(NE)REŠIV PROBLEM: Ministri unutrašnjih poslova EU raspravljaju o lažnim azilantima
Dvodnevni sastanak ministara unutrašnjih poslova EU, koji je počeo danas, a na čijem je dnevnom redu i nesmanjeni pritisak lažnih azilanata, nekoliko evropskih članica će, kako se najavljuje, iskoristiti da još jednom podvuku neodrživost situacija u kojoj sa zapadnog Balkana dolaze hiljade potražilaca azila.
Već neko vreme vlade Belgije, Nemačke, Austrije, Francuske i Luksemburga traže od Brisela da ubrza proces usvajanja mehanizma privremenog stavljanja van snage bezviznog režima za one zemlje čiji građani ozbiljno krše sporazum o bezviznom režimu.
To se odnosi, pre svega, na zapadni Balkan, posebno na Srbiju i Makedoniju, kojima se po broju lažnih azilanata približava i Bosna i Hercegovina, preneo je "Glas Amerike".
U poslednje tri godine je oko 60 hiljada lažnih azilanata pristiglo sa zapadnobalkanskog područja u evropske države, tražeći azil - gotovo svi zahtevi su odbijeni kao neosnovani, što ne umanjuje talas potražilaca azila iz tog pravca i izaziva sve veću nervozu vlasti evropskih država.
- Situacija je veoma, veoma važna za Švedsku jer mnogo onih koji traže azil dolazi u moju zemlju, takođe vidimo da se slično dešava u ostalim državama - danas devet evropskih članica prima čak 90 odsto potražilaca azila u Evropi - rekao je ministar za migracije i politiku azila Švedske Tobias Bilstrom.
U svakom slučaju, do zelenog svetla Parlamenta će se čekati najranije do početka naredne godine, ako ne i duže, ali, kako tvrde, zaštitni mehanizam kad-tad mora da stupi na snagu da bi zaštitio do sada postignutu slobodu kretanja i one koji je ne zloupotrebljavaju.
- Još postoje izazovi - sve više ljudi želi ući u prostor Šengena, kako da ponovo razmotrimo našu politiku viza, da učinimo lakšim ulazak onima koji sa dobrim namerama dolaze u Evropu, zadržavajući visok nivo sigurnosti i kontrole onih koji prelaze granice? - postavlja pitanje evropska komesarka za unutrašnje poslove Sesilija Malmstrom.
U svakom slučaju, očekuje se da će ministri unutrašnjih poslova pojačati pritisak na Parlament kako bi se ubrzala procedura usvajanja mehanizma kojim se ukida bezvizni režim za one države čiji građani zloupotrebljavaju ovu povlasticu.
Čini se da je taj mehanizam potreban i onima koji zvone na uzbunu i drugima koji žele region zapadnog Balkana da približe Evropi - prvi bi da se zaštite, a drugi da smire strasti i tako sačuvaju slobodu kretanja evropskim prostorom. Posebno za one koji putuju bez namere da zloupotrebe evropsko poverenje.
(D. Z. / FoNet)
Video: Đole prognoza
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.