Dinkić prozvao Đelića za Nacionalnu štedionicu, DS tvrdi da on nije kriv!

 
  • 1

Ministar finansija tvrdi da odgovornost za prodaju Nacionalne štedionice snosi Božidar Đelić, dok iz DS poručuju da je on samo branio interese Srbije i da nije kriv

Tvrdnja ministra finansija i privrede Mlađana Dinkića da ne snosi odgovornost za prodaju Nacionalne štedionice, jer je za to bio nadležan raniji ministar finansija Božidar Đelić, izazvala je brzu reakciju Demokratske stranke koja je ustala u odbranu svog istaknutog funkcionera saopštenjem u kojem navodi da je Đelić u toj privatizaciji štitio državni interes.

Dinkić je za današnji "Kurir" naglasio da ne snosi "apsolutno nikakvu odgovornost" za prodaju Nacionalne štedionice, jer je tada bio u opoziciji, već da je dokapitalizacija državih banaka bila u isključivoj nadležnosti ministra finansija, što je, kako je ukazao, tada bio Đelić.

Aktuelni ministar finansija je pozvao tužilštvo da "što pre konačno stavi tačku na ovaj slučaj", navodeći da je nedopustivo da tužilaštvo i policija nisu u stanju to da učine ni posle više od 10 godina.

- Kad smo ušli u ovu vladu, zamolio sam i Vučića i Dačića da sve ove slučajeve, uključujući i Nacionalnu štedionicu, završe u što kraćem roku - rekao je Dinkić.

DS: ĐELIĆ BRANIO INTERESE SRBIJE!

DS je povodom, kako je navela, neistina iznetih u pojedinim medijima u vezi sa slučajem Nacionalne štedionice saopštila da su Đelić i njegov tim branili državni interes.

"Đelić je prvi pokrenuo pitanje Nacionalne štedionice, tražeći da Srbija dobije učešće u kapitalu te institucije na osnovu vrednosti srpske imovine koju je tadašnji guverner Narodne banke Mlađan Dinkić, kao tadašnju saveznu imovinu nad kojom republička vlada nije imala nadležnost, besplatno dodelio Štedionici bez tendera i bilo čijeg znanja i odobrenja, od prostorija, opreme, preko državnih depozita, plata radnika", navode demokrate.

U saopštenju DS se precizira da je Vlada Srbije na Đelićevu inicijativu krajem 2003. godine i početkom 2004. usvojila zaključke u kojima se zahteva od svih državnih organa da zaštite interes Srbije. Od državnog tužioca se, kako dodaju, tražilo da, kao jedini organ nadležan za pokretanje sudskih postupaka, podnese tužbu radi raskida ugovora kojim je državna imovina preneta Nacionalnoj štedionici, a od Narodne banke da poništi dokapitalizaciju Štedionice, kojom su povezana lica došla do vlasništva bez njenog odobrenja.

"Đelić i njegovi saradnici su otkrili i da je Dinkić, tadašnji guverner centralne banke, locirao u maloj banci bez međunarodnog rejtinga - Euroaksis banci u Moskvi devizne rezerve nacije u iznosu od celih 58 miliona dolara, suprotno opšteprihvaćenim pravilima rukovanja državnim rezervama", piše u saopštenju.

DS dalje navodi da su "određene ofšor-firme potom iskoristile pristup tom državnom novcu za kupovinu akcija Nacionalne štedionice na kojima su kasnije napravile veliki profit".

(D. Z. / Tanjug)

Video: Izložba slika Vuka Vidora u Comtrade-u

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • hercegov grad

    21. jun 2013 | 18:20

    ne sumnjam u to,ali je Dinkic znao da taj "mis" krade na svakom klfaku,vec godinama i cutao je!

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA