"Sada nam je gore nego 1999. godine" Kamenovane kuće Srba u Goraždevcu: Međunarodna zajednica i dalje ćuti

A. N.
A. N.    
Čitanje: oko 3 min.
  • 5

U Goraždevcu je prethodne večeri kamenovan objekat Živka Raškovića, raseljenog lica iz Peći, a polupana su stakla i na objektu porodice Jovović na ulazu u selo, prenosi Radio Goraždevac.

Živko Rašković izjavio da je sinoć, oko pola 11 sati čuo sam prasak i lomljenje stakla, te da je onda izašao iz kuće.

"Gledao sam televiziju, kao i svako veče, normalno. Oko pola jedanaest čuo sam prasak, lomljenje stakla. Izašao sam napolje, pogledao – žive duše ni gore ni dole. Vratio sam se unutra, uzeo upaljač, pogledao i video da je staklo slomljeno, pa ponovo izašao. Staklo je bilo slomljeno, velika rupa na njemu. Prijavio sam slučaj policiji", naveo je Rašković.

U porodici Jovović kažu da im je napadnuti objekat ostavio brat, te da ga održavaju i odbijaju da ga prodaju, iako su kupci dolazili mnogo puta.

"Nikada ga neću prodati, jer je to naše. Sedam puta su ga već lomili- I prijavljivano je, išao sam, snimano je, slikano, sve moguće. Nažalost, nema nikakvog efekta. Mislim da je ovo čisto protiv srpskog naroda. Vi – hteli, ne hteli; pisali, ne pisali; javili, ne javili – nama je dosta. Sada nam je gore nego 1999. godine", rekao je Milan Jovović.

Oba slučaja prijavljena su policiji, a istraga je u toku. Meštani Goraždevca poručuju da su zabrinuti za svoju bezbednost i traže hitnu reakciju nadležnih institucija.

"Posledica ćutanje međunarodne zajednice"

Kancelarija za Kosovo i Metohiju saopštila je da je novi etnički motivisani incident prema Srbima u Goraždevcu, kada je sinoć kamenovan seoski konak u ovom srpskom selu, posledica ekstremističke politike Prištine, ali i ćutanja i nereagovanja međunarodne zajednice koja nijedan incident prema Srbima u ovom metohijskom mestu nije osudila.

Ističe da prozor koji je razbijen i materijalna šteta koja je pričinjena biće sanirani, ali uznemirenje i strah Srba koji su sve učestalije na meti napada i incidenata "albanskih izgrednika ostaju trajna mrlja na obrazu međunarodne zajednice".

Kancelarija podseća da je u prethodnom periodu u Goraždevcu skinuta srpska trobojka sa memorijalnog spomenika žrtvama, da su u više navrata ispisivani grafiti terorističke UČK na srpskim kućama i putevima, dok za to niko nije odgovarao iako u selu postoje policijske kamere.

"Zato je glasno ćutanje međunarodne zajednice koja mora aktivnije da se angažuje na zaštiti Srba i da reagovanjem pošalje jasnu poruku da su ovakvi incidenti nedopustivi i da im se mora stati na put", navela je Kancelarija.

Niz incidenata i osuda Srpske liste

Osim ova dva objekta, Radio Goraždevac je dobio informaciju da je kamenovan još jedan objekat u vlasništvu porodice Bukumirić, koja ne živi u selu, ali slučaj nije prijavljen policiji. Kako kažu rođaci, ovo je treći put da je ovaj objekat kamenovan; prva dva puta slučaj su prijavili policiji, ali počinioci nisu pronađeni.

Pre tri dana, na jednoj kući u blizini centra sela, osvanuo je grafit uvredljivog sadržaja na račun Srbije, uz natpis "UČK", što označava takozvanu Oslobodilačku vojsku Kosova.

Iz Srpske liste poručuju da je ovaj napad još jedan u nizu incidenata protiv srpskih sunarodnika koji, u izuzetno teškim uslovima, čuvaju svoja ognjišta i svoj Goraždevac.

"Pre nekoliko dana svedočili smo ispisivanju sramnih grafita takozvane OVK na srpskim objektima u Goraždevcu, a početkom godine sa memorijalnog kompleksa posvećenog žrtvama skinuta je srpska trobojka. Sada je došlo i do napada na kuću srpskog domaćina", navodi se u saopštenju.

Dodaju da su predstavnici Srpske liste razgovarali sa domaćinom čija je kuća oštećena, kako bi mu pružili podršku i preneli da će šteta na kući biti hitno sanirana.

"Nemamo nikakva očekivanja da će kosovska policija pronaći odgovorne za ove napade, kao što to nije učinila ni u prethodnim slučajevima. Pozivamo međunarodnu zajednicu da iskoristi svoj autoritet kako bi incidenti prema Srbima u ovom selu prestali, a odgovorni bili sankcionisani", ističu.

Srpska lista traži od međunarodnih predstavnika da osude etnički motivisano nasilje nad Srbima, kao i da povećaju prisustvo KFOR-a i EULEKS-a u srpskim sredinama južno od Ibra, koje su svakodnevno na meti napada.

(Telegraf.rs/RTS)

Video: Lončar: "Ono što se danas desilo u NS i Nišu nije ni u fašističko vreme"

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Luuk

    28. april 2025 | 19:23

    Kako gore? Pa gde vam je predsednik ? On kaze da vam pomaze, vi se kunete u njega ,idete peske do Beograda... A onda kazete gore nego '99

  • N

    28. april 2025 | 19:38

    Kako bre sad gore??? Mora da niste bili na velikom skupu podrške predsedniku! Pa on štiti narod sa Kosova kako sad vama gore.....??? Čini vam se, to su napadi zbog Djilasa sigurno!

  • Miki

    28. april 2025 | 18:42

    Resenja nema osim iseljenja ili trpiti teror.Drzava nema instrumente za zastitu naroda na KIM.Policija i vojska su 99 napustile taj narod...

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA