Jeremić: Kosovo je geto
Ministar spoljnih poslova Srbije Vuk Jeremić usprotivo se pokušajima nekih članica Saveta bezbednosti UN i kosovskog ministra spoljnih poslova da situaciju na Kosovu prikažu ružičastom, istakavši da su geto i bodljikava žica ono što se na Kosovu može videti, a da je srpsko stanovništvo na Kosovu najugroženije u Evropi.
- Pozivam Savet bezbednosti da dođe u Srbiju i na Kosovo i vidi kakva je situacija. Na stvari treba gledati onakve kakve jesu. Srbija je spremna da razgovara, da obeshrabruje bilo kakve pokušaje provokacija i držaćemo se toga, ali molim vas, nemojmo se zavaravati - rekao je Jeremić.
Kako bi i konkretnim primerima potkrepio ono o čemu je govorio, Jeremić je podsetio na nekoliko izveštaja svetskih organizacija kao što su Hjuman rajts voč, OEBS, Transparensi internešenel, kao i izveštaj Evropske komisije, koji na Kosovu konstatuju bujanje korupcije, diskriminaciju nealbanskog stanovništva, politički uticaj na sudstvo, lošu zaštitu svedoka.
Kosovski ministar Enver Hodžaj je, oponirajući Jeremiću, ponovio da je Kosovo država koja može da živi, da je multietnička demokratija.
- Šta god da je malopre bilo rečeno to ne održava realno stanje na Kosovu. Sve što je rečeno je opis nečega što ne postoji jer oni koji opisuju Kosovo nisu bili na Kosovu, ne znaju kako ono izgleda - rekao je on.
"Hoćemo dijalog sa Prištinom"
Situacija na severu Kosova i dalje je nestabilna, što je posledica jednostranih pokušaja da se promeni realnost na terenu, rekao je ministar spoljnih poslova Srbije Vuk Jeremić.
On je istakao da Srbija neće odustati od Rezolucije 1244 Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija (UN), kao uslova za predstavljanje Prištine u regionalnim forumima.
Srbija ostaje predana dijalogu sa Prištinom, jer je to jedini legitimni mehanizam da se prevaziđu razlike u mišljenima, izjavio je Jeremić u govoru na sednici Saveta bezbednosti UN.
Šef srpske diplomatije je poručio da Srbija nikada nije sprečavala da se čuje bilo čiji glas u ovom delu sveta, uključujući i Prištinu. Ipak, to mora biti eksplicitno predstavljanje u skladu sa Rezolucijom 1244, naglasio je Jeremić.
On je zatražio od Saveta bezbednosti da podrži važnost ove rezolucije u kontekstu dijaloga.
"Osudili nasilje na severu Kosova"
Posledice nametanja rešenja na severu Kosova, uz upotrebu sile, dominirale su političkom klimom tokom izveštajnog perioda, što je dovelo do postavljanje barikada, demonstracija i sukoba, rekao je Jeremić i naglasio da je Srbija odmah i jednoglasno osudila nasilje.
On je podsetio da je Beograd pozvao sve učesnike da reše probleme kroz pregovore i uzdrže se od akcija koje su štetne za uspostavljanje sigurnog i bezbednosnog okruženja.
Jeremić je ocenio da je, posle serije incidenata u novembru, situacija na severu Kosova počela da se poboljšava, dok za srpsku zajednicu na jugu nije bilo značajnijeg napretka, jer su se nastavili nasilni incidenti, a broj povratnika nije povećan.
Jeremić je precizirao da Srbija neće odustati ni od svog zahteva Savetu bezbednosti da se pod njegovim okriljem vodi istraga o navodima o trgovini ljudskim organima na Kosovu i Albaniji.
Samo istraga, koja se bi se vodila pod okriljem Saveta bezbednosti može to da osigura. U suprotnom, određen broj eventualno osumnjičenih za učešće u ovom ratnom zločinu mogao bi da ostane van domašaja pravde, upozorio je on.
Jeremić je naveo da je Tadić predložio rešenje za Kosovo koje mora da obezbedi međunarodnu zaštitu interesa Srbije u pokrajini, obezbeđivanjem realističnog rešenja za sever Kosova, zaštitu enklava južno od Ibra, očuvanje srpskog identiteta i verskog nasleđa i rešavanje imovinskih odnosa.
SB: Istražiti trgovinu organima
Predstavnici vodećih država članica Saveta bezbednosti UN složili su se da je potrebno sprovesti istragu o trgovini organima kosovskih Srba, ali ne i o tome tome da li istragu treba da vode UN ili Euleks.
Predstavnica SAD u UN Rozmari di Karlo rekla je da su SAD za odlučnu istragu o svim ozbiljnim kriminalnim aktivnostima, uključujući i trgovinu organima i dodala da Euleks uživa punu podršku svih regionalnih faktora.
Predstavnik Rusije u UN Vitalij Čurkin je iskazao zbrinutost zbog načina na koji Euleks istražuje navode iz izveštaja Dika Martija o trgovini organima i umešanosti nekih kosovskih lidera u tu trgovinu i založio se za to da Savet bezbednosti preuzme vodeću ulogu u toj istrazi.
I Kina je istakla zazbrinutost zbog navoda o trgovini organina na Kosovu i smatra da je zabrinutost Srbije zbog tih navoda opravdana. On je podržao inicijativu da istragu o trgovini organima treba da vode UN.
Generalni sekretar zabrinut za raseljene
U izveštaju generalnog sekretara UN Ban Ki-Muna ocenjeno je da potencijalno nestabilna situacija na Kosovu utiče na dijalog Prištine i Beograda, kao i na razgovore o evropskoj perspektivi čitavog regiona.
Ban je u izveštaju, koji obuhvata period od 16. oktobra prošle do 15. januara ove godine, istakao da iako je došlo da smanjenja tenzija u poslednjem periodu on ostaje zabrinut zbog nestabilne situacije i stalnog rizika od provokacija i eskalacija međuetničkih tenzija.
Generalni sekretar je podsetio da je Savet EU 9. decembra prošle godine odložio odluku o davanju statusa kandidata Srbiji do marta 2012. i da su neke članice to direktno povezale sa situacijom na severu Kosova.
"Događaji iz poslednjeg tromesečja 2011. ponovo su pokazali da i dalje postoji rizik po mir i stabilnost u vezi sa kosovskim problemom, i da se sa tim suočavaju kako ljudi na terenu, tako i međunarodna zajednica", piše u Banovom izveštaju.
(Telegraf.rs/Agencije)
Video: Željka Bojić je jedna od njih, ona čeka na transplantaciju jetre i ima samo jednu poruku
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.