Srbija tražila Samit bez Kosova

  • 4

Poziv za taj skup nije dobila predsednica Kosova Atifeta Jahjaga.

Njen portparol Arber Vlahiu je prištinskim medijima rekao da Jahjaga nije dobila poziv i da je njeno učešće onemogućeno zbog suprotstavljanja Srbije i BiH, što je u suprotnosti s principom izgradnje dobrosusedskih odnosa, kao preduslova evropskih integracija.

"Prepreke koje je činila treća strana (Srbija) za učešće Kosova u ovim incijativama, u suprotnosti su s dogovorom postignutim u Briselu, kojim je dogovoreno da nijedna strana neće ometati drugu stranu niti podsticati druge da blokiraju napredak na putu evropskih integracija", naveo je Vlahiju.

Predsedništvo Kosova ocenjuje da Ohridski samit ne doprinosi izgradnji odnosa u regionu.

"Predstavljanje Kosova u svakoj regionalnoj i međunarodnoj inicijativi ostvaruje se na osnovu ravnopravnosti i u duhu poštovanja subjektiviteta i nezavisnosti svake države. Republika Kosovo se dokazala kao faktor mira na zapadnom Balkanu i doprinosi stabilizaciji i sigurnosti regiona", ocenio je Vlahiju.

Iz kabineta predsednika Makedonije Đorđa Ivanova ranije je saopšteno da Kosovo nije pozvano na Ohridski samit.

U objašnjenju iz Kabineta navedeno je da samit PSJE ima utvrđen format i strukturu i, saglasno osnivačkom aktu i dosadašnjoj praksi, Makedonija ne može bez saglasnosti drugih da poziva Kosovo, posebno kada je stavljeno do znanja da bi zbog takvog poteza "neke zemlje članice otkazale učešće".

"To je u suprotnosti sa principom izgradnje dobrosusedskih odnosa, kao uslov evropskih integracija. Predstavljanje Kosova na regionalnoj i međunarodnoj inicijativi obavlja se na osnovu jednakosti i u duhu poštovanja subjektiviteta i nezavisnosti svake zemlje", navodi se u reakciji Jahjage na raniju najavu iz kabineta makedonskog predsednika.

Kosovo nije pozvano na samit Procesa saradnje Jugoistočne Evrope u Ohridu, jer su Srbija i još dve države članice stavile primedbu zasnovanu na Statutu PSJE, koji predviđa da na Samitu mogu da učestvuju samo suverene i priznate zemlje, a Kosovo to nije, rečeno je Tanjugu u Ministarstvu spoljnih poslova u Beogradu.

U Ministarstvu su rekli da se "osnovana primedba" Srbije i još dve države bazira na Statutu ove regionalne inicijative, po kome funkcioniše regionalna saradnja jugoistočne Evrope, a na osnovu koga na Samitu mogu da učestvuju samo zemlje koje imaju format i strukturu suverene i priznate zemlje.

Ranije danas najavljeno je da će se na samitu balkanskih država u Ohridu za istim stolom naći  predsednici Hrvatske i Srbihje Ivo Josipović i Tomislav Nikolić.

Tada je rečeno da Kosovo nije dobilo pozivnicu u skladu s pravilima samita jugoistočne Evrope, po kojima se kaže da je neophodno da se svi postojeći članovi skupa saglase s pozivom novih članova, što u slučaju Kosova nije postignuto.

(Telegraf.rs / Izvor: Tanjug)

Video: Gužve na hrvatsko-srpskoj granici: Kilometarske kolone

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Nijazi Kuqi

    28. maj 2013 | 11:14

    Vidi se da makedonskom drzavnom vrhu tesko pada normalizacija srpsko kosovskih odnosa zbog kojih se vestacki stvorena neodrziva makedonska drzavna tvorevina marginalizuje i jacaju zahtevi za razmatranje njenog postojanja.

  • Nijazi Kuqi

    28. maj 2013 | 11:02

    Makedonija je jos jednom potvrdila da je neozbiljna drzavna tvorevina koja sama sebe gura u neminovnu propast.

  • anti antifa

    28. maj 2013 | 19:10

    Šiptari istorijski i civilizacijski nisu državotvoran narod te ni nemaju pravo na bilo kakvu samostalnu državu.To će vremenom postati i međunarodna politika prema šiptarskom pitanju za koje Srbija mora da nađe konačno rešenje da bi na Balkanu zavladao mir

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA