
Odlazak Kurtija prekretnica za Srbe na KiM? Analiza bivšeg operativca KOS-a, "Albanci su u velikom problemu"
U jutarnjem programu „Uranak“ na televiziji K1, bivši ambasador Srbije pri EU, Branko Branković i Ljuban Karan, nekadašnji operativac KOS-a, analizirali su najnovija politička dešavanja u Prištini nakon iznenadne ostavke Aljbina Kurtija.
Konstitutivna sednica skupštine prekinuta je pre nego što su potvrđeni mandati poslanika, a javnost ostaje bez odgovora na ključna pitanja: ko je blokirao formiranje prištinskog parlamenta i zašto izveštaj komisije za verifikaciju mandata nije usvojen? Uz to, postavlja se i pitanje – može li Kurti sa 52 osvojena poslanička mesta da formira novu vladu?
"Zaboravimo Kurtija – on nije svoj i ništa nije mogao da uradi samostalno, ni ono što je govorio, ni ono što je radio. Sve ovo ima politički prizvuk. Evropa više ne zna ni gde je ni šta je. Sada žele da rasplamsaju situaciju na Kosovu, kako bi je potom ugasili i time pokazali da su još uvek relevantni i da nešto mogu da urade. Sve to rade i kako bi zadržali sebe na vlasti – pola njihove vlade je već pala, a druga polovina se još drži", rekao je Branković i dodao:
"Imamo takozvano rešavanje problema od strane Kaje Kalas, koja je izjavila da će svaka zemlja čiji predstavnici prisustvuju proslavi Dana pobede 9. maja snositi posledice. Nama je, s druge strane, poručila da nećemo biti primljeni u EU. To je čista ucena" – zaključio je.
Ljuban Karan smatra da se vlasti u Prištini ne pitaju ništa.
„Prištinske vlasti i političke partije ne odlučuju ni o čemu. One nemaju svoje programe, niti im trebaju. Svojevremeno su i same priznale da njihov program definiše Amerika. Glavni uticaj i zaštitnik Kosova kao svojevrsne paradržave su Sjedinjene Američke Države. U suštini, ovde se radi o globalnom sukobu između politike Džozefa Bajdena i Donalda Trampa“, istakao je Karan.
„Prvi korak Donalda Trampa, koji je izuzetno važan za Srbe i za Srbiju, jeste obezbeđivanje onoga što je potpisano pre deset godina – Zajednice srpskih opština. Po mom mišljenju, upravo zato Kurti i odlazi sa vlasti. Međutim, u pozadini se zapravo dešavaju sukobi političkih snaga iz inostranstva koje više ne žele Kurtija na čelu vlasti. A njegovim odlaskom, Srbija rešava mnoge probleme“, naglasio je.
„Kurti je došao sa jednom idejom koju su zapadne sile prihvatile. S obzirom na to da do međunarodnog priznanja Kosova ne može da dođe na legalan način – putem glasanja u Ujedinjenim nacijama – on je izabrao pristup, koji verovatno nije sam osmislio, a to je da sprovede etničko čišćenje na Kosovu. Cilj je da svetska javnost vidi da Srba na Kosovu i Metohiji više nema, kako bi se stvorio privid da oni imaju pravo na samoopredeljenje“, ocenjuje sagovornik.
„Mi na Kosovu radimo ono što možemo. Vojno rešenje od strane Srbije tamo nije moguće, zato je proglašena snažna diplomatska ofanziva našeg državnog vrha, koju je predvodio predsednik, a u kojoj je učestvovao i Ivica Dačić. Tom prilikom postignuti su izvanredni rezultati. Danas imamo tako snažne diplomatske veze sa stranim državnicima da oni sada drugačije gledaju na situaciju na Kosovu i Metohiji. Nasilje je bilo glavno oružje Aljbina Kurtija – i on se toga ne odriče“, istaknuto je u izjavi i objašnjava da li će naš narod na KiM naći bolji zajednički jezik sa Bedri Hamzom, koji je predložen na mestu Kurtija.
"Mislim da su Albanci svesni da su u velikom problemu", dodaje.
(Telegraf.rs)
Video: Poslanici Skupštine Srbije danas nastavljaju raspravu o novoj vladi
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Gaga
Proglasiti okupaciju po oslobodjenju Srbije od okupatora i domacih izdajnika
Podelite komentar
Hes
Kad ce Srbi iz Srbije imati prekretnicu?
Podelite komentar