FLORENS ARTMAN: Haški sud služi velikim silama

 
  • 3

- Haški tribunal je nažalost odustao od svog zadatka i bavi se prvenstveno stvaranjem pravnog nasleđa koje odgovara velikim silama koje i same imaju slične situacije u operacijama intervencija širom sveta - smatra nekadašnja portparolka ovog suda

Portparolka Haškog tribunala iz vremena tužiteljke Karle del Ponte, Florens Artman, oštro je kritikovala konačne presude Anti Gotovini i Momčilu Perišiću, kao politički potez velikih sila koje sebi prave alibi za izbegavanje odgovornosti za intervencije širom sveta.

- Haški tribunal je nažalost odustao od svog zadatka i bavi se prvenstveno stvaranjem pravnog nasleđa koje odgovara velikim silama koje i same imaju slične situacije u operacijama intervencija širom sveta - rekla je Florens Artman za agenciju Tanjug.

Ona dodaje da o tome svedoče konačne presude Gotovini i Perišiću, u kojima je žalbeno veće kreiralo "pravni presedan koji u budućnosti značajno otežava ili čak onemogućava krivično gonjenje vojnih zapovednika".

- Godinama, svojom hrabrom interpretacijom normi međunarodnog krivičnog prava, Sud je težio da učvrsti princip kažnjivosti. Time je stvorio pravne prepreke koje sprečavaju države, pa time i velike sile, da vode ratove bez previše brige da jednog dana i njihovi lideri mogu biti pozvani na odgovornost. Pred zatvaranje Haškog tribunala, izgleda da se žele neutralisati ta pravna ograničenja, kako bi ih pravna regulativa koja će ostati što manje ometala - rekla je Artman, i dodala:

- To ukazuje da je Sud, u poslednjoj fazi svoga rada, ponovo stavljen pod oštru kontrolu politike.

Tribunal, smatra Artman, nije uspeo ni da podstakne obnovu poverenja u bivšoj Jugoslaviji, ali "ne svojom greškom", već zato što u državama regiona "još izostaje volja" da priznaju sopstvene zločine i iskreno se suoče s prošlošću.

Međutim, "bez obzira na to što je postigao u prethodne dve decenije, međunarodni krivični sud za bivšu Jugoslaviju je, u poslednjoj fazi svoga rada, nažalost odustao od svog zadatka".

- Potraga za istinom i pravdom i unapređenje principa kažnjivosti za ratne zločine su, u ovoj završenoj fazi, zanemareni u korist novih ciljeva koji nisu, nipošto, predviđeni u njegovom izvornom mandatu - smatra Artman.

To što je sud "ponovo pod oštrom kontrolom politike", po njenom mišljenju može da ima teške posledice, jer je "Haški sud dao domaćim sudovima alibi da se dalje uzdržavaju od krivičnog gonjenja planera i naredbodavaca zločina i zadovoljavaju kao i do sada 'sitnim ribama' ili neposrednim izvršiocima zločina".

- To jest da nastavljaju da prebacuju odgovornost za ratne zločine sa ratnih komandanata na pojedince koji su sprovodili tuđe zločinačke planove, skovane daleko od prve linije fronta - objašnjava Artman.

Ona smatra da su implikacije dalekosežne, jer je Haški sud ponudio "približnu aboliciju saučesništva u vrhu komandne strukture, koncept koji je jedan od osnovnih postulata međunarodnog krivičnog prava, stvoren ne samo da se pozivaju na odgovornost izvršitelji zločina nego, kao što je Nirnberg ukazao, mozgovi koji stoje iza politike masovnih zločina i koji omogućavaju svojim saučesništvom ili direktnom komandom izvršavanje takve kriminalne politike."

Artmanova tvrdi i da "manjina među sudijama" Tribunala smatra pravne teorije iz konačne presude Gotovini i Markaču "grotesknim" i "suprotnim svakom poimanju pravde", implicitno sugerišući da su bile politicko motivisane. Nazivajući taj proces "pravnom regresijom", Artmanova je uočila i da se odrzažava i na interpretaciju događaja tokom ratova u bivšoj Jugoslaviji, čiju "iskrivljenu sliku" gledamo.

Na konkretnim primerima, oslobađajuća presuda Gotovini svela je zločine Oluje u izolovane incidente, tvrdeći da vrh Hrvatske nije 1995. vodio politiku proterivanja i sprečavanja povratka Srba, dok je oslobađanjem Perišića, kako je rekla, "Sud jasno dao do znanje da ne želi probiti ''veo Miloševićeve razrađene obmane'', osmišljene da uveri međunarodnu zajednicu i javnost da Srbija nije sudelovala u ratu u Hrvatskoj i BiH", pa je Sud "skinuo odgovornost Srbije za ratove i zločine".

- Pred zatvaranjem, Sud je u stvari izrekao presude koje će ometati proces suočavanja s prošlošću u Srbiji, kao i u hrvatskoj administraciji i javnosti - zaključila je Artmanova.

(Telegraf.rs / Tanjug)

Video: Jake policijske snage obezbeđuju Univerzitet Hauard

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Bojan

    26. maj 2013 | 13:08

    "Nismo znali.."

  • bendz

    26. maj 2013 | 15:36

    Zena je samo potvrdila ono sto je dijelu javnosti koja realno posmatra rad haskog tribunala jasno vec odavno. naravno, u taj dio javnosti ne spadaju hrvtska i bosanska jer njihova strana je ujedno i interes velikih da sebe ociste od prljave uloge u rspadu i gradjanskom ratu enklava bivse YU.

  • Bojan

    26. maj 2013 | 19:07

    Svi su pametni kad odu sa svoje pozicije gde su radili upravo suprotno !

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA