LJAJIĆ: Mogući vanredni izbori 2013. godine
- Mi ponovo imamo jednu politiku koja se kreira da je najbolje da mi budemo sami, da se inatimo sa celim svetom. Probali smo sa tom politikom devedesetih godina i videli smo gde nas je to odvelo - poručio je lider SDPS i ministar u Vladi Srbije
Potpredsednik Vlade Srbije, ministar spoljne i unutrašnje trgovine i telekomunikacija i lider Socijaldemokratske partije Rasim Ljajić kaže da ne isključuje mogućnost vanrednih izbora sledeće godine, ali i upozorava da Srbija mora usmeriti dijalog s Prištinom ka dobijanju datuma za početak pregovora u junu.
Prema rečima potpredsednika Vlade, Srbija se nalazi na prekretnici i "svi u Vladi saglasni su o mnogim važnim temama koje su otvorene: od dijaloga u Briselu, preko borbe protiv korupcije, do ekonomskog oporavka". Međutim, to ne isključuje mogućnost da se vladajuća koalicija, suočena sa tim temama, ne opredeli za vanredne izbore, koji bi se, prema Ljajićevom mišljenju, vodili na pitanjima evropskih integracija i vrednosti i ekonomskim temama.
Aktuelna vlada, uveren je Ljajić, nedvosmisleno usmerava Srbiju ka članstvu u EU, ali, kako ističe, mnogi pokušavaju krizu unutar Unije i zamor od proširenja da zloupotrebe za repriziranje politike devedesetih i slanje poruke da Srbija ne treba da postane član Unije, izbegavajući, međutim, da "navedu šta je cena takve politike".
- Mi ponovo imamo jednu politiku koja se kreira da je najbolje da mi budemo sami, da se inatimo sa celim svetom. Probali smo sa tom politikom devedesetih godina i videli smo gde nas je to odvelo. Danas, u drugim vremenima, na nešto suptilniji način imamo reprizu te politike - kaže ministar.
On precizira da ova današnja verzija politike devedesetih godina, doduše, "ne bi ratovala sa svetom, ne bi se na radikalniji način konfrontirala, ali bi EU rekla 'ne' i težila da budemo van svih integracija".
- Ja mislim da će to sve više dolaziti do izražaja i da će ekonomske teme i ova tema biti nešto što će dominirati kampanjom za neke izbore, bilo kada da oni dođu - rekao je poptredsednik Vlade i lider SDPS.
Srbija ne sme da propusti šansu za EU
Ljajić stoga upozorava da Srbija ne sme da propusti šansu da u junu dobije zeleno svetlo za pregovore o članstvu u EU kojima je danas, kako naglašava, bliža nego ikada pre.
- Taj datum nije nešto što će rešiti sve naše političke i ekonomske probleme, ali je važan kao simobličan gest da je Srbija zakoračila nepovratno na put unutrašnjih reformi, krupnih političkih, društvenih i ekonomskih promena, na put modernizacije našeg društva u celini - naveo je Ljajić.
Dodaje, međutim, da ga iskustvo uči da su u Srbiji izbori uvek mogući, čak i kada to najmanje očekujete, tvrdi da se u Vladi o tome nije razgovaralo niti među članicama koalicije, ali kaže i da će u slučaju da se to desi, njegova stranka biti spremna.
- Naravno da razmišljam o tome. Stranka koja je u vlasti, dakle u Parlamentu, mora da razmišlja svakog trenutka da izbori mogu da se dogode. Prema tome, kada bude izvesno i ako bude izvesno da imamo neke izbore, onda ćemo i razmišljati o raznim političkim kombinacijama, nećemo sedeti skrštenih ruku i sigurno imamo mogućnost da izaberemo ono što je najbolje za dalji rast SDPS - rekao je Ljajić.
Upitan o sve češćim spekulacijama, uglavnom u medijima, o nejedinstvu u Vladi, posebno na temu platforme o Kosovu, Ljajić kaže da je normalno da postoje neslaganja o nekim političkim temama, što je deo demokratskog procesa vladanja, ali da oko suštinskih pitanja, kao što je borba protiv korupcije ili dijalog koji Ivica Dačić vodi u Briselu, nema podela.
- Činjenica je da imamo pregovore koji su u toku i treba da se nastave, a njihov cilj za nas treba da bude da rešimo te probleme, da štitimo naše interese i dobijemo datum za početak pregovora. Da li su kompromisi neophodni - naravno da jesu, i da li se od nas traže ustupci - svakako, ali do sada smo samo mi činili ustupke i sad očekujemo da taj pritisak bude izbalansiran i da se vrši i na Prištinu - navodi Ljajić.
Platformu treba menjati
S druge strane, Srbija "ne treba da beži od jedne platforme koja će na trajniji način rešiti status Kosova", naveo je Ljajić, koji očekuje da će aktueleni tekst platforme doživeti promene.
- Zbog toga imamo ovu debatu koja je pokrenuta sa ovom platformom kao jednim radnim materijalom, koji će sasvim sigurno biti podložan promenama, izvesnim modifikacijama, sa ciljem da dobije što širu podršku javnosti - smatra Ljajić.
Prema njegovom mišljenju, najbolje je da vlast pred Parlament izađe s osnovnim principima za pregovore koji slede u Briselu i da se definiše nekoliko osnovnih stvari, na primer, da Srbija nikada neće priznati nezavisnost Kosova, da će se boriti za što bolji status severa i što veći stepen individualnih i kolektivnih prava Srba koji žive južno od Ibra, da nema pravo da diže ruke od imovine Srbije na Kosovu, da će štititi kulturnu baštinu, ali i da će uključiti kosovske Srbe u pregovarački proces.
Upitan da li se u vladajućoj većini govori o mogućnosti da istrage korupcije dovedu do njenih viđenijih članova, Ljajić je rekao da zaštićenih nema i neće biti, ali da je neophodno da ta borba izađe iz medijske sfere i da se vodi isključivo u insitucijama sistema.
- Ne mogu da licitiram i izbegao bih ovo što se u našim medijima pojavljuje, jer tu moraju zaista institucije da rade svoj posao. Ova borba ne sme biti selektivna ili će se pretvoriti u svoju kontradiktornost i, da ponovim frazu, zakon mora da važi za sve, bez obzira na to da li je neko u vlasti ili u opoziciji ili se uopšte ne bavi politikom - rekao je Ljajić.
Zato je, smatra, neophodno, ojačati institucije i da one preuzmu glavnu odgovornost o toj borbi, a da vesti o korupciji bude što manje u medijima.
- Verujem da je ovo put koji ka tome vodi i zato potpredsednik Aleksandar Vučić zaslužuje podršku svih članica vladajuće koalicije - kazao je Ljajić.
Sumirajući poslednih šest meseci u vlasti i posledice odluke da SDPS uđe u tu vladu, Ljajić je rekao da je usko politički gledano proteklo vreme njegovoj stranci dalo za pravo da je doneta prava odluka, ali da to ne znači da je ona sad moralno ispravnija.
- Ja i dalje ostajem pri onome što sam i tada rekao, odluka o ulasku u vlast je moralno prilično diskutabilna, ali mi smo birali između opstanka i nestanka, a dešavanja koja su potom usledila pokazala su da je ovo, ipak, jedna dodatna šansa da se stranka dalje razvije, afirmiše i postane vidljivija na političkoj sceni Srbije - smatra lider SDPS.
(M. S. / Tanjug)
Video: Dragana Mirković sagradila kuću porodici sa Golije
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.