Vučić na obeležavanju Dana sećanja u Donjoj Gradini: Jasenovac je jedini logor koji nikada nije oslobođen

J. V.
J. V.    ≫   
Čitanje: oko 6 min.
  • 15

U okviru obeležavanja Dana sećanja na žrtve zločina genocida NDH u koncentracionom logoru Jasenovac i njegovom najvećem stratištu Donjoj Gradini, na platou pored grobnog polja "Topole", održan je parastos žrtvama, a potom je održana i jevrejska i romska molitva.

Parastos žrtvama NDH služio je vladika banjalučki Jefrem.

Jasenovac je jedini logor koji nikada nije oslobođen, rekao je u svom govoru predsednik Srbije Aleksandar Vučić, naglašavajući da je i u Aušvic ušla Crvena armija, upitao ko je dozvolio da logor Jasenovac radi do 4. maja.

Vučić je, na obeležavanju Dana sećanja na žrtve zločina genocida NDH u koncentracionom logoru Jasenovac, u Spomen-području Donja Gradina, rekao da je ponosan što se još jednu godinu zaredom menja sudbina Srba koju su im drugi namenili.

"Svake godine menjamo sudbinu koju su nam namenili. Menjajući sebe, osiguravamo budućnost našeg naroda, suprotstavljajući se onima koji su nam sudbinu nestanka namenili, pokazujemo da ćemo živeti", naglasio je Vučić.

On je naveo da su partizani i Crvena armija više od sedam meseci bili u Beogradu, a da je "srbosek" u Jasenovcu i dalje neumorno radio svoj posao.

"Dan pobede, 9. maj, približava se, a ta sotona i dalje je dirigovao krvavim pirom, nesmetano i neometano. Ko je dozvolio da, kako ga veliki Gideon Grajf naziva, balkanski Aušvic radi, do 4. maja? Kako je moguće da partizanske brigade nisu napadale Jasenovac, a da su saveznici istovremeno tukli po Nišu, Leskovcu i Podborici? Ko je dozvolio da se to čudo od logora, da se rad ovog čuda od logora produži, nastavi i da gotovo niko od Srba ne opstane?", upitao je Vučić.

On je naveo da je zbog toga grupa od nekoliko stotina logoraša centralnog ustaškog logora Jasenovac skupila sav svoj očaj, pretvorila ga u hrabrost, u odlučnost i jurnula u slobodu.

"Ubrzo posle njih, još 167, od kojih je preživelo samo 11, smeštenih u Logoru 4, krenulo je u proboj ka Savi, ka životu, ali i ka večnosti koja sleduje za junaštvo. Ostali su stradali na bodljikavim žicama, u minskim poljima, pogođeni iz mitraljeza i tu je negde i kraj priče o Jasenovcu, jedinom logoru koji nikada nije oslobođen", rekao je Vučić.

Navodeći da je Crvena armija ušla u Aušvic, Vučić je naglasio da u Jasenovac niko nikada nije ušao dok sve nije bilo gotovo, u celoj Evropi, u celom svetu.

Nigde nije zabeležena tolika bestijalnost

Predsednik je rekao da su ustaše dan nakon proboja logoraša napustile logor i za sobom ostavili ruševine i grobnice.

Vučić je podsetio da je sve počelo u leto 1941. godine, kada je logor formiran, navodeći da je NDH imitirala nacističku Nemačku i njene logore, a pri tome je bila surovija, neretko i groteskna u toj svojoj surovosti i bolesnija od originala koji je sledila.

"Nigde ni u jednom drugom logoru nije zabeležena tolika i takva bestijalnost. Nigde toliko različitih načina ubijanja nije primenjeno i nigde se takvom i tolikom strašću. Nigde toliko žrtava nije zaklano, ubijeno maljevima, testerisano, paljeno, kuvano u kazanima, živo spaljano, vešano, davljeno, iskidano, ubijano na najneverovatnije načine. I nigde se ljudski rod nije toliko približio paklu kao što je to činjeno ovde u Jasenovcu", rekao je Vučić.

Istakao je da je u tom logoru pune četiri godine postojao samo jedan zadatak - da bude ubijeno što više Srba, Jevreja i Roma.

"Bolesne ideje o tome da su Srbi problem tada nastale NDH, da se njima Hrvatska neće biti ni cela ni nezavisna, da je pravoslavlje najveća smetnja katoličanstvu izrodile su čitav jedan sistem satiranja svega što je srpsko. Taj sistem je podrazumevao i iseljavanje Srba i njihovo pokatoličavanje i ubijanje. Predviđeno je da svakom od ovih metoda bude podvrgnuta trećina Srba, ali je na kraju ipak preovladala želja za ubijanjem", rekao je Vučić.

On je naveo da je na teritoriji NDH u Jasenovcu, Gradiški, Pagu, Jadovnu, po jamama u pokoljima tokom Drugog svetskog rata ubijeno gotovo milion Srba.

U trenutku kada je Beograd odavno bio oslobođen i Sremski front odavno probijen, dodao je Vučić, dogodila se pobuna u Jasenovcu, a kojoj je prethodila naredba Maksa Luburića da se logor uništi, dokazi spale i preostali zarobljenici pobiju.

"Prethodila joj je poslednja velika egzekucija jasanovačkih logoraša. U predvečerje 21. aprila ustaše su pobile 640 žena, nijedna nije dočekala poslednji dan logora, ni proboj logoraša. A onda, u nedelju 22. aprila, po kiši, stotine njih je krenulo u poslednji juriš, izletevši iz baraka i zaletevši se ka istočnoj kapiji logora. Po legendi, jedan kozarački div koji se zvao Mile Ristić uspeo je da se popne na stražarsku kulu, otme ustaši mitraljez i omogući delu logoraša da pobegnu", naveo je Vučić.

On je istakao da je samo njih 111 uspelo da preživi prvi proboj, dok je u drugom samo 11 uspelo da se spase.

"U tom poslednjem činu stradali su ipak slobodni ljudi, oni koji su odlučili da budu slobodni. U žici, u logoru, u samoj smrti. I to je osnovna pouka njihovog čina. Da sloboda ne može ni da se da, ni da se uzme. Da je ona odluka svakog pojedinca", naglasio je predsednik Vučić.

Memorijalni centri u Donjoj Gradini i Beogradu

Vučić je rekao da će u Donjoj Gradini nići veličanstven memorijalni centar i da će ga Srbija platiti najvećim delom, kao i u Beogradu. On je rekao da je verovao da će ideja o podizanju memorijalnih centara u Donjoj Gradini i Beogradu naići na ogroman entuzijazam ministara Vlade Srbije, ali da nije.

"Prolazili su dani i uvek bi bio neki problem. Ili lokacija ili ne znam šta sve. Lično ću, kao što sam to rekao i poslednji put, preuzeti brigu o tome i obećavam vam već sledeće godine na ovom istom mestu videćete ogroman napredak u svemu što činimo. Ovde će nići veličanstveni memorijalni centar. Srbija će da ga plati najvećim delom, i u Beogradu takođe. Kao u Jerusalim kada odete, prvo odete u Jad Vašem pa se onda sastajete sa izraelskim političarima. Tako će biti i u Beogradu. Prvo obiđete mesto najvećeg stradanja srpskog naroda, pa se onda sastajete sa svima nama", istakao je Vučić.

Predsednik je naglasio da će Srbija uvek biti tu za Republiku Srpsku i da na Srbiju mogu da računaju.

Poručio je da Srbi ne mrze nikoga, ali da mnogo vole svoju otadžbinu.

"Volimo sve druge, ali najviše, naravno, volimo svoj narod. Hoću vama u Republici Srpskoj da kažem da su krenuli na Srbiju da ne bi bilo nikoga uz Republiku Srpsku, da ne bi bilo nikoga uz naš narod na Kosovu i Metohiju. A sada, otpor je sve veći u Srbiji. Gotovo je sa njihovim revolucijama i otimanjem Srbije od njenih građana i od njenog naroda", naglasio je Vučić.

On je dodao da je ponosan i kada ga razapinju na krst, svakodnevno, u njihovim medijima svim mogućim neistinama.

"I znam da je negde i moj ostareli otac, 84 godine ima, kome su ubili oca, posmrče, ponosan na to što je video da njegov sin i kao predsednik Srbije ne želi da se dodvorava nikome, ne želi i ne mora da bude omiljen pljujući na žrtve sopstvenog naroda. Ponosan sam, predsedniče Republike Srpske, što smo zajedno danas ovde, što obeležavamo stradanje našeg naroda i hvala vam na tome što to činimo", rekao je Vučić.

Obeležavanju Dana sećanja na žrtve zločina genocida NDH prisustvovali su i predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić, predsednik Republike Srpske Milorad Dodik, srpski član i predsedavajuća Predsedništva BiH Željka Cvijanović, predsednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić i predsednik Vlade Republike Srpske Radovan Višković.

Molitvama i parastosu prisustvovali su i preživeli jasenovački logoraši, kao i ministri u vladama Srbije, Republike Srpske i Savetu ministara BiH, predstavnici diplomatskog kora, gradova i oština, jevrejskih zajednica i udruženja Roma iz Republike Srpske i Srbije, kao i veliki broj građana.

Prethodno su na grobno polje "Topole" položeni venci i cveće.

Dan sećanja na žrtve ustaškog zločina genocida u koncentracionom logoru Jasenovac i njegovom najvećem stratištu Donjoj Gradini zajednički obeležavaju vlade Srbije i Republike Srpske.

(Telegraf.rs / Tanjug)

Video: Vučić: Nemamo pravo da zaboravimo nijedan zločin nad srpskim narodom

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA