DVE DECENIJE HAŠKOG TRIBUNALA: Sud u kome su Srbi dobili 1.000 godina robije!
Haški tribunal, koji danas proslavlja 20 godina rada, uspeo je u Srbiji ono što je malo kome pošlo za rukom − da ujedini vlast i opoziciju!
Potpredsednik Vlade Rasim Ljajić kaže da nijedan od ciljeva zbog kojih je sud formiran nije ispunjen.
- Svi odgovorni za zločine nisu kažnjeni, a mnogi ni procesuirani, dok proces pomirenja ide sporo. Neke presude, poput onih hrvatskim generalima Gotovini i Markaču, pokazale su da svi zločini nisu kažnjeni. Slično je bilo i u slučaju jednog od lidera OVK Ramuša Haradinaja - kaže Ljajić.
I šefovi poslaničkih grupa u parlamentu jedinstveni su u stavu da se Hag pokazao kao politički sud u kome je izostala pravda.
Lider Jedinstvene Srbije Dragan Marković Palma smatra da je Haški sud napravljen samo za Srbe.
- U prilog ovome ide činjenica da su Srbi osuđeni na preko 1000 godina, a izazivači ratova na daleko manji broj. Gotovina i Markač oslobođeni su za genocid zvani "Oluja", koji slave kao državni praznik. Iako su najpre bili osuđeni, nakon ogromnog političkog pritiska su oslobođeni, što govori o tome da Tribunal donosi političke presude. Tu su još i Ramuš Haradinaj, Naser Orić i mnogi drugi. Takođe, Hag ima za cilj da amnestira NATO agresiju, da sakrije da su napad na most u Varvarinu, Grdaličku klisuru, RTS i mnogi drugi u stvari genocid - navodi Marković.
Prvi čovek socijalista u parlamentu Branko Ružić kaže da je Tribunal "vrlo kontroverzna pravna institucija koja je u najvećoj meri afirmisala pravo sile i političkog interesa, a ne silu prava".
- Ipak, imajući u vidu da je osnovan pod okriljem Ujedinjenih nacija, moramo kao mali narod izvući pouke iz prethodnih 20 godina i truditi se da ne budemo predmet takvih institucija - napominje šef poslaničke grupe SPS.
Borislav Stefanović, šef skupštinskih demokrata, podseća da je Tribunal formiran u momentu kad u zemljama našeg regiona nije postojala volja, ni kapacitet da svoje zločince procesuiraju.
- Međutim, sumnjive i diskutabilne presude, naročito one oslobađajuće, pokazale su da je tu bilo puno političkih elemenata, a malo pravde. Ono što je trebalo da bude kapa pravde postalo je u mnogo čemu karikatura. Mnogi optuženi se godinama nalaze u pritvoru bez početka suđenja. Politika koja je u velikoj meri imala upliva nije dovela do pomirenja, već do toga da se stvori omraza prema haškoj pravdi - ocenjuje Stefanović.
Šef poslaničke grupe Nova Srbija Miroslav Markićević kaže da smo za 20 godina Tribunala uglavnom videli nepravdu umesto pravde.
- Pogotovo kada je reč o optuženim Srbima. S druge strane, puštani su zločinci koji su krivi za očigledne zločine, tako da je opšta procena, uključujući i izjavu Florens Artman, da je to ipak bio politički sud. Cilj je da se preko tih presuda piše istorija. Razlog za proslavu jubileja najviše imaju zaposleni u tom sudu, jer imaju velike plate, a posao im se produžio s obzirom na to da je sud trebalo da bude zatvoren još pre dve godine - podseća Markićević, i dodaje da je Tribunal osnovan s poštenom namerom, ali da nije ispunio namenu jer je bio podložan političkim kompromisima.
- Taj sud nije nikako doprineo pomirenju u regionu, naprotiv. Sud je bio svrha samom sebi.
Aleksandar Jugović, šef poslaničkog kluba SPO-DHSS, ocenjuje da je sud osnovan da bi sprovodio pravdu, dok su presude često bile u suprotnosti s pravdom.
- Srpski optuženici su najviše nepravde osetili na svojoj koži, ali je to bio i rezultat naše neželje da priznamo svoje greške i da odbacimo nasleđe devedesetih koje je narod žrtvu pred očima sveta predstavilo kao narod dželata. Saradnja s Hagom bila je naša međunarodna obaveza u sprovođenju međunarodnog prava, ali, nažalost, pravo i pravda oduvek su bile različite kategorije - kaže Jugović.
Predsednik poslaničke grupe Ujedinjeni regioni Srbije Vladimir Ilić ističe da je taj sud praktično završio svoju misiju.
- Srbija je sarađivala s Tribunalom različitim intezitetom. Poslednjih nekoliko godina posvećeno i intezivno. Sud u Hagu je generalno bio pristrasan, po pravilu na štetu Srbije. To potvrđuju i poslednje presude Gotovini i Haradinaju. Ipak, to ne znači da je njegovo osnivanje besmisleno i neopravdano - smatra Ilić.
Povodom haškog jubileja predsednik Tomilsav Nikolić nije se oglašavao, ali je, kako nam je rečeno u Predsedništu, ostao pri stavovima koje je izneo pred UN. Podsetimo, Nikolić je ocenio da je sud radio kao inkvizicija.
- Hag nije pomogao, već samo odmogao pomirenju u bivšoj Jugoslaviji. Hapsio je bez sudskih naloga, nezakonito pribavljao dokaze, procese protiv Srba zasnivao isključivo na svedocima, menjao pravila, čak i u toku samog postupka. Haški sud nije nezavisan i ima politički karakter. Skoro sve presude pokazuju da javno postavljeni zadaci − da se dođe do istine, krivci kazne i pomogne pomirenju, nisu ispunjeni. Ovaj sud praktično je i osnovan da bi se dokazala samo krivica Srba i osudile samo Srbija i Srpska - rekao je tada predsednik Srbije.
Zanimljivo je da ocenu dvadesetogodišnjeg rada Tribunala danas nisu dali ni premijer Ivica Dačić, ni prvi potpredsednik Vlade Aleksandar Vučić.
(A. Popović)
Video: Trofeji, slike i uspomene Veslačkog kluba Galeb u Zemunu završili u kontejneru
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Maric
Sve nam drugi krivi.... da smo bili normalni na podrucju bivse drzave nebi ni trebao sud sto smo trazili to smo dobili neko manje neko vise tako je u zivotu.....
Podelite komentar
русија
белосветски олош
Podelite komentar
vukašin
Izgubili smo rat pa nam sude. Boli smo se sa rogatim. A taj rogati imao veće rogove. Ali doći će sve to na svoje , samo polako. Neće njihova goreti večno.
Podelite komentar