DINKIĆ O DEPARTIZACIJI: Uvodimo profesionalce, ali u Vladi nema konsenzusa
Uvodi se profesionalizacija upravljanja u javna preduzeća, javni konkursi za izbor direktora i ukidaju upravni odbori - rekao je miniistar finansija i privrede, dodajući da je u ovom trenutku maksimum rešenje po kojem funkcioner stranke može da postane direktor javnog preduzeća ako zamrzne partijsku funkciju
Ministar finansija i privrede Srbije Mlađan Dinkić izjavio je da će se izmenama Zakona o javnim preduzećima država suštinski povući iz upravljanja firmama. Međutim, prema Dinkićevim rečima izmene su svojevrsni kompromis, jer u vladajućoj koaliciji nema konsezusa o potpunom prestanku partijskog upravljanja preduzećima.
- Uvodi se profesionalizacija upravljanja u javna preduzeća, javni konkursi za izbor direktora i ukidaju upravni odbori - rekao je on obrazlažući predložene izmene zakona u Skupštini Srbije.
Dinkić je dodao da direktor javnog preduzeća neće moći da bude funkcioner neke političke stranke, kao i u bilo kojoj stabilnoj zemlji. Prema njegovim rečima, konkurse za izbor direktora će sprovoditi posebno telo i predlagati resornom ministru, pokrajinskom sekretaru ili predsedniku opština da rukovodioca izabere medju najmanje tri kandidata.
- Novina je i javnost u radu javnih preduzeća - istakao je on i dodao da će preduzeća biti obavezna da rezultate i planove poslovanja kvartalno objavljuju na sajtu, kao i da će svi konkursi morati da budu objavljeni na sajtu preduzeća.
On je najavio i da će biti smanjen broj članova nadzornih odbora i to na tri u lokalnm javnim preduzećima, a na pet u republičkim. Kako je dodao Dinkić, po jedan član nadzornih odbora obavezno će biti predstavnik radnika, a u republičkim javnim preduzećima jedan član će biti nezavisan.
Ministar finansija i privreda je kazao i da će biti proširena odgovornost kroz uvodjenje izvršnih odbora direktora u javnim preduzećima i dodao da je uvedena i obavezna revizija poslovnih rezultata.
- Vlada Srbije i Ministarstvo finansije će imati kontrolne mehanizne kojima će pratiti poslovanje javnih preduzeća, pre svega u politici plata, zapošljavanja i rokova plaćanja - kazao je Dinkić.
"U VLADI NEMA KONSENZUSA O DEPARTIZACIJI"
Ministar Dinkić rekao je da je saglasan opozicionom Liberalno demokratskom partijom koja je oštro kritikovala Zakon o javnim preduzećima, ali je naveo da su ponuđena rešenja maksimum jer trenutno ne postoji politički konsenzus u Vladi da se do kraja ide u departizaciju.
- Većinu stvari koju govorite, slažem se. Nisam promenio mišljenje koje sam izrekao u kampanji, zalažem se za departizaciju ali ne postoji politički konsenzus da se to uradi odjednom - istakao je Dinkić povodom kritika koje je izneo poslanik LDP-a Ivan Andrić u skupštinskoj raspravi.
Dinkić je istakao da se vlada ne sastoji samo od njegove stranke, da će obratiti pažnju na amandmane LDP i da će o tome razgovarati sa koalicionim partnerima, ali da je u ovom trenutku maksimum rešenje po kojem funkcioner stranke može da postane direktor javnog preduzeća ako zamrzne partijsku funkciju.
- Vaša je dužnost, kao nekoga ko obrazlaže zakon, da kažete ko je protiv departizacije. I Aleksandar Vučić je prošle nedelje rekao da je za departizaciju. Ko je onda u vladi protiv - upitao je Andrić, ali Dinkić nije na to pitanje odgovorio.
Andrić je istakao da LDP ima 20 amandmana na predloženi zakon o javnim preduzećima i da ta stranka traži da se političarima zabrani da utiču na rad javnih preduzeća i da se zabrani upotreba resursa javnih preduzeća tokom kampanje.
On je rekao da LDP traži da od pet članova komsije koja će birati direktore na javnom konkursu, jedan član bude izabran na predlog nadležnog skupštinskog odbora kao nezavisni član i da se na sajtu Ministarstva finansija i privrede objave spisak javnih preduzeća i imena svih kandidata za direktore.
- Za nas ključno pitanje ostaje uticaj dnevne politike na rad javnih preduzeća. Ukinite mogućnosti da neko bude direktor ako pre izbora najmanje godinu dana nije bio van partije -rekao je Andrić.
Poslanik LDP je naveo da je pitanje javnih preduzeća i njihovog poslovanja "kancer" srpskog društva i da 10 odsto ukupnog zaposlenih u Srbiji radi u javnim preduzećima koja generišu 40 odsto dugova.
Andrić je kritikovao rešenje po kojem direktor može da bude partijski funkcioner ako zamrzne tu funkciju i istakao da će predloženim rešenjima direktora birati njegove partijske kolege koje će sedeti u komisiji.
- Takav direktor neće štiti javni interes nego interes onih koji su ga postavili - rekao je Andrić i ocenio da će pritisak na direktore novim zakonom biti još veći nego dosad, s ozbirom da je predvidjeno da ministar ima pravo da pokrene smenu direktora.
- Takve stvari omogućavaju arbitrarnost koja generiše korupciju - dodao je on.
On je istakao da se ne zna tačan broj javnih preduzeća ali da se procenjuje da ih ima oko 700, od kojih su 650 lokalna javna preduzeća, odnosno njihov osnivač je lokalna samouprava i na čije direktore se neće primenjivati uslovi za konkurisanje nego Zakon o radu.
Dinkić je rekao da je bilo odličnih direktora koji su bili članovi stranke, a da je bilo katastrofalnih direktora koji nisu bili u stranci i da resursi javnih preduzeća ne smeju da se koriste ne samo u predizbornoj kampanji nego uopšte u političke svrhe. Ministar se složio sa predlogom LDP-a da skupštinski odbor predlaže nezavisnog kandidata za člana komisije.
(M. S. / Izvori: Beta, Blic)
Video: Izložba slika Vuka Vidora u Comtrade-u
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.