Selaković: Srbija da digne glas protiv Haga!

  • 0

Nikola Selaković, ministar pravde i državne uprave, izjavio je da je trenutak da celokupno srpsko društvo prvi put ujedinjeno podigne glas protiv odluka Haškog tribunala.

- Očekujem da Vlada Srbije zauzme čvrst i jasan stav i da ozbiljno razmotri da li je moguća dalja saradnja sa sudom koji oslobađa zločince - rekao je Selaković nakon objavljivanja oslobađajuća presuda za Ramuša Haradinaja i njegove pomoćnike u zločinu Idriza Baljaja i Lahija Brahimaja.

Selaković je naglasio da će Srbija upotrebiti bilo koji pravni instrument koji može da iskoristi da bi zaštitila naše interese.

- Posle ovakvih presuda teško je od Tribunala očekivati bilo kakvu pravdu i pravo. Sada presude Haškog suda deluju osvešćujuće na onaj deo srpskog naroda koji je verovao da se tamo sudi po pravu i zakonu - rekao je Selaković.

NE MEŠATI EVROINTEGRACIJE I HAŠKI TRIBUNAL

On dodaje da je Haški tribunal sve ove godine imao jedan aršin prema srpskim žrtvama, a drugi prema žrtvama druge nacionalnosti.

- Zločinci koji nisu Srbi su oslobođeni. U čemu više uopšte da sarađujemo? Izručili smo državno, vojno i policijsko rukovodstvo. Sve što je Hag tražio mi smo bezuslovno ispunjavali. Pokazali smo da imamo kapacitete da procesuiramo one koji su bili u Srbiji, a optuženi su za ratne zločine. Dali smo primer čitavom regionu i ovako nam je vraćeno - istakao je on.

Selaković je naglasio da ne bi mešao pitanja evrointegracija i Haškog tribunala.

- Evropska unija nije osnovala Tribunal. Predstavnici uglednih i moćnih država na svakom sastanku sa našim zvaničnicima pomenu nekog svog državljanina koji je doživeo povredu prava od organa ili institucija naše zemlje. Srbija ne sme više da bude nema i mora na isti način, na svakom sastanku, da pomene ovu ogromnu nepravdu - smatra ministar pravde.

- Kao što sam pre tri meseca izjavio da ne očekujem pozitivnu ocenu o napretku EU integracija, tako sada mogu da kažem da ovo ministarstvo i Vlada reformu pravosuđa vode u dobrom smeru. Ta ocena je rezultat svih razgovora koje sam prethodnih dana imao ne samo u Briselu, već i u Strazburu. Od evropskih komesara dobili smo ohrabrujuće i pozitivne komentare za to što smo uradili - rekao je Selaković.

"GRAĐANI DIREKTNO TRPE POSLEDICE LOŠEG PRAVOSUĐA"

On je podsetio da smo "po stanovniku" prvi po broju predstavki sudu u Strazburu.

- Nije ni čudo kad Srbija poslednjih godina nije ulagala gotovo ništa u kapacitete za zastupanje pred sudom. Sledeće godine poslaćemo mlade ljude tamo da uče kako se radi. Ojačaćemo Ustavni sud koji postupa po ustavnim žalbama. Odredićemo koagenta koji će pomagati našem agentu pred sudom. Osnovaćemo i Savet za ljudska prava - najavio je Selaković.

U ovoj godini isplaćeno je oko milion evra po presudama iz Strazbura za nematerijalnu štetu, od čega oko 900.000 radnicima koji su tužili bivša društvena preduzeća zbog neuplaćivanja doprinosa. Po presudama koje su donosili naši sudovi, a koje nisu realizovane, zbog čega su i upućene predstavke, isplaćeno je još 58 miliona dinara.

- Ove cifre i celokupna situacija naših građana pred evropskim sudom jasno govore u prilog činjenici da su upravo građani direktno trpeli posledice lošeg i neefikasnog pravosuđa - rekao je Selaković.

U prvoj polovini decembra Ministarstvo pravde i državne uprave uputiće tekst izmena zakona Vladi, koja će ga usvojiti i proslediti Skupštini, najavio je on.

- Dekriminalizacija klevete je opšta tendencija u Evropi. Njeno ukidanje je jak podstrek istraživačkom novinarstvu, ali i obaveza za novinare da ne dođemo u poziciju onih zemalja koje su ovo krivično delo morale da vrate - rekao je ministar.

"U SUDSKIM POSTUPCIMA NE SME BITI POLITIČKOG REVANŠIZMA"

Pred radnu grupu za izradu strategije o borbi protiv korupcije u narednih nekoliko dana biće iznet prvi tekst. Strategija je rađena po ugledu na strategiju Novog Južnog Velsa. Promoviše aktivan stav države, Agencije kao nezavisnog tela i savezništvo sa građanima.

- Ako građanin ne želi da prijavi korupciju, to je zato što nije siguran da će ga onaj kome će je prijavi zaštititi. Sledeće godine dobijamo Zakon o zaštiti uzbunjivača, a narednih dana etički kodeks i plan integriteta Ministarstva pravde i državne uprave - rekao je Selaković.

- Borba protiv korupcije je borba za sprovođenje zakona, ili će se oni poštovati ili ćemo imati kriminalizovanu i korumpiranu državu - dodao je on i istakao da se takvoj državi može stati na put samo uz pomoć hrabrog pravosuđa i Vlade koja je voljna da se obračuna sa organizovanim kriminalom i korupcijom. Ministar ističe i da u sudskim postupcima ne sme biti političkog revanšizma.

Selaković je podsetio da je Srbija u Strazburu inicirala donošenje Konvencije Saveta Evrope kojom bi se regulisala pravna pomoć po pitanju oduzimanja imovine proistekle iz krivičnog dela.

- Ako ste osudili vrhunskog kriminalca koji se obogatio na račun države, u kojoj je ostavio samo desetinu bogatstva, a 90 odsto je uložio u inostranstvu, interes je da se novac vrati u tu zemlju. Neke države sada po našim zamolnicama sprovode oduzimanje imovine, druge oduzimaju, ali nam za to naplaćuju troškove, treće oduzmu imovinu, ali zadrže pola za sebe, a četvrte uopšte ne postupaju po zamolnicama - zaključio je Selaković.

(Telegraf.rs / Izvor: Novosti / Foto: Tanjug)

Video: Muzej grada Beograda otvorio izložbu o nobelovcu Ivi Andriću u Pekingu

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA