TADIĆ O UBISTVU ĐINĐIĆA: Do Koštunice nije vodio nijedan trag
Bivši predsednik Srbije Boris Tadić izjavio je da prema njegovim saznanjima o ubistvu premijera Zorana Đinđića nije postojao trag koji vodi do Vojislava Koštunice. Govoreći o pitanju Kosova, Tadić je rekao da ne bi prihvatio svako rešenje po cenu datuma za početak pregovora o članstvu u EU
Počasni predsednik Demokratske stranke Boris Tadić, gostujući u emisiji "Između dve vatre" na B92, izjavio je da u njegovim saznanjima o ubistvu premijera Zorana Đinđića nije postojao trag koji vodi do Vojislava Koštunice. Tadić je naveo i da je Srbija zemlja sa unutrašnjim konfliktom, kao i da on ne bi prihvatio svako rešenje za Kosovo i Metohiju po cenu datuma za početak pregovora o članstvu u EU.
- Ja sam kao predsednik države imao uvid u to šta je sud otkrio, u čitav istražni postupak i imao sam uvid u saznanja bezbednosnih institucija. U tim saznanjima nije postojao onaj trag koji su mnogi očekivali u javnosti i koji je bio vrlo često nagoveštavan i istraga o političkim inspiratorima ne bi dovela do tog konačnog zaključka - rekao je Tadić.
Srbija je zemlja sa unutrašnjim konfliktom
Govoreći o političkim prilikama bivši predsednik rekao je da je Srbija zemlja koja ima unutrašnji konflikt.
- Kod nas ne postoji ideja doprinosa zajedničkoj stvari, nego ideja podmetanja noge - rekao je Tadić.
On je istakao da taj unutrašnji konflikt Srbije nije rešila vlada Zorana Đinđića, ni druge vlade.
- Taj konflikt je u našoj političkoj kulturi. Neefikasni smo zato što smo više skloni sukobima nego rešavanju problema - smatra bivši predsednik Srbije.
Sve liči na Sizifov posao
Tadić navodi da u "Srbiji vrlo često sve liči na Sizifov posao".
- Sećam se karikature kada Zoran (Đinđić) gura kamen na vrh brda, a drugi politički akteri navijaju za kamen - kaže Tadić.
Bivši predsednik Srbije navodi da ne može da se promeni politička kultura u Srbiji preko noći, "ni za pet, ni za deset godina“.
- Mi imamo 13 godina demokratiju, a želimo da se ponašamo kao društvo koje ima stotinama godina demokratiju - kaže Tadić, i dodaje da u Srbiji mora da se menja takva politička kultura, i da se razvije svest o zajedničkom cilju "kako bismo realizovali nešto što je korisno za sve".
Tadić dodaje da u Srbiji tek u poslednjih šest meseci postoji društveni konsenzus oko toga šta je cilj Srbije, i da je DS-u falilo upravo to.
Govoreći o pitanju Kosova, Tadić je izjavio da ne bi prihvatio svako rešenje za Kosovo i Metohiju po cenu datuma za početak pregovora o članstvu u EU.
- Ne bih prihvatio svako rešenje za Kosovo po cenu datuma, jer postoji kriterijum za ostvarenje tog cilja. Da bi se taj proces učinio održivim politika mora da bude održiva - da se predvide sve prepreke na njenom putu - rekao je Tadić.
Prethodna vlast nije lagala o Kosovu
On je dodao da sadašnji premijer Ivica Dačić nije u pravu da je vlast prethodnih godina "lagala da je Kosovo naše".
Bivši predsednik je naveo da aktuelnoj vlasti u Srbiji treba omogućiti normalnu socijalnu atmosferu da kosovski problem razreši na najbolji mogući način.
- Ovo rešenje je ispod onog što je bio moj predlog, ja ne znam šta je konačno rešenje. U ovom trenutku ja imam problem sa tim predlogom, jer moj predlog je predviđao da Srbija za rešenje ne traži promenu Ustava - rekao je Tadić.
Na pitanje da li mu je žao što on nije večeras na sastanku sa Ketrin Ešton, Tadić je rekao da mu nije žao i dodao da "ima čak i istorijske pravde" da oni koji su izazvali problem na Kosovu i doveli do urušavanja ugleda Srbije 90-tih sada u tom učestvuju i da je pred njih stavljeno da "izleče rane koje su nam ostale iz 90-tih".
(Telegraf.rs / Izvor: Tanjug)
Video: Koncert filmske muzike Enija Morikonea i Nina Rote u Sava Centru
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Bojan
Ja mislim da mi tebe ipak izaberemo da bi se spasli? Ali me brine koliko bi milijarde dugovali JOŠ za 4 god?
Podelite komentar
Bojan
A ti si ga rešio a?
Podelite komentar
Nislija
Nevolim ga,ali ovo je istina.nema nacionalne slige,samo mrznja
Podelite komentar