DEŽER O KOSOVU: "Kamenčić u cipeli" koji smeta Srbiji
Šef Delegacije Evropske Unije u Srbiji Vensan Dežer izjavio je da rešavanje pitanja Kosova mora biti prioritet Srbije na njenom putu u EU, i istakao da Brisel želi da pokrene rešavanje tog problema. Dežer je govorio u Novom Sadu, na javnoj debati "EU kao (ne)dovršeni projekat", koju je organizovao Evropski pokret u Srbiji povodom uručivanja Nobelove nagrade za mir EU, kao i povodom dve decenije rada tog pokreta.
- Kosovo je "kamenčić u cipeli" koji smeta Srbiji na njenom putu u Evropsku uniju - rekao je Dežer.
On je rekao da bi Srbija trebalo da se opredeli ili za to da situacija u vezi s Kosovom ostane kakva jeste, odnosno "zamrznuti problem", ili da se kaže "hoćemo da idemo napred i da nađemo rešenje kako bismo stanje normalizovali i nastavili kretanje ka Evropi".
Navodeći da je u tom procesu Srbija u protekle dve godine postigla zapažene rezultate, za koje bi trebalo da dobije pohvale, mada je uz uspehe bilo i nekih neuspeha, Dežer je istakao da su u EU zadovoljni time što je doneto nekoliko značajnih odluka, pre svega o integrisanoj kontroli granice.
- Želimo da se u narednim mesecima još više uradi u tom procesu - dodao je on, i istakao da ne zna kakvu će odluku sutra u Briselu doneti ministri članica EU u vezi s određivanjem datuma za početak pregovora Srbiji.
On je naglasio da je Srbija za EU "ključna zemlja u regionu i ako želimo da region napreduje, želimo da i Srbija napreduje".
- Kosovo je političko pitanje i mi želimo da bude ispunjeno nekoliko koraka u tom pogledu pre nego što počnu pregovori sa Srbijom - rekao je Dežer, i dodao da u nastavku puta ka EU Srbija mora nastaviti ekonomske reforme, reformisati pravosuđe u skladu sa evropskim standardima i ostvariti bolju regionalnu politiku.
Zaključujući debatu, Dežer je izrazio očekivanje da će uskoro početi pregovori Srbije sa EU i nadu da će joj za punopravno članstvo trebati tri do sedam godina rada na ispunjavanju uslova.
U debati su učestvovali i potpredsednik Evropskog pokreta u Srbiji Borivoj Erdeljan, profesor Filizofskog fakulteta u Beogradu Nikola Samardžić, istoričar Čedomir Antić, novinar Dimitrije Boarov, kao i studenti univerziteta u Beogradu i Novom Sadu.
(M. S. / Tanjug)
Video: Željka Bojić je jedna od njih, ona čeka na transplantaciju jetre i ima samo jednu poruku
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
kandrbandzilo
Neka on deo svoje zemlje pokloni Arnautima! Srbi ne daju ni kamencic a kamoli Kosovo i Metohiju!
Podelite komentar
komsha
Dezeru se..njo za taj kamencic su pale mnoge Srpske glave pa je ipak ostajao u cipeli..
Podelite komentar
borac ZA PRAVDU
DEZER I TI SMETAS SRBIJI PA TE JOS NETEPAMO.JESI ZADOVOLJAN ODGOVOROM.AKO NISI JAVI SE BORCU ZA PRAVDU.
Podelite komentar