TRAJKOVIĆ: Neprihvatljivi i Tači i Haradinaj

  • 1

Poslanik Jedinstvene srpske liste u kosovskoj skupštini Rada Trajković izjavila je da insistiranjem na Ahtisarijevom planu ne ugrožava platformu za Kosmet predsednika Srbije Tomislava Nikolića, ocenivši da je najvažnije da je on pokrenuo pitanje funkcionalnog opstanka Srba i da je ponudio gornju granicu, a ne donju koju planira da implementira.

- Svojim izjavama ne ugrožavam predsednika Tomislava Nikolića, jer je on otvoren za sve predloge koji nisu identični s njegovim planom - rekla je Trajković za "Danas".

Ona je napomenula da je međunarodna zajednica u Ahtisarijevom planu primenila etnički princip rešavanja problema na KiM, jer je identifikovala ugroženost Srba i opasnost da Kosovo postane etnički čist albanski prostor.

Platforma predsednika Nikolića, kaže ona, ima dva dela i za sever KiM podrazumeva teritorijalnu autonomiju ili teritorijalno rešavanje problema, a ispod Ibra Srbima nudi etnički princip. Iako postoji podvojenost, ne mislim da i Nikolićev plan, kada se razradi, neće imati elemente Ahtisarija, mišljenja je Trajković.

- Najvažnije je da je predsednik pokrenuo pitanje funkcionalnog opstanka Srba i da je ponudio gornju granicu, a ne donju koju planira da implementira, s obzirom da će svakako morati da pravi dogovore i traži podršku i međunarodne zajednice i Albanaca sa KiM - zaključila je Trajković.

Ona je dodala da ni Hašim Tači ni Ramuš Haradinaj nisu prihvatljivi za Srbe, ali da ih realnost života tera na saradnju s obojicom.

- Smatram da Srbi unutar institucija moraju da se bore za svoja prava - rekla je Trajković.

Na pitanje da li će to što je Nemačka preuzela rešavanje kosovskog pitanja u svoje ruke ubrzati procese, Trajković kaže da je, zapravo, u tome problem.

- Nemci su efikasni čak i na štetu onih o kojima odlučuju. Oni su za brza i nemilosrdna rešenja. Ocena da imaju manje sluha za rešavanje srpskog pitanja na KiM ima uporište i u dešavanjima od 17. marta 2004, koja su mnogi krugovi, pojedini nemački mediji, a u dobroj meri i sami Srbi doživeli kao projekat nekih delova nemačke obaveštajne službe - rekla je ona.

Po oceni Trajković, SAD, Velika Britanija i Francuska su za funkcionalna rešenja i nisu tolerantne prema projektu velike Albanije. To je, smatra ona, možda šansa za rukovodstvo Srbije da počne da razmišlja na istorijski način - o trajnim, a ne o trenutnim i brzim rešenjima koja će nas, kako kaže, uvući u "neku istorijsku grešku".

(Telegraf.rs / Tanjug)

Video: Snežna mećava pogodila zapad Srbije

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • ДЕЛИЈА - ПАНЧЕВО

    5. januar 2013 | 01:57

    ПРОБУДИ СЕ СРБИЈО ЗАСПАЛА ДАВНО СИ ЗАСПАЛА !!!

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA