Ovaj grad na KiM je totalno ostao bez Srba: Godišnje se okupljaju zbog jednog razloga

A. N.
A. N.    
Čitanje: oko 2 min.
  • 0

U Vučitrnu su se okupili raseljeni Srbi iz tog grada, obeležavajući gradsku slavu Cveti. U Crkvi Svetog Ilije, posle liturgije, promovisana je knjiga o istoriji Vučitrna. Srbi su iz Vučitrna odlazili, ali i vraćali mu se.

U Vučitrnu danas nema Srba, ali želja za povratkom postoji. Nekoliko stotina njih, na jedan dan, došlo je u svoj grad, u crkvu, u kojoj su se do 1999. godine redovno sastajali i okupljali. Za praznik Cveti podsetili su se ranijih vremena.

 

Gorda Milović ističe da je u pitanju veliki praznik.

"Narod svake godine i na Cveti, stalno, dolazi ovamo. Baš je puno sveta iz okoline i iz Vučitrna, i iz Mitrovice. Ovo je mnogo lepo što se okupljamo i vidimo. Neko se ne vidi dugo godina", kaže Milovićeva.

Marko Savić kaže da u Vučitrn dolazi i 2. avgusta, odnosno dva do tri puta godišnje.

"Dolazim ovamo, u Crkvu Svetog Ilije. Tu sam rođen, u Vučitrnu, tu sam se krstio. Vučitrn je moj omiljeni grad. Nekada za Cvetnicu ovde nisi mogao da prođeš", ističe Savić.

Gradska slava na praznik Cveti u Vučitrnu je prvi put obeležena 1913. godine. O tom i drugim datumima, detaljima i događajima i samom životu Srba u Vučitrnu piše novinarka Ljiljana Staletović, u knjizi "Vučitrn od iskona do izgona".

Staletovićeva je na promociji knjige navela da se bavi borbom za oslobođenje Srba protiv Turaka u Vučitrnu. Srbi su ovaj grad nekoliko puta napuštali i vraćali mu se.

"Tri puta je Vučitrn ostajao bez Srba i tri puta su se Srbi vraćali. Postoji jedna legenda – kada se Sitnica bude vratila ispod starog kamenog mosta, vratiće se i Srbi. I to se dešavalo. Uostalom, 465 godina je Vučitrn bio pod Turcima. Na Cveti 1913. godine je prvi put litija išla kroz grad", navodi Staletovićeva.

Knjigu o istoriji Vučitrna objavio je Arhiv Kosova i Metohije. Direktor Arhiva Marko Marković napominje da je značaj knjige ogroman zato što je u pitanju jedinstvena monografija koja govori o gradu, od najstarijih pisanih i arheoloških tragova, pa do današnjih dana.

"O Vučitrnu se mnogo toga pisalo, ali samo u nekim kratkim tekstovima. Niko nije ovako obradio Vučitrn u jednoj knjizi", ukazuje Marković.

Za nepunu deceniju, Hram Svetog Ilije napuniće 200 godina od podizanja. Sveštenik Žarko Mitrović kaže da je Hram doživeo istu sudbinu kao i većina svetinja na KiM – da bude spaljen 1999. godine.

"Takođe je stradala i u martovskom pogromu. Ali, slava Gospodu Bogu, nakon nekoliko godina, ova crkva je renovirana i verni narod dolazi u ovu svetinju", kaže Mitrović.

Žitelji Vučitrna su Crkvu Svetog Ilije sagradili 1834. godine. Vekovima ranije braća Vojinovići podigli su i danas postojeći most preko Sitnice, te kulu čiji ostaci se i dalje nalaze u centru ovog grada.

(Telegraf.rs/RTS)

Video: Slaven Došlo o mjuziklu "Balkan ekspres": To je priča o malim ljudima koji pokušavaju da prežive

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA