Vučiću veruju i najsumnjičaviji u Bundestagu
U tekstu nemačkog lista "Frankfurter algemajne cajtung" objavljena je analiza aktuelnog političkog trenutka u kojem se Srbija nalazi. Uz konstatatovanje svega što je ova vlast na putu ka EU uradila, novinar Mihael Martens se osvrće na rad srpskog predsednika i premijera, a posebno pohvalno se izražava o Aleksandru Vučiću.
- Kada su u Srbiji prošle godine na vlast došla trojica nacionalista izgledalo je kao da je evropska budućnost Srbije ugrožena. Predsednik je postao Tomislav Nikolić, koji je dugi niz godina bio predstavnik optuženika Haškog tribunala velikosrpskog ratnog huškača Vojislava Šešelja, predsednika SRS - konstatuje se u tekstu.
Pročitajte i ostale najzanimljivije izvode iz teksta:
Kormilo Vlade preuzeo je Ivica Dačić, bivši portparol beogradskog tiranina Slobodana Miloševića. Šef obaveštajnih službi i najmoćniji čovek u Beogradu postao je Aleksandar Vučić, takođe, bivši Šešeljev čovek. Prognoze su tada bile da će sa ovom „trupom“ Srbija teško napraviti napredak na svom putu ka Evropi.
Što se tiče ličnih podataka, skeptici su bili u pravu oko dve trećine. Predsednik Nikolić tetura između svog potisnutog srpskog nacionalizma i nametnutog proevropskog puta. Treba samo pola sata razgovora s njim da bi se shvatilo da Nikolić ne razume Evropu i da je nikada neće shvatiti.
Šef vlade Dačić, tehničar vlasti, kao i njegov učitelj Milošević, počeo je zaista neke reforme, ali je pre svega zainteresovan za novac koji će njegovoj zemlji doneti članstvo u EU, ali je dovoljno pošten da to i prizna.
Shvatio važnost istinskog pomirenja
Za razliku od njih, Aleksandar Vučić, koji kao šef SNS-a, najjače stranke u Skupštini Srbije pod kontrolom drži sve, postao je daleko najpopularniji političar u zemlji. Samo on, od „beogradskog tria“ čini se da je iz prošlosti Srbije izvukao ne samo „deklarativni nauk“. Proučavao je francusko-nemački primer i shvatio da samo mir može da donese prosperitet Balkanu, kada je reč o istinskom pomirenju.
Vučić je očigledno uverio i Berlin. Rajner Stiner, stručnjak za Balkan iz FDP sreo je Vučića 2004. u Beogradu, imao je sa njim razgovor u četiri oka, uprkos protivljenju Ministartsva spoljnih poslova. „Još tada sam imao o njemu , lično dobar utisak, jasno je mislio i izražavao se, ali i dalje sa značajno različitim shvatanjm evropske pozicije.
Vučićevo odstupanje od velikosrpskog šovinizma je uverljivo i za sumnjičavog člana Bundestaga. Ja sam uveren da Vučić želi Srbiju da povede u Evropu. On je shvatio da drugi put vodi zemlju u izolaciju. U poslednjih nekoliko meseci, Vučić se dokazao kao realan i odlučan političar. Bez njega ne bismo došli tako daleko sa Srbijom. Nemam razloga da sumnjam u njegovu pouzdanost.
Zauzeo se da reči postanu dela
Da će u Berlinu jednom takve reči neko izgovoriti za nekadašnjeg Šešeljevog mlađeg partnera, pre nekoliko godina bilo je gotovo nemoguće zamisliti. Vučić je na svojim nastupima u Berlinu očigledno uverio i druge frakcije. Ditmar Nitan (SPD), član Evropskog komiteta za poslove Bundestaga, saglasan je sa Stinerom: imam utisak da Vučić ozbiljno misli.
Nitan opisuje jedno Vučićevo pojavljivanje pred Bundestagom: Nije pravio teatar, brzo je došao do onog ključnog, i objasnio zašto je u interesu Srbije da sa svim susedima, uključujući i Kosovo, održava dobre odnose. Neko, koga smo mi videli kao oca srpskog nacionalizma, sada je odgovoran za Srbiju.
Srbija i Kosovo dogovorili su aranžman o normalizaciji odnosa, 26. maja dve zemlje su usaglasile implementacioni plan za realizaciju ovog Sporazuma. Kao nijedan drugi beogradski političar Vučić se, u poslednjih nekoliko nedelja, zauzeo da reči postanu dela.
On mora brzo da deluje, jer je 27. i 28. juna Evropski savet može da odobri otvaranje pristupnih pregovora sa Srbijom, ako pre toga Bundestag to odobri. Vučić zna: ako Srbija ne ispuni obećano, preti negativna odluka.
(Telegraf.rs / Izvor: Blic, Frankfurter algemajne cajtung)
Video: Ovi dani Srbiji će doneti temperature i do 20 stepeni: Stiže proleće usred zime
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Srdjan D.N.
Imali smo mi i nekih u koji su imali neograniceno poverenje u Rajhstagu. Tradicija se nastavlja.
Podelite komentar