TADIĆ: Glavni problem Srbije nije Kosovo, već privreda
- Raduje me što partije koje trenutno vladaju u Srbiji više ne slede one političke ideologije prošlosti - izjavio je počasni predsednik DS-a
Bivši predsednik Boris Tadić ocenio da rešenje postignuto u dijalogu Beograda i Prištine mora biti dugoročno primenljivo, jer u suprotnom preti nova kriza.
- Raduje me što partije koje trenutno vladaju u Srbiji više ne slede one političke ideologije prošlosti, a mi u opoziciji, na sreću, ne radimo ono što su oni radili kada smo bili na vlasti. Mi podržavamo Vladu u pronalaženju rešenja od kojeg bi profitirao ceo region - objasnio je on u intervjuu bečkom dnevniku "Prese".
On je dodao i da još nije razgovarano o statusu Crkve i njene imovine na Kosovu, kao i da se moraju rešiti i druga imovinska pitanja i povratak raseljenih.
Tadić smatra da je rešenje po uzoru na dve Nemačke za vreme hladnog rata bilo dobro i da ga je podržavao kada ga je Volfgang Išinger predložio.
- Još uvek ne mogu da razumem što tadašnji srpski premijer Vojislav Koštunica to nije želeo da prihvati. On je verovao da svojim 'ne' može da zamrzne konflikt u nadi da će Srbija u budućnosti biti u boljem položaju da to pitanje reši - rekao je on, dodajući da je tada nazivan izdajicom, a da je današnji cilj za Kosovo manje ambiciozan nego što je tada bilo moguće.
Govoreći o ekonomskom stanju u Srbiji, Tadić je ukazao da je naša zemlja bila pogođena globalnom ekonomskom krizom, te da Vlada, koja je došla na vlast pre krize, nije bila u mogućnosti da ispuni predizborna obećanja.
- Upali smo u situaciju u kojoj naša vlada i pored dobrih mera i napora nije uspela da izdejstvuje ekonomski oporavak. Ni kod nove vlade ne vidim nikakav napredak. Glavni problem moje zemlje nije Kosovo, nije što nismo još u EU, već privreda - podvukao je on.
U vezi sa EU Tadić je konstatovao da je optimizam poslednjeg većeg proširenja 2004.prošlost, i da, pošto prijem Rumunije i Bugarske, prema mnogim političarima Unije, nije bio mnogo uspešan, kriterijumi su postali strožiji.
- Veoma sam zadovoljan, dodao je Tadić, što će Hrvatska pristupiti Uniji, a za Srbiju je postalo teže. Evropski političari, međutim, moraju i pored svih problema da drže u fokusu veliku sliku. Naravno da je EU pred ogromnim izazovima - kako savladati ekonomsku krizu, kako izgleda budućnost zajedničke valute, kako poboljšati zajedničke strukture - dodao je on.
Tadić je dalje konstatovao da je činjenica da nije bilo moguće ostvariti obećanja data oktobra 2000. o brzom približavanju Srbije EU, kako zbog nemogućnosti brzog sprovođenja reformi, tako i umora od proširenja u Uniji i ekonomske krize, što je dovelo do smanjenja entuzijazma građana Srbije.
Govoreći o DS, čiji je počasni predsednik, Tadić je ocenio da će se stranka sigurno oporaviti od aktuelne krize i na sledećim izborima ostvariti bolji rezultat od prošlih.
U vezi sa odlukom o izbacivanju iz članstva Vuka Jeremića Tadić je rekao da je to bila "veoma kontroverzna odluka novog rukovodstva", o kojoj je imao sopstveno mišljenje, ali da nije želeo da se meša.
On je istakao da su Jeremić, ali i Dušan Petrović izbačeni samo zato što su želeli da koriste zakon koji je usvojen u Skupštini radiji dobijanja datuma za početak pristupnih pregovora, a to je da svaki poslanik lično raspolaže svojim mandatom, a ne partija.
(Telegraf.rs)
Video: Prava zimska idila jutros osvanula u Novoj Varoši i Prijepolju, napadalo 10cm snega
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Чича од Шумадије
Нешто мислим... ипак је Тадић гадно насанкао ову тројицу... знао је шта се спрема и елегантно се повукао и избегао одговорност, пустио Вучка да држи врео кромпир и преживљава гадне претње... а то, као да га не интересује, чиста лаж, нико не воли да му се прети поготову деци.
Podelite komentar
Nis
Kako si ti otisao stade privreda.dok si bio tako smo smo.lepo krenuli nemacku bi zgazili.
Podelite komentar
SRBA
SAMO TI CUTI I NE DAJ IZJAVE VISE.
Podelite komentar