
Parlament tzv. Kosova u velikom problemu: Ko bi bio na dobitku ako se raspišu novi izbori?
Ukoliko izbor predsednika parlamenta ostane nemoguća misija, novi izbori postaće neizbežni, a poznavaoci političkih prilika na Kosovu različito ocenjuju ko bi u tom slučaju bio umešniji u mobilisanju većeg broja birača nego 9. februara. Prema jednom gledištu novi izlazak na birališta pogodovao bi opoziciji jer bi podrška Samoopredeljenju mogla da se okruni, dok ima i stavova da bi stranka Aljbina Kurtija na njima mogla da popravi rezultat. Najzad, ima analitičara koji veruju da niko ne bi profitirao i da izbori ne bi doneli rešenje.
Uoči sutrašnjeg nastavka konstitutivne sednice Skupštine Samoopredeljenje i stranke opozicije jedni drugima spočitavaju krivicu što predsednik parlamenta još nije izabran.
Samoopredeljenje smatra da ne treba da menja svog kandidata Aljbuljenu Hadžiju, uprkos tome što ona nije izabrana iz više pokušaja i poziva stranke opozicije da glasaju za nju, dok opozicija poručuje da Samoopredeljenje mora da ponudi kandidata koji je prihvatljiv svima.
U takvim okolnostima, tzv. Kosovo sve izvesnije klizi ka novim izborima, a ako do njih dođe, analitičar Šenol Muharemi ukazuje da onda građani treba da se potrude da ne dođe do istih rezultata.
"Potreban je ubedljiv pobednik između dva tabora. Dok ne budemo imali pobednika ili čistu većinu, ne čini se da možemo stvoriti stabilnost", naveo je on.
Saradnik Demokratskog instituta tzv. Kosova Eugen Cakoli kaže za Kosovo onlajn da ne veruje da bi novi izbori doneli nešto značajnije drugačiji rezultat od postojećeg i ocenjuje da ne bi odgovarali ni Samoopredeljenju ni opoziciji.
"Od izbora niko ne bi imao koristi. Ne samo zbog proceduralnih i finansijskih implikacija već i zbog činjenice da ne možemo da očekujemo nešto drugačije. I posle potencijalnog izbornog ciklusa postojala bi potreba za političkim kompromisima između snaga u Skupštini kako bi mogao da se izabere predsednik, potpredsednici i formiraju institucije", ističe Cakoli.
Scenario novih izbora, prema njegovoj oceni, samo bi bio pokazatelj nedostatka političke kulture i emancipacije političkih partija zastupljenih u Skupštini jer nisu u stanju da nađu zajednički jezik čak ni oko proceduralne teme kao što je izbor predsednika parlamenta.
On dodaje da ukoliko političke stranke i dalje budu imale zabarikidirane pozicije i stavove, novi parlamentarni izbori će postati realna opcija, ali i ukazuje da izbori ne mogu da budu raspisani bez izbora predsednika Skupštine.
Saradnik nevladine organizacije "Nova društvena inicijativa" Aleksandar Šljuka kaže za Kosovo onlajn da nije lako zaključiti kome bi više odgovarali novi izbori, ali dodaje da se čini da bi opozicija teško mogla da ponovi rezultat koji je ostvarila na izborima 9. februara, a koji je bio bolji nego na prethodnim.
"Svi smo verovali u to da će opozicija imati neophodnu većinu i da će uspeti da se nametne kao neko ko će zasigurno preuzeti vlast, ali je sada čak izvesnije da je Samoopredeljenje bliže tome. Ako je i bilo poverenja u mogućnost da opozicija nastupi odlučnije, ono je sada poljuljano i ukoliko dođe do novih izbora možda bi Samoopredeljenje moglo da ostvari nešto bolji rezultat koji bi im omogućio da sa partnerima koje imaju izaberu predsednika Skupštine i formiraju vladu. Neke stvari koje su radili u tehničkom mandatu mogle bi da ih kandiduju za bolji rezultat. Ipak, bez konkretnih anketa vrlo je teško reći kako ko stoji", navodi on.
Međunarodna zajednica, kako ocenjuje, reagovala bi pozitivno ukoliko bi došlo do novih izbora kao izlaza iz nastale krize i navodi da se od Evropske unije već čuo apel da bi situacija trebalo da se razreši što pre i da bi tzv. Kosovo trebalo da dobije funkcionalni parlament i vladu.
"Vidimo da je ovo nemoguće ukoliko se stranke ne dogovore između sebe, a nismo videli da su spremne na dogovor. Samoopredeljenje bi želelo da kompromis bude da opozicija podrži Aljbuljenu Hadžiju za predsednicu parlamenta, a opozicija da Samoopredljenje skroz promeni kandidata ili da on uopšte ne dođe iz Samoopredeljenja. Ukoliko se ovakva situacija nastavi u narednih desetak dana mislim da bi međunarodna zajednica vrlo rado podržala nove izbore jer bi oni značili neko restrukturiranje, odnosno da bi ili pozicija ili opozicija dobila više glasova koji bi omogućili da se situacija razreši", kaže Šljuka.
Za razliku od njega, saradnik Centra za evropske politike iz Beograda Miloš Pavković navodi da su izbori 9. februara pokazali da je Samoopredeljenje ušlo u trend opadanja podrške birača zbog čega ne očekuje da bi ta partija ostvarila bolji rezultat ukoliko dođe do novih izbora, dok opozicija, kako ocenjuje, ima perspektivu poboljšanja rezultata.
"Sa ovakvim razvojem događaja novi izbori polako postaju najrealniji scenario. Ne očekujem, međutim, da bi Samoopredeljenje na njima moglo da ostvari bolji rezultat. U najboljem slučaju isti, možda čak i lošiji. Novi izbori ne idu u prilog Samoopredeljenju i verujem da će njihova strategija biti da po svaku cenu pokušaju da formiraju vladu. Ukoliko bi se, pak, išlo na nove izbore, postoji mogućnost povezivanja parlamentarnih i lokalnih što otvara pitanje opstanka na vlasti Samoopredeljenja ne samo na centralnom nivou, već i u mnogim lokalnim jedinicama samouprave", rekao je Pavković za Kosovo onlajn.
Ukoliko se bude ponovo izlazilo na birališta, ono što bi išlo u prilog opoziciji, kako smatra, je to što bi nova kampanja otvorila mogućnost da se dodatno kritikuje vlada Aljibina Kurtija, a što bi bio način za sticanje novih glasova i potencijalno dobijanje značajnije podrške, ali i vetra u leđa od međunarodne zajednice.
"Čak i sada opozicija ima potencijalno brojeve da formira vladu, ali uz ponovljene izbore i uz nešto bolji rezultat i više mandata i uz podršku međunarodne zajednice ta vlada bi mogla da bude stabilnija nego bilo koja, koja bi sada bila formirana bez obzira da li bi nju formiralo Samoopredeljenje ili ujedinjena opozicija. Iz ove perspektive deluje da je strategija opozicije da se ide na nove izbore i da se tu traži bolji rezultat kako bi se definitivno smenio Aljbin Kurti i formirala nova politička struktura u Prištini", kaže Pavković.
(Telegraf.rs/Kosovo online)
Video: Novinar Telegrafa "svat" na grčkoj svadbi: Oficiri nevestu svog kolege dočekali zveketom mačeva
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.