EP: Srbija da ukine paralelne institucije na Kosovu

  • 1

Evropski parlament u predlogu rezolucije o Kosovu traži ukidanje paralelnih struktura na severu Kosova i Metohije koje "održava srpska država".  To se navodi u predlogu rezolucije o Kosovu, koju će u ponedeljak razmotriti Spoljnopolitički odbor EP, i dodaje da EP "prima na znanje okončanje nadzirane nezavisnosti Kosova" na temelju stava međunarodne upravljačke grupe da je "rešenje za status Kosova suštinski sprovedeno".

Evropski parlament smatra da Evropska unija sa Kosovom može da sklopi sporazum o stabilizaciji i pridruživanju iako pet članica EU ne priznaju nezavisnost Kosova i "ohrabruje pet članica EU koje ne priznaju Kosovo da to ipak učine".

Evropski parlamentarci "izražavaju zabrinutost zbog pomanjkanja bitnijeg napretka u bici protiv organizovanog kriminala i korupcije" na Kosovu i traže da se korupcija suzbija na visokom nivou.

U ovom dokumentu traži se i "ukidanje paralelnih struktura na severu Kosova, koje, kako se to navodi, "održava srpska država".   U predlogu rezolucije EP "poziva se na ukidanje paralelnih institucija na severu Kosova koje održava srpska država, i to posebno povlačenje službi bezbednosti i pravosudnih tela". Traži se i "puni uvid u finansiranje škola i bolnica na severu Kosova u skladu s odredbama Ahtisarijevog plana".

Evropski parlament "žali što, uprkos napretku, povratak izbeglica i raseljenih lica i dalje predstavlja izazov, posebno zbog incidenata vezanih za bezbednost".

Takođe, pozdravlja se obnova dijaloga Beograd-Priština "uz posredovanje visoke predstavnice Ketrin Ešton, što je dalo novi zamah dijalogu" i traži se da se primene svi dogovori, a posebno onaj o upravljanju prelazima. Evropski parlamentarci "podvlače da podela Kosova nije rešenje i pozdravljaju podršku teritorijalnom integritetu Kosova, koju je izrekla Evropska komisija".

Oni navode i da Priština mora sprovesti ustavne odredbe o decentralizaciji vlasti, dok "kosovske vlasti moraju preduzeti dalje korake kako bi išle u susret srpskoj manjini, naročito na Severu, dok saradnja sa svim kosovskim Srbima mora biti ojačana".

Parlament EU smatra da vlasti u Prištini moraju brzo sprovesti niz zakona i uslova da bi se pokrenuli pregovori o pridruživanju Kosova sa evropskom dvadesetsedmoricom i posebno naglašava da "kosovske vlasti moraju dati novu snagu obavezama koje su preuzeli, kao i političkoj volji za jačanje vladavine zakona, prava manjina, sposobnosti administracije i struktura za trgovinu". EP ukazuje da izveštaj Revizorskog suda EU o delovanju Euleksa na Kosovu "izaziva veliku zabrinutost", mada ocenjuje da su "na to uticale i teškoće zbog toga što pet zemalja EU ne priznaju Kosovo".

Revizorski sud EU je nedavno u svom nalazu ocenio da je, uprkos potrošenim stotinama miliona evra iz budžeta EU, "nivo organizovanog kriminala i korupcije na Kosovu i dalje visok". Ovaj Sud EU je predočio da je "kosovsko pravosuđe i dalje pod političkim uplivom i neefikasno" i da "Kosovo ima ograničenu sposobnost za zaštiti svedoke".

(M. S. / Beta)

 

 

Video: Dacic o napadu ispred Pravnog

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • sasa 076

    2. decembar 2012 | 10:31

    ako ima pameti onda cemo reci da necemo vise ni jedan zahtev da ispunimo treba EU isterati na cistinu posle milion yahteva, nek trazi vucic datum odmah i pocetak pregovora pa ce i vlast da uvidi da od toga nema nista i da nas ovi samo zaj...ju, ja sam inace protiv EU i treba odmah referendum da vidimo sta narod misli

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA