropskog saveta da otvori pregovore o pristupanju Srbije Evropskoj uniji smatra "vetrom u leđa u rešavanju najvećeg problema u našoj državi, a to je povlačenje stranih investitora i otvaranje novih radnih mesta".
- Srbija je potvrđena evropska perspektiva i to je poruka svima onima koji imaju nameru da donesu kapital u Srbiju, a do sada nisu bili sigurni, da to slobodno urade i da zajedno otvaramo fabrike na obostranu korist - stoji u pisanoj izjavi Markovića Tanjugu. Ono što je važno u današnjoj odluci jeste to da ne postoji nijedan novi uslov za otpočinjanje pregovora o pristupanju Srbije EU, dodaje Marković.
Zamenik predsednika Demokratske stranke Bojan Pajtić poručio je da je odluka Saveta EU o otvaranju pregovora sa Srbijom dobra vest za građane Srbije, iako Srbija nije dobila konkretan datum. Pajtić je dodao da bez pune primene Briselskog sporazuma Srbija neće moći da uđe u EU, jer se obavezala da će ispuniti sve obaveze predviđene tim dokumentom.
- Da bismo počeli pregovore, moramo da budemo kredibilan partner i da ispunjavamo obaveze koje se nalaze u Briselskom sporazumu - naveo je Pajtić.
Premijer Srbije Ivica Dačić izjavio je u Kruševcu da je odluka Evropskog saveta da otvori pristupne pregovore konačna, istorijska, ali da Srbija njome nije najzadovoljnija. Sednica vlada svih 28 država članica biće održana najkasnije u januaru na zahtev Nemačke, najavio je premijer, i dodao: "Nismo najzadovoljniji zbog toga što je u januaru, ali u svakom slučaju je ovo istorijski dan".
Poslanik LDP Bojan Ðurić izjavio je da je odluka o otvaranju pregovora o ulasku Srbije u EU velika šansa koju je Srbija dobila i da ne sme biti nikakvih opuštanja, jer se ona ne sme prokockati. Ðurić je naglasio da sve što Srbija bude radila do decembra, odnosno januara, mora jasno biti usmereno na vrlo brzo otvaranje procesa pregovora.
(Telegraf.rs / Tanjug)
Video: Đurić sa ambasadorima Nemačke i Finske o saradnji sa NATO
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
стрептомицин
Смешни сте, тужни, јадни и бедни... Јадан овај народ са оваквом "елитом".
Podelite komentar
istina
Tomo pa nije to ovo pecenje rakije u Bajcetini i zamajavanje bajcetinaca lazima,jel rece pre neki dan da ako datum ne bude na Vidovdan to je znak da Srbija zapadu i Evropi nije potrebna ,a sad pricas drugu pricu.Ako bajcetinci nemaju internet ostatak Srbije ga ima a ako ne znas da moze da se proveri sta si rekao pre par dana obavestavam te da pomocu interneta sve moze da se proveri.Zato prestani da lupas gluposti jer sve ostaje zabelezeno.
Podelite komentar
hmm...
Hrvatskoj je trebalo 12 godina, a bila je i pravno i ekonomski sređenija država od Srbije. 2013 +12 = 2025, a ja kažem oko 2030. ako do tada Srbija pristane na federalizaciju države (Vojvodina i Srbija savezne republike) i naravno ako zvanično prizna neovisnost i teritorijalni integritet Republike Kosovo. Možda će se tražiti i da isplati punu ratnu odštetu Hrvatskoj prije ulaska, a možda samo da počne isplaćivati. U svakom slučaju, Srbiju će se tjerati da se suoči sa svojom mračnom prošlošću ne samo deklarativno i izručenjem nekih ratnih zločinaca nego i stvarno. U srpske udžbenike moraju ući lekcije o velikosrpskoj agresiji na okolne države da bi se mlađe generacije denacificirale. Itd. itd. ima tu puno puno posla. Samo naprijed polako. Sretno.
Podelite komentar