OPOZICIJA JEDINSTVENA: Nikolićeva izjava je iskakanje iz platforme
Brojne reakcije izazvala je jučerašnja izjava predsednika Srbije koji je o legalizaciji paralelnih institucija na severu Kosova i Metohije rekao da je u pitanju stvaranje novih kosovskih institucija kojima će upravljati Srbi.
Opozicione stranke DS i LDP smatraju da izjava predsednika Srbije Tomislava Nikolića "iskače" iz dokumenata o Kosovu i Metohiji koje su donele Vlada i Skupština Srbije.
LDP tvrdi da bi takvim rešenjem Srbi na Kosovu dobili i manje od onog što im se nudi Ahtisarijevim planom, a DSS kaže da Srbi na Kosovu neće prihvatiti gašenje srpskih institucija.
Analitičari kažu da je izjava Nikolića korak napred i znak da Beograd pristaje da se stanje promeni.
Poslanik DS i bivši pregovarač u dijalogu sa Prištinom Borislav Stefanović smatra da predsednik Nikolić nudi više i od "prepravljene" platforme o Kosovu.
- To je jako neoprezno i štetno zato što mi uvek treba da tretiramo te srpske institucije kao institucije Srba na Kosovu i Metohiji ili eventualno Republike Srbije, a nikako kao kosovske bez obzira na to što one mogu biti uklopljene u pravni sistem kroz neki budući dogovor - rekao je Stefanović.
Navodeći da ne zna šta aktuelna vlast sprema i "šta se krije od naroda", Stefanović je rekao da zna da idu mnogo dalje nego što je u pregovorima išla prethodna vlast.
- Nije mi jasno zbog čega je bilo neophodno ovako terminološki iskakati, čini mi se, iz platforme koju je Skupština usvojila - rekao je Stefanović.
Poslanik LDP Bojan Ðurić, takođe, smatra da je ono što Beograd nudi Prištini, kako je to saopštio predsednik Srbije, više i od onoga što je zapisano u platformi, a za kosovske Srbe manje i od onoga što je zagarantovano Ahtisarijevim planom.
- To znači da kosovski Srbi izlaze na kosovske lokalne izbore da na njima osvajaju glasove. To je čak ispod onih garancija koje bi kosovski Srbi imali po Ahtisarijevom planu. Nisam siguran da je to u skladu sa dokumentima koji su usvojeni u Skupštini Srbije, a pogotovo ne sa političkim najavama i programima iza kojih su stajali i Nikolić i Dačić i svi predstavnici vlasti - rekao je Ðurić.
Ističući da Srbi na Kosovu neće prihvatiti da se srpske institucije gase, kao ni da Srbi države Srbije postanu samo zajednica na Kosovu, poslanik DSS i jedan od lidera Srba sa severa Kosova Marko Jakšić rekao je za taj radio da Srbi na Kosovu nisu oduševljeni izjavom predsednika Srbije, imajući u vidu da on, kako je naveo, "institucije srpske države menja za albanske institucije u Prištini".
Time, kako ocenjuje Jakšić, srpski narod na području Kosova bukvalno više nisu građani države Srbije nego srpska zajednica.
- To je jedna izjava koja je dosta i rezignirala i razočarala Srbe na prostoru Kosova i Metohije. Mi tako nešto nećemo da prihvatimo, nećemo da prihvatimo da se institucije države Srbije gase. Ako hoće predsednik države da ukine institucije srpske države na prostoru Kosova i Metohije, on je prvo morao da promeni Ustav Srbije - smatra Jakšić, i dodaje da su do tada te institucije za Srbe realne, verodostojne i validne.
Međutim, Jelena Milić iz Centra za evroatlantske studije najavu Nikolića ocenjuje za taj radio kao pozitivan pomak i jedan korak napred.
Ona smatra da je dobro da se javnost priprema za okolnost da na Kosovu mora da postoji jedan set institucija sa jednom hijerarhijom i sa jednim izvorom određivanja nadležnosti tih institucija, a da je kompromis oko tih nadležnosti nešto što može da bude stvar pregovora.
Analitičar Dušan Janjić smatra da je izjava Nikolića znak da Beograd pristaje da se stanje promeni.
- Zajednica opština, koliko god da je autonomna, ona jeste pod kontrolom centralne vlasti, dakle Kosova, za srpske opštine u centralnom delu Kosova nema druge varijante nego izbori po kosovskim zakonima - rekao je Janjić.
Nikolićeva izjava za kosovskog analitičara Azema Vlasija znači da Srbija više neće moći direktno da održava svoje institucije na severu.
- Sigurno je da će u lokalnoj vlasti i u drugim institucijama biti Srbi, jer Srbi čine većinsko stanovništvo, ali to znači i da će lokalna vlast i svi ostali mehanizmi biti u okviru ustavnog sistema Kosova - rekao je Vlasi.
On smatra da Prištini preostaje da vidi koji će biti modaliteti lokalne vlasti u tom delu zemlje, a kako bi se zadovoljili interesi Srba, kao što je to u drugim sredinama na Kosovu gde su Srbi većinsko stanovništvo.
(M. B. / Tanjug)
Video: Knežević: Rezerve krvi i dalje smanjene
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
dalibor
Joj Srbijo da li postoji barem jedan politicar koj ce te cuvati i raditi za tebe? Izgleda da ne.
Podelite komentar
Goran
Sraman gest naseg divnog predsednika!!!??!!!!!Dobro su neki rekli,izdao je kuma a izdace i Srbiju!!!!
Podelite komentar
rodja
@goran: srbija ce opet pricati: radikali su bili upravu :)
Podelite komentar