
Uživo Sabor "Ne damo Srbiju": Vučić ispred Skupštine Srbije pročitao 5 zahteva i najavio borbu za njihovo ispunjenje
U Beogradu se održava drugi dan sabora "Ne damo Srbiju" povodom osnivanja svenarodnog pokreta, a na kome će govoriti predsednik Srbije Aleksandar Vučić. Program je počeo nešto posle 13 sati, a centralni skup je ispred Doma narodne skupštine u 19.00 časova.
Prvi dan trodnevnog sabora "Ne damo Srbiju" počeo je u petak u 17.00 sati defileom zastava, na čijem čelu je bila najveća zastava Srbije u istoriji, dugačka 200 metara koju je zajedno sa građanima doneo predsednik Aleksandar Vučić.
20:30 Ovo su 5 zahteva koje je pročitao Vučić i rekao da od njih neće odustati
Predsednik Aleksandar Vučić izneo je večeras na centralnom skupu u okviru trodnevnog sabora "Ne damo Srbiju" ispred Doma Narodne skupštine, pet zahteva od kojih je prvi da nadležni organi i institucije u okviru svojih nadležnosti pokrenu odgovarajuće postupke i preduzmu mere kako bi se uspostavio red i mir u državi i da se upostavi puno poštovanje ustava i zakona i osigura bezbednost Republike Srbije i njenih građana.
"Mi, građani okupljeni na saboru, koji smo nazvali Ne damo Srbiju, čudno je, ali zahtevamo od nadležnih organa i institucija Republike Srbije, a pre svega od nadležnih tužilaštava, jer videli ste ko kontroliše dobar deo našeg pravosudnog sistema i naša tužilaštva i da to nisu nažalost Vučić i nije uvek ni država Srbija, da u okviru svojih ustavnih i zakonskih nadležnosti pokrenu odgovarajuće postupke i preduzmu sve druge zakonom propisane mere, kako bi se uspostavio red i mir u državi", istakao je Vučić.
Kako je rekao, posebno zahtevaju da se uspostavi puno poštovanje ustava i zakona, da se osigura bezbednost Republike Srbije i njenih građana i da se institucije koje su otete vrate građanima kao nosiocima narodne suverenosti, uključujući i javni medijski servis Srbije, koji je jedan od ključnih učesnika u obojenoj revoluciji.
"Pod dva, da se utvrdi pravna odgovornost svih lica koja su učestvovala u vandalskim nasrtajima i napadima na građane prilikom njihovih mirnih okupljanja u Srbiji, a naročito da se otkriju i kazne počinioci, podstrekači i pomagači divljačkih napada na mirno okupljene građane u Nišu 21. marta 2025. godine", rekao je Vučić.
Pod tri, naveo je, da se svakom đaku i studentu omogući da se školuje i studira ukoliko to želi.
"Pod četiri, da se otkriju počinioci, podstrekači i pomagači u vršenju aktivnosti koje podrazumevaju napade na vitalne državne institucije i objekte i da se spreči preduzimanje takvih aktivnosti u budućnosti. Pod pet, da se spreči svaka aktivnost kojom se samovlasno i protivpravno parališe privredna delatnost i onemogućavaju građani da sprovode svoje životne aktivnosti na uobičajeni način, usklađen sa javnim poretkom u kojem svako može da računa na to da će mu u demokratskom društvu država zaštititi vitalne životne interese", istakao je Vučić.
Na kraju je poručio onima kojima su zahtevi upućeni gde, kako je rekao, računa i sebe makar malim delom, da će se svakodnevno boriti demokratskim i mirnim sredstvima dok ti zahtevi u potpunosti ne budu ispunjeni.
"I nećemo odustati dok svaki od ovih zahteva u potpunosti ne bude ispunjen", poručio je Vučić.
19:57 Obraćanje Aleksandra Vučića, predsednika Srbije
Prisutnima se na kraju obratio predsednik Srbije Aleksandar Vučić. Celo obraćanje možete ispratiti na ovom linku.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je, na centralnom skupu u okviru trodnevnog sabora "Ne damo Srbiju" ispred Doma Narodne skupštine u Beogradu, da su danas na tom skupu mogli da se vide samo osmesi građana i naglasio da nigde nije bilo svađa i sukoba.
"Beskrajno i veliko hvala za ovaj divan dan. Hvala svima vama sestre i braćo sa KiM koji ste došli u Beograd da pokažete koliko volite Srbiju i glavni grad, hvala i vama iz Republike Srpske i iz Crne Gore, Severne Makedonije. Hvala vam svima koji ste došli danas u svoj Beograd. Hvala vama građani iz drugih delova Srbije, ne samo Kosova i Metohije, koji ste došli u Beograd i hvala Vama, Beograđani, na ogromnoj, predivnoj podršci", rekao je Vučić na saboru koji je organizovan povodom formiranja svenarodnog pokreta čiji je on inicijator.
Istakao je da su danas mogli da se vide samo osmesi i da nigde nije bilo svađa i sukoba niti je bilo, kako je rekao, topovskih udara.

"Nije bilo nigde nikakvih problema. Hvala vam što ste ovaj dan, 12. april, učinili tako velikim, tako važnim, tako svečanim. Ovaj dan će biti važan. Ja ću na kraju pročitati naše zahtve, a pre toga govoriću o onome što mislim da moramo da uradimo, ali i pomalo onome kroz šta smo sve prošli. Prošlo je gotovo 13 godina od kada obavljam neku funkciju u državi Srbiji, dao sam sve od sebe, kao i mnogi moji prijatelji i saborci, da ovu zemlju učinimo boljom", rekao je Vučić.
Istakao je da to nikada država ne bi mogla da nije bilo građana Srbije koji su joj pružali podršku.
"Da nije bilo vas, koji ste dobro razumeli šta je to što smo radili i kada je bilo najteže, kada zbog nebrige nekih ranih vlasti, bukvalno dinara u budžetu nismo imali, kada smo morali da smanjujemo deo penzije i plate, vi ste razumeli da time lečimo zemlju, da bismo danas imali najviše plate i penzije, kojima nismo zadovoljni, ali danas su veće nego ikada u srpskoj istoriji i to smo uspeli zahvaljujući vama. Počeli smo da podižemo zemlju i tada ste tu tešku odluku razumeli, iako znam koliko su ljudi jedva krpili kraj s krajem i teško preživljavali", rekao je Vučić.

Podsetio je da je bilo raznih problema kao što je migrantska kriza, pa kovid pandemija i drugi.
"Dok mnogi nisu imali ni vakcine ni respiratore, mi smo ih imali jer smo se borili, jer smo danonoćno radili da bismo čuvali živote našim građanima, da bismo spasavali ljude u Srbiji, to je bio naš posao. Borili smo se opet zajedno sa vama. Sve vreme su nam napadali naš narod na Kosovu i Metohiji. Onda je usledila ukrajinska kriza. Pitali su se kako ćemo da preživimo. Onda su rekli, nećete izdržati sa vašim stavom da poštujete povelju Ujedinjenih nacija, da poštujete princip teritorijalnog integriteta, a da ne uvodite sankcije našim tradicionalnim prijateljima. A evo sad je još malo pa tri i po godine, sve smo to izdržali i nismo odustali od svoje politike", rekao je Vučić.
Naglasio je da smo se čvrsto držali svoje politike koju nismo menjali.
"Ponosno, dostojanstveno i dosledno, bez obzira na sve ogromne jezive pritiske kojima smo bili izloženi. I ne zaboravite, tada su govorili ide kriza ponovo, ekonomska velika, biće potrebno da se izdrži. Ne samo da smo izdržali, gurali smo zemlju dalje i dalje napred. Srbija je prošle godine bila druga u Evropi po stopi rasta. Ove godine, da nam ovo nisu uradili protiv zemlje, jer neću da kažem sa zemljom, mi bismo bili najbrže rastuće ekonomije u celoj Evropi", rekao je Vučić.
19:55 Viktor Orban se obratio video porukom
Premijer Mađarske Viktor Orban uputio je poruku okupljenima, u kojoj je podržao Aleksandra Vučića.
- Dragi Aleksandre! Drage srpske patriote! Pozdravljam vas iz Budimpešte. Već mesecima pratimo šta se dešava u Srbiji. Strane sile pokušavaju da se umešaju u živote Srba. Ovo se dešava i kod nas. Strane sile hoće da kažu Srbima kako da žive. I kod nas to rade. Stalno napadaju one koji se zalažu za suverenitet Srbije. I nas zbog toga napadaju. Vidimo da se ne predajete, vidimo da se hrabro borite, jer hoćete suverenu Srbiju. Niste sami, vaša borba je i naša borba. Srpske patriote mogu da računaju na mađarske patriote. Živeo predsednik Vučić, živela Srbija! - naveo je Orban u video-poruci.

19:39 Dodik: Srbija je danas najvažnija reč
Prisutnima se obratio predsednik Republike Srpske Milorad Dodik:
- Veličanstvena Srbijo okupljena da pokaže jedinstvo i volju, da gradi državu i očuva narod. Malo je naroda koji steknu pravo da formiraju državu. Srbija je danas najvažnija reč - reč slobode i nade. Samo takva Srbija ima legitimitet.
- Ovde sam da poručim da predsednik Srbije podršku RS. Ovde ima i nekih koji na to gledaju sa neprihvatanjem. Mi smo deo jedinstvenog srpskog naroda i želimo je snažnu i jaku i želimo da prevlada sve probleme sa kojima je suočena. Pokret "Narod i država" nije slučajno odabran. Ovo je vraćanje državi i vraćanje naroda narodu. Ovu snažnu ideju je prepoznao predsednik Vučić - priliku da se rehabilituju i država i narod.

- Ovi koji blokiraju Srbiju ne čine joj ništa dobro, urušavaju njenu ekonomiju, kapacitet, značaj. Šta god mislili o nama, ovo je stabilna, normalna, volji okrenuta Srbija. Nemamo ništa protiv njih, osim kada zabranjuju rad ustanova, to ne treba da čine. Prava mogu da pstvare na izborima i zato Srbija mora poveđivati na izborima. Srbija koja je na strani predsednika Vučića. Nema nijedne persone koja Srbiju osim Vučića može da povuče napred. Uspeli smo zahvaljujući Vučiću da slobodno govorimo. Srbja dobija svoju dimenziju i poruku - da građani žele slobodnu Srbiju. Neka živi RS i Srbija i srpski narod gde god se nalazio.
Zatim se obratio Đuro Raca, otac Goranke Race, koja je poginula 1. novembra kada se na Železničkoj stanici u Novom Sadu srušila nadstrešnica:
- Dobro veče dragi narode Srbije. Velika mi je čast da vam se obratim na ovako veličanstvenom skupu gde našoj dragoj Srbiji želim sve najbolje. Naše su misli sa našima najmilija kojih nema među nama, ali želimo pravdu.
- Dobro veče dragi narode Srbije. Velika mi je čast da vam se obratim na ovako veličanstvenom skupu gde našoj dragoj Srbiji želim sve najbolje. Naše su misli sa našima najmilija kojih nema među nama, ali želimo pravdu.
- U Novom Sadu je tragedija izazvana terorističkim činom spoljnog i domaćeg faktora, to sam sudiji objasnio na stručan način, to sam mu uputio 1. decembra, do današnjeg dana nije izgleda uzeo to u obzir. Isto pismo sam poslao 23. februara višem tužiocu u Beogradu, ni on se ne oglašava. Ja i dalje tvrdim i objasnio sam stručno i naučno kako je došlo do pada te nadstrašnice. I voleo bih i drago mi je što sam juče čuo vest da je optužnica vraćena na doradu, da mi pomognete da tužilac uzme u obzir ove činjenice, da dozvoli da istražni organi krenu u pravcu pronalaženja terorista koji su to svesno, planski izazvali.
- Nije slučajno 1. novembar odabran kao datum rušenja nadstrašnice. To je dan koji katolici ceo zapadni svet slave kao dan mrtvih ili dan svih svetih. A drugo, znalo se da ta brza pruga, no i sad, subota tih dana trebala da se pusti u saobraćaj. Namerno se želelo izazvati haos i to je bio samo povod da se stvori svih ovih pet i više meseci ovakva situacija u zemlji.
- Ne damo Srbiju! Živeli i da vaše porodice budu srećne i zadovoljne i da pomognete i da mi budemo uspravni - poručio je Raca.
Sledeća se obratila Dajana Raškaj, majka troje dece, čiji najstariji sin Vasilije boluje od cistične fibroze, a koji je dobio lek o trošku države u martu 2025.
- Moj najstariji sin ima 11 godina. Zove se Vasilije i bori se sa teškom i neizlečivom bolešću, cističnom fibrozom. Trenutak kada su nam rekli da Vasilije ima tu dijagnozu i da prognoze nisu dobre, svet mi se srušio. Svako jutro i svaki dan ja sam strahovala da će doći taj trenutak kada ću se probuditi i on više neće biti sa mnom. U mojoj najvećoj borbi, moji jedini saveznici bili su moja porodica i moja država.
- I zato im se danas zahvaljujem što moj sin ima priliku i šansu da živi kao i sva druga deca. Da se druži, da se igra i da misli o svojoj budućnosti i da jednog dana osnove svoju porodicu. Mi roditelji znamo što je to jaka i bezuslovna ljubav roditelja prema deci. I kako mi majke volimo svoju decu, tako i naša Srbija voli sve nas. I zato treba da je čuvamo, da je štitimo i da je branimo kao što ona štiti, čuva i brani svakog od nas. Moj sin je dobio od države izuzetno skup lek. I ja želim da Srbija ostane stabilna i jaka. I bar zbog toga sam danas ovde jer ne želim niko od vas da oseti na svojoj koži kako je to kada se lečite hiljadama kilometara daleko od svoje porodice i kada proslavljate praznike bez svojih najmilijih.
- Ne želim da ni jedna majka koja je ovde doživi da se noću moli da njeno dete sutradan bude živo. To je izuzetno bolno i to je izuzetno teško. I zato vas molim da svi budemo složni i ujedineni. Zamislite kako je meni kada znam da Vasilije treba da ide na kontrolu, a da su putevi blokirani. I baš zato što se borim sa svim ovim, molim vas da prestanu blokade, tenzije, mržnja i nasilje. Jer možemo da živimo u slozi. Iskoristiću priliku da pozovem sve majke, sve bake, sve deke, sve porodice, očeve da budu ujedineni u ovom času. Jer bez nas nema ni države ni otadžbine, a bez države i otadžbine, naše domovine, nema prosperiteta.
19:22 Profesor Pešić: Čvrsto smo rešeni da se borimo
Profesor Filozofskog fakulteta u Nišu Miroslav Pešić izjavio je večeras da se profesori niške katedre za istoriju neće povući pred problemima koje uzrokuju blokade i poručio da oni žele da obrazuju i vaspitavaju omladinu u naučnom i državotvornom duhu.
"Pravednost i demokratičnost političkih mentora-blokadera najpre smo na svojoj koži osetili mi sa niške katedre za istoriju. Od katedre na kojoj je u jednom trenutku bilo skoro 15 zaposlenih, svedeni smo na sedmoro nastavnika bez perspektive daljeg razvoja i autonomnog vođenja programske i kadrovske politike. Pretili su nam gašenjem katedre i to oni koji su dočekivali Kurtijevu dekanku Linditu Rugovu iz Prištine, oni kojima su strani ambasadori omiljeni gosti i koji nas optužuju da smo mi istoričari nacionalisti", rekao je Pešić na centralnom skupu u okviru trodnevnog sabora "Ne damo Srbiju".
Ističe da on i njegove kolege neće pokleknuti pred postojećim problemima, kao i da im je cilj da poštenim radom zarađuju svoje plate što u ovim uslovima, kako dodaje, nije moguće.
Pešić naglašava da je Niš u prvoj deceniji 21. veka imao više od 37.000 nezaposlenih, ali da se grad u poslednjih 13 godina "digao kao feniks iz pepela".
"Predsedniče, sa radošću smo gledali sve što ste radili u Nišu. Pratili smo svaku fabriku koju ste otvorili, svaki kilometar autoputa koji ste izgradili, podizanje naučno-tehnološkog parka. Nadamo se da ćete i sada pomoći našem fakultetu, da će država biti uz profesore koji žele pošteno da rade svoj posao. Nadamo se da ćemo uz vašu podršku u Nišu otvoriti fakultet srpskih studija, našu nacionalnu tvrđavu identitetskih nauka i da će istorija i srbistika imati važno mesto u domaćem obrazovnom sistemu", rekao je Pešić.
Dodao je da od predsednika Srbije Aleksandra Vučića očekuje da stane na čelo borbe za, kako kaže, identitetski utemeljenu i ekonomski jaku, ujedinjenu, samostalnu i nezavisnu Srbiju.
19:05 Obratili se studenti Miloš Pavlović i Marija Stanković
Student Medicinskog fakulteta Univerziteta u Beogradu Miloš Pavlović izjavio je danas, na centralnom skupu sabora "Ne damo Srbiju" povodom osnivanja svenarodnog pokreta da je deo generacije koja je rešena da znanjem brani i odbrani Srbiju.
"Iskreno vam se, u ime svih mladih ljudi, zahvaljujem za svu nesebičnu podršku, ljubav i snagu koji ste nam pružali tokom poslednjeg perioda. Osećamo i veliku odgovornost da u godinama koje su pred nama ispunimo sva vaša očekivanja i da vaše poverenje ne izneverimo", rekao je Pavlović u ime studenata koji žele da uče.
Ukazao je da mu predstavlju veliku čast to što ispred svoje generacije studenata koji žele da uče govori pred tako velikim brojem ljudi iz cele Srbije i Republike Srpske.
Zahvalio je i građanima iz njegovog rodnog mesta - Doboja što su došli na ovaj skup koji okuplja sav srpski narod.

Naveo je da su njegovi roditelji nastojali da od njega naprave dobrog čoveka i da je na njega znatno veći uticaj od svih imao njegov deda koji je preživeo rat devedesetih godina i koji mu je o tom iskustvu pričao.
"To je na mene ostavilo najveći pečat tokom odrastanja i izrastao sam u jaku osobu zbog toga", rekao je Pavlović.
Naveo je da oseća posebnu odgovornost, jer se nalazi preko puta mesta gde se nalazila originalna osmatračnica Solunskog fronta, sa koje je Vojvoda Živojin Mišić sa svojim junačkim saborcima posmatrao kako srpska vojska ruši bugarsko i nemačko carstvo oslobađajući svaki pedalj zemlje u kojoj se nalazi pa makar i jedan pripadnik srpskog naroda.
"I dok večeras gledam sva vaša lica, mnogo sam ponosan na heroje sa imenom i prezimenom koji su večeras došli ovde, u Beograd, da odbrane našu zemlju. Drago mi je što smo razbili mit i iluziju da tamo neka masa anonimnih likova može da sruši zemlju. Ne može! Ne može ni da je poljulja", rekao je Pavlović.
Dodao je da je rođen u Republici Srpskoj, ali da živi i studira u Srbiji.
"To su dva krila svega onoga u šta verujem i čemu pripadam. I zbog toga, ne bojte se, samo verujte", poručio je Pavlović.
Studenti koji žele da uče od 6. marta borave u Pionirskom parku, a njihov glavni zahtev je početak nastave na fakultetima i drugim visokoškolskim ustanovama.
Studentkinja Medicinskog fakulteta Univerziteta u Nišu Marija Stanković izjavila je večeras na centralnom skupu sabora "Ne damo Srbiju" da će nastava na tom fakultetu početi u utorak, 15. aprila.
"Ovom prilikom bih se javno zahvalila dekanu profesoru Aleksandru Mitiću, upravi Medicinskog fakulteta Univerziteta u Nišu i svim profesorima koji su u prethodnih par meseci pokazali šta znači hrabrost i istrajnost", rekla je Stanković.
Navela je u ime studenata koji žele da uče i koji borave u Pionirskom parku od 6. marta da su svi oni bez ikakve ambicije postali čuvare Srbije.
"Srpski univerziteti su intelektualno, ali i duhovno, tvrđava naše države. Oni ne postoje samo kako bi ulili znanje u nas, već kako bi stvorili nove generacije mladih, zrelih ljudi. Danas neki hoće da zatvore zgrade, da unište ideale srpskih univerziteta, da od njih naprave berze apstraktnih znanja i pijace veština", rekla je Stanković.
Prema njenim rečima, krajnji cilj blokada fakulteta je bio rušenje sloge i bacanje bisera i školjke srpskog društva.
"Dva najznačajnija toka našeg postojanja su zapravo onaj duhovni Svetog Save i onaj intelektualni Dositeja Obradovića. Ali to danas jedna grupa studenata koja je vešto obučena i koja ne želi da studira hoće da nas odbaci", rekla je Stanković.
Ukazala je da se danas nalaze pod udarom neskrivene mržnje prema Srbiji i zato je pozvala sve svoje kolege studente da se vrate porukama mudrog Svetog Save i pametnog Dositeja Obradovića.
"Hajde da ukinemo blokade i da se vratimo na univerzitete, da braneći pravo na obrazovanje odbranimo pravo na život, jer Srbija ne sme da stane", poručila je Stanković.
Studenti koji žele da uče od 6. marta borave u Pionirskom parku, a njihov glavni zahtev je početak nastave na fakultetima i drugim visokoškolskim ustanovama.
19:00 Počeo centralni skup, himna "Bože pravde" otpevana ispred Skupštine
Izvedena je himna Republike Srbije, Bože pravde. Okupljenim građanima se zatim obratio glumac Lazar Ristovski.
Centralni skup u okviru trodnevnog sabora "Ne damo Srbiju", na kojem će se obratiti predsednik Srbije Aleksandar Vučić, počeo je u 19.00 časova ispred Doma Narodne skupštine u Beogradu.

Sabor je organizovan povodom formiranja svenarodnog pokreta čiji je inicijator predsednik Vučić, a na centralni skup došao je veliki broj ljudi iz cele zemlje.
Plato ispred Doma Narodne skupštine i sve okolne ulice prepune su građana koji nose zastave Srbije i transparente sa porukama podrške državi Srbiji i predsedniku Vučiću, a mnogi i dalje pristižu.
Vučić je ranije pozvao sve da dođu na današnji skup koji će, kako je rekao, odrediti život građana do 2035. godine i obezbediti razvoj.

Navodeći da su u poslednjih pet meseci Srbijom zavladali teror i strah, Vučić je istakao da država ne sme i neće pasti i pozvao građane da se okupe kako bi zajedno odredili zahteve koji su u skladu sa Ustavom i voljom većine.
"Dosta je bilo povlačenja, dosta je bilo sklanjanja pred najgorima. Uvek ćemo ruku da ponudimo, da je pružimo, da razgovaramo, ali da srušite državu, ta vaša nada i šansa je prošla, državu i svoju zemlju nećemo nikome dati", naglasio je Vučić.
I predsednica Narodne skupštine Srbije Ana Brnabić pozvala je građane da prisustvuju saboru i poručila da skup "Ne damo Srbiju" simboliše kraj petomesečnog terora i podela, kao i Srbiju koja se vraća sebi, nastavlja da radi i pobeđuje.
"Ovaj skup simboliše kraj petomesečnog terora, kraj podela, jedinstvenu Srbiju i Srbiju koja se vraća sebi, nastavlja da radi i pobeđuje", poručila je Brnabić novinarima uoči početka skupa.
Građane je pozvao i premijer u tehničkom mandatu Miloš Vučević koji je rekao da će se na glavnom skupu čuti političke poruke koje vode ka vraćanju Srbije njenom narodu i građanima.
"Verujemo da ćemo u finišu današnjeg dana, odnosno u onom poslednjem delu, čuti i ključne poruke sa sabora, odnosno zaključke koji su i zahtevi. Ovo ne može samo biti skup i lepo druženje, biće to svakako, ali mora da u sebi sadrži i političke zahteve, koje moraju da nas vode ka vraćanju Srbiji samoj sebi, da vratimo državu tamo gde joj je mesto, da je vratimo narodu i da je vratimo građanima", rekao je Vučević za Tanjug tokom drugog dana sabora.

Sabor je počeo juče defileom zastava lokalnih samouprava, a predsednik Vučić je zajedno sa građanima nosio najveću zastavu Srbije u istoriji od zgrade Vlade Srbije do Doma Narodne skupštine.
Prvog dana sabora u Beograd su stigli i Srbi sa AP Kosova i Metohije koji su pešačili od Raške, ali i studenti iz Novog Sada koji su peške došli u prestonicu Srbije, kao i poljoprivrednici sa traktorima.
Građani su na štandovima mogli da pristupe svenarodnom pokretu kao i da upute pisma predsedniku, a raznosvrstan kulturno-umetnički program organizovan je i juče i danas.
Marketinški stručnjak Nebojša Krstić izjavio je danas da su ljudi samim dolaskom na trodnevni sabor i centralni skup "Ne damo Srbiju" poslali poruku da ne daju nikome da im otme državu i da Srbija bude ono za šta su glasali - napredak, progres, puteve.
On je rekao za Tanjug da na tom skupu nema negativne energije i da je njime poslata poruka da je dosta studentskih blokada.
Krstić je ukazao da su podele u Srbiji poslednjih meseci "veštački izazvane", ističući da blokade studiranja, rada, mostova, puteva predstavljaju maltretiranje.
Krstić je rekao da smo "upali u zamku da su to stvarno studenti na plenumima", a da tu, u stvari, kako je naveo, "nema ničega stvarnog, sve je podvala od a do š".
Istakao je da su podele normalne u demokratskom društvu jer ne mogu svi isto da misle, ali je napomenuo da niko u svojoj slobodi nema prava nikog da maltretira.
Krstić je ocenio da ne postoji bolji način na koji bi se država odnosila prema protestima u kojima učestvuju deca od onog na koji se odnosila Srbija.
On je naveo da ne postoji nigde na svetu da deca iz vrtića učestvuju u protestima kao što je to slučaj u Srbiji.
Rekao je da su nakon pada nadstrešnice na železničkoj stanici u Novom Sadu u novembru ljudi bilo emotivno uznemireni i da se prvi incident ispred Gradske kuće u Novom Sadu mogao shvatiti kao slučajnost, navodeći da se na kraju sve "pretvorilo u otvoreno nasilje".
18:34 Predsednik Srbije Aleksandar Vučić objavio je na Instagramu fotografiju skupa i napisao "Hvala, Srbijo".
Dok okupljeni građani očekuju obraćanje predsednika Srbije Aleksandra Vučića, on je na Instagram nalogu objavio fotografiju okupljene mase ljudi ispred Skupštine Srbije i napisao "Hvala, Srbijo".
18:20 Prepun plato kod Skupštine i sve okolne ulice pred početak centralnog skupa sabora
Uoči početka centralnog skupa na saboru "Ne damo Srbiju", plato ispred Doma Narodne skupštine Srbije i sve okolne ulice prepune su građana koji nose zastave Srbije i transparente sa porukama podrške državi Srbiji i predsedniku Aleksandru Vučiću. Na skup je stigao veliki broj građana iz cele Srbije, među njima i Srbi sa Kosova i Metohije, a duge kolone ljudi i dalje se slivaju ka Domu narodne skupštine. Centralni skup počinje u 19 časova i na njemu će govoriti predsednik Srbije Aleksandar Vučić.

Na glavnoj bini ispred Doma narodne skupštine od 13 časova nastupilo je nekoliko muzičkih grupa i izvođača, među kojima Garavi sokak, violinisti iz Pranjana i Baja Mali Knindža. Na drugoj bini, na Trgu Nikole Pašića, nastupila su kulturno-umetnička društva iz cele Srbije, a na trećoj kod Crkve Svetog Marka bio je priređen program za decu.
Građani obilaze štandove, među kojima i onaj na kome mogu da pristupe svenarodnom pokretu, štandove na kojima mogu da ostave pisma za predsednika Aleksandra Vučića, štand Banke Poštanska štedionica na kojem mogu da dobiju informacije o povoljnim stambenim kreditima za mlade i štand Ministarstva turizma i omladine i Turističke organizacije Srbije, gde mogu da dobiju informacije o vaučerima za odmor u Srbiji. Postavljeni su i štandovi sa posluženjem za učesnike skupa, kao i štandovi na kojima su izloženi ručni radovi žena iz svih krajeva Srbije.
Ministarka zaštite životne sredine u tehničkom mandatu Irena Vujović poručića je danas na svenarodnom saboru "Ne damo Srbiju" da svi zajedno treba da se posvetimo radu za napredak, prosperitet i bolju budućnost Srbije.
"Svi zajedno, samouvereno i odlučnije nego ikad - za rad, napredak, prosperitet i bolju budućnost naše jedine Srbije!", objavila je Vujovićeva na svom Instagram nalogu, uz fotografiju sa sabora.

17:56 "Lojalisti" stigli na skup
Kroz Terazijski tunel na sabor u Beogradu stigla je grupa ljudi koja nosi transparent na kojem piše "lojalisti". Oni su uz uzvike "Srbija, Srbija" i "Aco, Srbine" prošli kroz tunel i stigli do mesta održavanja skupa.
17:44 Baja Mali Knindža peva okupljenim građanima
Pevač Mirko Pajčin, poznatiji kao Baja Mali Knindža, počeo je svoj nastup na skupu.
Pajčin je popularnost stekao tokom ratova u bivšoj Jugoslaviji pevajući pesme ratne i rodoljubive tematike.
Svake godine nastupa na Kočićevom zboru na Manjači gde se okupi više od 40.000 ljudi. U karijeri je napravio nekoliko većih koncerata u Novom Sadu, Banjoj Luci i dijaspori. Na svečanoj akademiji povodom Dana Republike Srpske 2024. godine dodeljen mu je Orden Njegoša I reda.

17:19 Selaković: Srbija ne sme da stane
Ministar kulture u tehničkom mandatu Nikola Selaković izjavio je danas da je glavna poruka sabora "Ne damo Srbiju", koji se održava u centru Beograda, da Srbija ne sme da stane.
"Šest meseci su nam pričali da Srbija mora da stane, ne sme Srbija da stane. Srbija mora da nastavi da se razvija, da hvata i grabi mnogo brže od drugih svoj put ka budućnosti. Da se oslanja na svoje građane, na sebe, na sopstvene snage, da čuva sebe, da se ne da ni istoku ni zapadu, nego da bude svoja", rekao je Selaković za Tanjug.

Kako je rekao, da bi to mogla da bude, Srbija mora da bude mirna, da bude stabilna, ona mora da bude demokratska, a to je sve, kako je rekao, napadnuto prethodnih meseci u Srbiji.
"Napadniti su i mir i stabilnost, napadnuta je i demokratija. I ako nekome još uvek nije jasno o čemu se radi, neka se samo pita, a kome odgovara da Srbija stane? Da li to odgovara Srbiji? Da li to odgovara našim građanima? Da li to odgovara srpskom narodu, ne samo u Srbiji, nego i van nje? Naravno da ne odgovara. I ono što su pokušavali svih ovih meseci da postignu, a to je da sprovode obojenu revoluciju, nije im pošlo za rukom", rekao je Selaković.
Dodao je da su građani poslušali poziv svoje otadžbine, predsednika i svoga razuma.


"To su ljudi koji žele da pristupe pokretu za narod i državu. Tom pokretu koji je najbolji odgovor na njihov poziv na revoluciju. Zato što će ovaj pokret, apsolutno sam uveren, označiti evoluciju političkog života u Srbiji, jer će aktivirati ljude. I već je aktivirao i takvih će biti danas govornika na ovom velikom saboru", naveo je Selaković.
Dodao je da su to ljudi koji nikada nisu bili članovi političkih stranaka, niti su bili politički aktivisti već su se bavili svojim poslom.
"Danas će ovde govoriti i univerzitetski profesori koji nikada nisu bili ni u jednoj stranci, ali koji su prepoznali da nam je otadžbina ugrožena i da je ovo poslednji poziv za zaštitu i odbranu Srbije, onakve Srbije kako smo videli da može kao Feniks da se podigne iz pepela, da sa ivice ekonomskog ambisa i propastnih gde je bila 2012. postane jedna od vodećih u ekonomskom razvoju zemalja Evrope", naveo je Selaković.
Kako je rekao, država je opstala i uspela da u najtežim uslovima u modernoj istoriji ostane i vojno-neutralna i da smanji nezaposlenost sa 25,9 na osam odsto danas.
"Sve što su radili prethodnih meseci, neverovatno je, ali je vodilo ka tome da raste nezaposlenost, vodilo je ka tome da pada srpski BDP, vodilo je ka tome da se urušava i naša politička i naša vojna moć, vodilo je ka tome da Srbi u Republici Srpskoj, u Crnoj Gori, u Severnoj Makedoniji, a i svih tih krajeva naših došli su danas ljudi ovde, da izgube svoj najjači oslonac, a to je jaka, suverena i ugledna Srbija. I to je ona poruka koja se čuje danas odavde da ne damo takvu Srbiju", konstatovao je Selaković.
Dodao je da neki misle da se, kako je rekao, vlast menja na ulici, ali to neće dozvoliti i da su se zato danas i okupili na saboru "Ne damo Srbiju".
Državni sekretar u Ministarstvu informisanja i telekomunikacija Miloš Garić izjavio je danas da svenarodni skup "Ne damo Srbiju" pokazuje da su oni koji su deo tihe i dostojanstvene Srbije odlučili da se pokažu na veličanstven način tako što su izašli na ulicu da pokažu da nisu za nasilje.

"Tiha, ali dostojanstvena Srbija je živa i odlučila je da pokaže da ne pristaje na nešto što je prethodnih nekoliko meseci bio pokušaj, a to je da se u ovu zemlju uvede haos i da se ova zemlja pretvori u nešto što ona definitivno nije", rekao je Garić za Tanjug.
Dodao je da su na svenarodni skup došli ljudi koji imaju poverenje u svoju državu i u predsednika Srbije Aleksandra Vučića, kao i da je ovoliki broj građana pokazatelj da Vučićeva politika ima veliku podršku srpskog naroda.
"Država mora da se oslovi na pokret koji će da u sebi okupi sve ono što je i u intelektualnom, i u moralnom, i u svakom drugom smislu najbolje što ovaj narod može da da u ovom trenutku. I to jeste jedna umirujuća poruka za sve građane Srbije, koji su se prilično zabrinuli u prethodnom periodu", rekao je Garić, govoreći o svenarodnom pokretu čije osnivanje je najavio predsednik Srbije Aleksandar Vučić.
Govoreći o protestima studenata u blokadi i grupe građana, Garić je rekao da se sve to pripremalo dugo i da je talas protesta započet nakon tragedije u Osnovnoj oglednoj školi "Vladislav Ribnikar" koja se dogodila 3. maja 2023. godine.
Ukazao je da je odgovornost za tragediju u Novom Sadu neophodna i da je to i premijer u ostavci Miloš Vučević pokazao tako što je podneo ostavku.
Dodao je da je pred mandatarom Đurom Macutom težak posao, budući da je to funkcija koja sada pred njega stavlja mnoge izazove.
Svoj rad kao državnog sekretara u Ministarstvu informisanja i telekomunikacija Garić je ocenio kao dobar i istakao je da je ponosan na sve što je uradio i na to kako država i uprava funkcionišu iznutra, što je, kako je naveo, video tokom svog rada kao državni sekretar u pomenutom ministarstvu.
17:04 Vulin: Na saboru se okupili obični ljudi zabrinuti za budućnost Srbije
Potpredsednik Vlade Srbije u tehničkom mandatu Aleksandar Vulin izjavio je danas da će svenarodni sabor u Beogradu poslati poruku da je Srbija jedinstvena i da neće dozvoliti da je obori obojena revolucija.
Vulin je za Tanjug rekao da su se na saboru okupili obični ljudi koji su zabrinuti za budućnost Srbije.

"Ovo je Srbija običnog sveta, ovo je Srbija ljudi koji žive od svog rada, ovo je Srbija ljudi koji su zabrinuti za budućnost Srbije jer vide da zemlja klizi u anarhiju i vide da jedna manja grupa vrlo neodgovornih ljudi koji su vrlo često organizovani, a njihove vođe su sigurno i plaćene iz inostranstva, mogu da unište sve zašta smo radili decenijama. Ovo je Srbija zabrinutih ljudi, ali ovo je Srbija ljudi koji ne misle da se pomeraju pred nasiljem", naglasio je on.
Prema njegovim rečima, građani treba da dođu da bi se uverili da nisu sami i da ne treba da se plaše.
"Onih koji su za nasilje, koji bi da blokiraju i zaustave život ima mnogo manje nego što ima sveta koji samo hoće da živi i ne traži da se bilo kome ograniči sloboda, ali ne dozvoljava da se njima ograničava njihova sloboda. Treba samo da dođu i da osete da su u većini, da osete da je ovo njihova Srbija, da za ovu Srbiju vredi živeti", rekao je Vulin.
On je rekao da očekuje da pokret ujedini sve patriote i da to bude jasan politički odgovor na obojenu revoluciju i na sve pokušaje da se od Srbije stvori kolonija.
"Očekujem da pokret bude politička organizacija koja će okupiti sve patriote koji će vrlo jasno reći nema napuštanja Republike Srpske, nema priznavanja Kosova, nema uvođenja sankcija Rusiji i naravno nema Srbije koju će voditi stranci. Nema bogate kolonije, nema bogatog roba, nema uspešne kolonije, zato je na nama da ostanemo uspravni kao što smo bili svih ovih godina", naglasio je Vulin.

Osnivač i predsednik Kongresa srpsko-američkog prijateljstva Vladimir Marinković izjavio je danas da su svi koji žele da zaštite Srbiju dobrodošli u Pokret za narod i državu dodajući da se na današnjem Saboru brani većinska i nezavisna Srbija.
Istakao je i da je samo pitanje kada će biti odsviran kraj studentskim blokadama.
"Svi oni koji žele da zaštite Srbiju su dobrodošli u taj pokret. I mi danas i na ovom sjajnom saboru branimo upravo tu većinsku, domaćinsku, nezavisnu Srbiju, branimo našu državu od onih koji bi da je otmu", naveo je Marinković za Tanjug.
16:51 Više od 9.000 Srba sa Kosmeta stiglo na skup
Više od 9.000 Srba sa Kosova i Metohije, koji su jutros organizovano krenuli autobusima u Beograd na skup „Ne damo Srbiju“, stiglo je u glavni grad.
Oni su se uputili ka platou ispred Doma narodne skupštine, gde se skup održava.
Nose transparente "Srbi sa Kosova i Metohije Sve za Srbiju, Srbiju ni za šta! Uz predsednika Vučića", "Kosovska Mitrovica je uz Vučića", "Zvečan je večan" i skandiraju "Kosovo je srce Srbije".
Srbi iz Kosovskog Pomoravlja, centralnog dela Kosova i Metohije i sa severa pokrajine - Kosovske Mitrovice, Leposavića, Zvečana, Banjske, Zubinog Potoka krenuli su na skup "Ne damo Srbiju" rano jutros autobusima i automobilima.
Ministar finansija u tehničkom mandatu Siniša Mali izjavio je danas da je glavna poruka centralnog skupu u okviru trodnevnog sabora "Ne damo Srbiju" zajedništvo i Srbija koja se gradi i napreduje.
"Glavna poruka je da ne damo našu Srbiju. Hoćemo da naši đaci idu u škole, hoćemo da studenti idu na fakultete, hoćemo da naši poljoprivrednici obrađaju zemlju i hoćemo da naši radnici idu u fabrike. Hoćemo da gradimo našu Srbiju za razliku od onih koji hoće da je ruše i uništavaju. Hoćemo da je gradimo i hoćemo da napredujemo", rekao je Mali za Tanjug.
Još jedna poruka skupa, prema njegovim rečima, jeste zajedništvo.
"Ne damo ovu Srbiju, hoćemo da u njoj uspešno, srećno i zadovoljno žive generacije i da iz godine u godinu budemo sve bolji", dodao je Mali.
On je ocenio da je današnji skup kao praznik slobode i zajedništva.
"Hoćemo da pokažemo jednu lepu sliku Srbije koja se i dalje razvija i raste, gde na kraju krajeva brinemo o onima kojima je naša briga najpotrebnija", rekao je Mali ispred štanda posvećenog porodici.
Ističe da građani mogu obići i štand Poštanske štedionice, gde se mogu raspitati o jeftinim stambenim kreditima za mlade.


"Imate štandove koji su vezani za Ekspo, za program 'Skok u budućnost", rekao je Mali.
Mali je naveo da je osećao sreću i ponos zbog građana koji su peške sa KiM juče stigli na skup.
"Svaka čast našim junacima. Imali smo zastavu dugu 200 metara, mislim da to niko do sada nije napravio niti video. To je slika jedne uspešne Srbije i želimo da ta slika ide u svet. Bio sam u prvim redovima i to je osećaj koji ću pamtiti do kraja života", naglasio je.
Mali ističe da će građani u 18.00 časova na štandu svenarodnog pokreta moći da razgovoraju sa članovima Inicijativnog odbora i da potpišu pristupnicu za članstvo i da upute poruke predsedniku Srbije.
"Taj pokret nam je najvažniji sada. On je iznadstranački, svenarodni i hoćemo da privučemo sve ljude koji vole Srbiju, koji žele samostalnu i nezavisnu državu. Treba da pokažemo da smo složni i to će biti prava slika koju šaljemo u svet", rekao je Mali.
16:16: Rudari "Kolubare" stigli u BG na skup "Ne damo Srbiju", dočekala ih Đedović Handanović
Ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović poručila je danas u Beogradu, gde zajedno sa rudarima "Kolubare" prisustvuje saboru "Ne damo Srbiju", da je od ključnog značaja da se kroz dijalog smanje tenzije i razlike u društvu i da građani pokažu jedinstvo kako bi zemlja mogla da nastavi put razoja i napretka.
Đedovićeva je izrazila zahvalnost rudarima koji su iz Lazarevca stigli na skup, ali i zbog toga što su održali energetski sektor stabilnim.
"Tako da jedna pre svega velika zahvalnost i za to što je proizvodnja ostala stabilna, što smo imali rast proizvodnje u januaru, februaru i martu i što je energetski sektor pokazao da je stabilan, da ne odgovara na pozive na štrajkove, na zastoje jer znamo koliko je to vitalan sektor pre svega za sve naše građane, koliko je važno da imamo stabilno snabdevanje i električnom energijom i energentima", rekla je Đedovićeva za Tanjug.
Ona je naglasila da su rudari danas na skup u Beograd došli da podrže pre svega rad, disciplinu, da podrže Srbiju, zemlju koju vole, koja mora da ide napred, razvija se i ekonomski raste.
Napomenula je da bez ekonomskog napretka Srbija ne može da osigura ni veće plate, ni penzije, ni stabilniju budućnost za najmlađe.
Đedovićeva je ukazala na značaj dijaloga u društvu i istakla da svi građani moraju da se udruže oko istog cilja - da Srbija ide napred.
"I zaista jedan poziv na dijalog svima, na smirivanje tenzija, da moramo naći načina da se vlast bira na izborima i da je to najvažnije, a da pokažemo da želimo i kroz pokret koji je u osnivanju da se udružimo svi oko istog cilja, da idemo napred. Možemo različito da razmišljamo i to je u redu, ali moramo da vodimo dijalog. Na dijalog je više puta pozivano i ja se iskreno nadam da će do njega doći i da ćemo uspeti da se vodimo demokratskim principima, a to su izbori", naglasila je Đeovićeva.
Izrazila je uverenje da će Srbija vrlo brzo dobiti i novu vladu koja će, kako kaže, nastaviti da "gura zemlju napred".
Smatra da je od ključnog značaja da se u zemlji spuste tenzije, smanje razlike i podele i da se pokaže jedinstvo, što je, ističe, i ključna ideja sabora u Beogradu.
"Mislim da nam je jedinstvo uvek bilo bitno, da smo nemalo puta u istoriji bili deljeni, podeljeni, razdeljeni i mislim da ne treba da se okrećemo nekoj trećoj strani na zapadu, na istoku, bilo gde da bude neki posrednik između nas samih, nego da sami pronađemo način da rešimo probleme i izazove i da zaista nastavimo da razvijamo zemlju", navela je Đedovićeva.
Ona je ocenila da Srbija ima sve resurse da nastavi put razvoja i ekonomske i energetske stabilnosti.
"To možemo pre svega jer imamo sve kapacitete, imamo divne ljude, imamo obrazovane ljude, imamo radnike, imamo ovde rudare, to su naši najvredniji ljudi koji obavljaju mnogo teške poslove, znači treba da se svi zajedno objedinjemo oko iste ideje i da se razvijamo, da idemo napred i da vodimo dijalog, jer bez dijaloga nema naravno ni rešenja", zaključila je Đedovićeva.
Rudari "Kolubare" stigli su u Beograd kako bi prisustvovali centralnom skupu u okviru trodnevnog sabora "Ne damo Srbiju", Đedovićeva ih je dočekala na raskrsnici kod Londona odakle su zajedno prošetali do Doma Narodne skupštine.
Rudari nose zastave Srbije, zastave EPS-a, zastave rudnika Kolubara i skandiraju "Aco, Srbine".
15:57 Tabaković: Da Srbiju učinimo uglednijom i stabilnijom
Na skupu je i Guvernerka Narodne banke Srbije Jorgovanka Tabaković, koja je izjavila da očekuje da poruka sabora "Ne damo Srbiju", koji se održava u centru Beograda, bude da ćemo se svi za Srbiju u budućnosti zajedno boriti.
"Sabiramo se na zajedničkom cilju da ova naša Srbija ostane suverena, da sama odlučuje o svojoj sudbini i o sudbini dece i svih nas. Srbija koja je postigla i ugled, i političku stabilnost, i finansijsku stabilnost, jeste zemlja u koju veruju i oni koji u nju ulažu svoj novac, otvaraju fabrike, otvaraju nova radna mesta, omogućavaju našima da ovde ostanu i da tu grade svoju budućnost", rekla je Tanjugu Tabaković, koja i sama učestvuje na saboru.

Kako je rekla, važno je da svako ko prisustvuje skupu svojim prisustvom oseti energiju i da da sve od sebe, da Srbiju učinimo još uglednijom, još stabilnijom, još vrednijom.
"Svako od nas ima potencijale kojih ponekad nije ni svestan, ali kad oseti pesmu koju čujete u pozadini, kad čuje motivišuće reči onog ko se za Srbiju bori uprkos svim nemogućim, ne mogu da kažem optrukcijama, ali svim mogućim i nemogućim sredstvima da se Srbija učini zemljom sličnom zemljama koje se ne pitaju za svoju sudbinu", rekla je funkcionerka Srpske napredne stranke.
Dodala je da je red da, kako je rekla, svojim prisustvom pružimo podršku i damo energiju Aleksandru Vučiću da nastavi da se bori za Srbiju onako kako se borio svih ovih godina.
"Mnogi ljudi nisu videli te njegove borbe iza zatvorenih vrata, mnoge su bile u šturim saopštenjima, ali verujte da za njega unazad ovih nekoliko meseci nije novost, ni mnogo ljuta borba jer je on prošao i teže, ali ih nije delio sa nama, a sad je prinuđen da sa nama podeli potrebu, da svi zajedno radimo za Srbiju i da je ne damo. Zato je važan ovaj dan", rekla je Tabaković.
Kako je navela, kažu da slepome ne vredi namigivati ni gluvome ne govoriti, ali ona veruje da su unazad nekoliko meseci, uz toleranciju Aleksandra Vučića i svih naših institucija svi, progledali i svi znaju o čemu se radi.
"Očekujem da bude bar ono što je Srpska napredna stranka bila svih ovih godina, sve ono što je uradila da nastave da rade najbolji među nama. A da oni koji nisu najbolji takvi postanu, da oni koji su zalutali u naše redove ne budu više među nama, malo ih je. Ali očekujemo od pokreta da bude kao što je Srpska napredna stranka u njenom punom sjaju zajedno s Aleksandrom Vučićem na čelu", zaključila je Tabaković.
15:55 Veliki broj građana i dalje pristiže na skup
Veliki broj građana iz cele Srbije pristiže u Beograd, kako bi prisustvovali centralnom skupu sabora "Ne damo Srbiju" koji se održava ispred Doma Narodne skupštine Srbije.
Ulicom Kneza Miloša dolaze velike kolone ljudi koji su u glavni grad stigli iz cele Srbije, javlja izveštač Tanjuga. Oni nose zastave Srbije i skandiraju "Srbija". Policija preusmerava saobraćaj.

Predsednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić koji boravi u Beogradu na skupu "Ne damo Srbiju", izjavio je da je Srpska uvek u "prvom redu" kada Srbija gradi jedinstvo.
Sevandić je za Tanjug rekao da bez jake Srbije nema ni Republike Srpske i izrazio uverenje da će Srbija prebroditi sve probleme.
"Mi ovo doživljavamo kao jednu vrstu duhovnog Kajmakčalana, kao jedno probijanje blokade i vraćanja Srbije sebi pod jednu zastavu, jedno ime, jednu politiku, potpuno nezavisno. I, naravno, da mi zavisimo od Srbije i da Republika Srpska opstaje kada je Srbija jaka, i da mi moramo da budemo, ako ne u prvom redu, onda do prvog reda, kada Srbija gradi jedinstvo", kazao je Stevandić.
Istakao je da je Srbija uvek pobeđivala kada je "bila pod jednom zastvom" i imala jedinstveno i jako rukovodstvo. "Ne sumnjam da ćemo i sada zajedno pobediti", poručio je on.
Napomenuo je da je u Beogradu danas veliki brog građana iz RS koji su, kako kaže, samo čekali datum sabora da dođu i podrže svoje sunarodnike.

"Građani Republike Srpske su svuda tu oko nas. Njih nije trebalo pozivati dva puta. Oni su samo čekali datum da svi dođu. Mi smo mali procenat u ukupnom srpskom narodu. Ne utičemo ni na izbore, ni na političku volju u Srbiji, ali živimo zajedno sa Srbijom. Za nas ne postoje granice. U našoj kulturi ne može se uvesti pasoš. Mi smo narod potpuno integrisan i jedinstven gde god da živeli", poručio je Stevandić.
15:35 Građani pristupaju svenarodnom pokretu
Veliki broj građana na štandu na platou ispred Doma Narodne skupštine, u okviru skupa "Ne damo Srbiju", potpisuje pristupnice svenarodnom pokretu. Na Trgu Nikole Pašića i duž Bulevara Kralja Aleksandra postavljeni su štandovi, među kojima je i veliki štand na kojem građani mogu da se učlane u svenarodni pokret, da izaberu ime pokreta, ali i da daju svoj predlog za ime pokreta.
Ponuđeni predlozi za ime pokreta su Pokret za narod, Pokret za narod i državu, Pokret za Srbiju, Pokret za Srbiju budućnosti, Pokret za budućnost Srbije, Pokret za slobodarasku Srbiju i Ne damo Srbiju. Građani mogu i sami da predlože ime pokreta.
Na više mesta su štandovi na kojima su kutije u koje građani mogu da ostave svoja pisma za predsednika Srbije. Građani koji su pristupili svenarodnom pokretu kao glavni razlog za tu odluku naveli su želju da se zemlja vrati na pravi put, studenti i srednjoškolci nastavi, ali i da se vrati poštovanje reda i zakona.

"Odlučio sam da pristupim pokretu kako bi se prekinulo ovo zlo koje se radi deci iz osnovnih i srednjih škola, pa i studentima. To je zločin prema deci i nešto što Srbija ne pamti", kaže Ilija Lazić iz Beograda. Kao dodatni motiv da pristupi pokretu on navodi želju da Srbija dobije snagu i vrati se na pravi put, uz poštovanje Ustava i zakona. Lazić je dodao da je uputio pismo predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću u kojem je izneo probleme lokalne samouprave, navodeći da postoje slučajevi gde mesna zajednica nema vodu.
Jasmina Avduić iz Beograda kaže da je pristupila pokretu kako bi prestalo nasilje. Ona je dodala da će uputiti pismo predsedniku Srbije kako bi ga zamolila za pomoć oko alimentacije.
Generalni konzul Srbije u Minhenu Božidar Vučurović rekao je da je u politici već 30 godina i da je podršku svenarodnom pokretu dao jer je u sprovođenju politike potrebno i prisustvo naroda. "Mislim da je za sam pokret najbolji predlog naziva 'Pokret za narod i državu'", rekao je Vučurović.
Nišlija Ljubiša Senčić kaže da je pre nekoliko dana stigao u Beograd kako bi prisustvovao skupu "Ne damo Srbiju". "Imam 72 godine i nikada nije bilo bolje nego sad. Zbog toga želim da ovo podržim", istakao je Senčić.
Beograđanka Danijela Antonijević navodi da želi da pristupi svenarodnom pokretu kako bi pružila podršku predsedniku Srbije, kome će, kako kaže, najverovatnije uputiti i pismo.
Predsednik opštine Pljevlja Dario Vraneš poručio je danas u Beogradu, gde prisustvuje saboru "Ne damo Srbiju", da je srpski narod u Crnoj Gori za jedinstvo, slogu, mir i bratsku ljubav među svim Srbima.
"Srpski narod u Crnoj Gori sa pažnjom posmatra šta se dešava sve u Srbiji i veoma je zainteresovan za sva dešavanja u našoj matičnoj državi", rekao je Vraneš za Tanjug.
Vraneš, koji je sinoć stigao u Beograd, kaže da je srpski narod u Crnoj Gori za jedinstvo i bratsku ljubav među svim Srbima, ne samo u Srbiji, već i u svim drugim državama gde žive.
"Mi poštujemo svaku vlast izabranu na demokratskim izborima. Od stanja u Srbiji zavisi stanje među srpskim narodom u svim drugim državama u regionu i u svetu. Jedini pravi put je srpska sabornost za srpski narod", kazao je Vraneš.

Glumica Iva Štrljić izjavila je danas da sabor "Ne damo Srbiju" koji se održava u Beogradu širi ljubav, slogu i zajedništvo, a to je ono što je ključno za život i za dobre odnose među ljudima.
Ona je za Tanjug rekla da mladi moraju da se uče osećanju dostojanstva i ponosa prema svojoj zemlji i da se svenarodni sabor koji se održava u Beogradu punom snagom bavi time da mladi glasno kažu koliko vole svoju zemlju.
Štrljić je rekla i da svaki čovek koji drži do sebe i svoju zemlju zaista voli ima pravo i treba što glasnije i što više o tome da govori.
Ona je navela da će danas voditi program ispred Crkve Svetog Marka koji je posvećen mladima, jer kako je dodala, komunikacija sa decom je ključna i oni na najlepši način pokazuju ljubav.
"Deca su najiskrenija i iz njihovog srca uvek dolazi neka istina. Ovde će biti zanimljivo i deci, ali i roditeljima, jer smo se potrudili da program odgovara najmlađima i da im razbukta maštu koja je za detinjstvo važna, dok će roditeljima biti neka inspiracija da vide šta je to ono na šta bi mogli uključiti decu tokom godine", rekla je Štrljić.
Ona je dodala da će se na porodičnoj bini predstaviti talentovana deca, kako bi se pomoglo njihovom talentu da dođe do izražaja.
"Jedan jako talentovani dečak sviraće harmoniku, biće folklora, dece koja pevaju, zatim radionice za one koji vole da slikaju i drugo. Za svačije talente i za svačije interesovanje biće ponešto", rekla je glumica i dodala da je posebno raduje činjenica da je danas i praznik kojem se najviše raduju deca Vrbica.
15:04 Stamenkovski: Pozivam građane zajedno postavimo temelj Pokreta za narod i državu
Ministarka za brigu o porodici i demografiju u tehničkom mandatu Milica Đurđević Stamenkovski pozvala je danas sve građane da se okupe na saboru "Ne damo Srbiju", kako bi svi zajedno postavili kamen temeljac Pokreta za narod i državu.
"Pozivam sve naše građane, bez obzira na versku i nacionalnu pripadnost, sve one koji poštuju, uvažavaju i vole Srbiju i koji znaju koliko je naša država skupo plaćena, koliko se dugo, vekovima sticala i branila njena sloboda, da budemo danas zajedno oni koji će postaviti kamen temeljac Pokreta za narod i državu. To je pokret koji mora imati nadstranačku i nadpartijsku dimenziju, koji mora biti formatiran tako da u njemu pronađe mesto svako ko nikada ranije nije nosio u džepu partijsku knjižicu, ali želi da doprinosi svojoj Srbiji", istakla je Đurđević Stamenkovski za Tanjug.
Prema njenim rečima, Ministarstvo kojim rukovodi prethodnih godina napravilo je određene pomake i važne korake u nameri da porodicu vrati na prvo mesto.
"Učestvovali smo u finansiranju različitih infrastrukturnih projekata koji su upravo namenjeni porodici i danas želimo na to da podsetimo, da podelimo rezultate sa narodom, ali da čujemo i njihove predloge za sve ono što nas čeka u vremenu pred nama. Srbija danas jeste zemlja porodice i Srbija to mora i ostati. Jako smo zabrinuti zbog toga što danas na ovaj veliki hrišćanski praznik vidimo neke disonantne tonove, vidimo one koji pokušavaju da nas vrate na neke nemile događaje, podgrevaju tenzije, izazivaju mržnju, generišu nasilje i mislim da to nije Srbija koju želi njeno većinsko stanovništvo. Tako da budimo jedinstveni bez obzira na naše razlike", istakla je Đurđević Stamenkovski.

Dodala je da današnji skup ima poruku "da smo ovde svi jedno, da smo ovde okupljeni oko naše Srbije, drugu nemamo i drugu naravno i ne želimo". Ona je navela da se sa današnjeg skupa takođe šalje poruka zajedništva i solidarnosti.
"Šaljemo poruku da je svaka kuća i da je svaka porodica Srbija i da smo svi zajedno jedna porodica. Zato što samo u porodici postoji bezuslovna ljubav, požrtvovanje, zajedništvo i solidarnost, a to su upravo one vrednosti koje su nam danas potrebne da bismo sačuvali Srbiju od svih podela, tabora i rovova u koje pokušavaju da je uvuku", dodala je ministarka.
Ona je povodom hrišćanskog praznika Vrbice rekla, da je budućnost jednog naroda izvesna u onoj meri ukoliko sa sobom nosi pouke iz prošlosti.
"I mi smo samo lanac u kontinuitetu dugog trajanja našeg naroda. Treba da se sećamo onih koji su ovu zemlju gradili, i čuvali, i za nju se borili, i krvarili, i sve dali da bismo mi danas ovde slobodno po njoj hodali. Treba da se sećamo i naših običaja, onoga što se praznovalo, što se svetkovalo i što je okupljalo porodice i zajednice oko jednog istog ognjišta. I drago mi je što je naš narod sve ono što je radio protkao tradicijom i običajima, zato što to pokazuje da nismo masa, nego da smo nacija koja zna svoje korene. A stablo koje ne dozvoli da mu poseku korene, uvek će rađati plodove", zaključila je Đurđević Stamenkovski.
15:01 Raznovrstan program, građani obilaze štandove: Garavi sokak, violinisti, program za decu...
Na platou ispred Doma narodne skupštine u toku je bogat program drugog dana sabora "Ne damo Srbiju", na kojem će biti predstavljen svenarodni pokret. Centralni skup biće u 19.00 časova i na njemu će govoriti predsednik Srbije Aleksandar Vučić. Veliki broj građana iz svih delova Srbije krenuo je u Beograd kako bi prisustvovali skupu.
Na glavnoj bini ispred Doma Narodne skupštine nastupili su grupa Garavi sokak i violinisti iz Pranjana, na bini na trgu Nikole Pašića nastupaju kulturno-umetnička društva iz cele Srbije, a na bini kod Crkve Svetog Marka je program namenjen deci.
Veliki broj građana obilazi štandove koji su postavljeni na Trgu Nikole Pašića i duž Bulevara Kralja Aleksandra, a među kojima je i veliki štand na kojem građani mogu da se učlane u svenarodni pokret, da glasaju za ime pokreta, ali i da daju svoj predlog za naziv pokreta. Na više mesta su štandovi na kojima su kutije u koje građani mogu da ostave svoja pisma za predsednika Srbije.
Štandove su danas obišli predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić i predsednik Vlade u tehničkom mandatu Miloš Vučević.
Postavljeni su i štandovi Pošte Srbije i Banke Poštanska štedionica, gde mogu da se dobiju infromacije o stambenim kreditima za mlade, a tu je i štand na kome građani mogu da dobiju informacije o EXPO 2027. Na ostalim štandovima opštine u Srbiji predstavljaju svoje turističke potencijale. Postavljeni su i štandovi sa posluženjem za učesnike skupa, kao i štandovi na kojima su izloženi ručni radovi žena iz svih krajeva Srbije.
Skupu prisustvuju i Srbi sa Kosova i Metohije koji su u Beograd došli peške, kao i studenti iz Novog Sada koji su takođe došli peške i poljoprivrednici koji su stigli traktorima. Oko Pionirskog parka su traktori kojima su u noći između petka i subote stigli poljoprivednici koji učestvuju na skupu, a na svakom traktoru je zastava Srbije.
14:51 Vučević došao na skup, slika se sa okupljenim građanima
Predsednik Vlade Srbije u tehničkom mandatu Miloš Vučević došao je na skup, i iskoristio priliku da razgovara i fotografiše se sa okupljenim građanima. Tom prilikom je dao i izjavu.
On je izjavio da nije važno koliko će se ljudi danas okupiti na skupu "Ne damo Srbiju" ispred Doma Narodne skupštine već da je prioritet da sve prođe mirno i dostojanstveno i istakao da će se na centralnoj ceremoniji u 19.00 sati čuti političke poruke koje vode ka vraćanju Srbije njenom narodu i građanima.
"Verujemo da ćemo u finišu današnjeg dana, odnosno u onom poslednjem delu, čuti i ključne poruke sa sabora, odnosno zaključke koji su i zahtevi. Ovo ne može samo biti skup i lepo druženje, biće to svakako, ali mora da u sebi sadrži i političke zahteve, koje moraju da nas vode ka vraćanju Srbiji samo i sebi, da vratimo državu tamo gde joj je mesto, da je vratimo narodu i da je vratimo građanima", rekao je Vučević za Tanjug tokom drugog dana sabora.
Govoreći o svenarodnom pokretu koji će biti predstavljen na saboru, Vučević je ukazao da je jedna od prednosti tog pokreta to što će građani moći u njemu aktivno da učestvuju.
Napomenuo je da građani na štandovima izloženim ispred Skupštine Srbije tokom trodnevne manifestacije mogu da glasaju za naziv pokreta, daju svoje ideje i sugestije kako pokret treba da izgleda.
"To je dobar vid političke prakse koju kroz pokret uspostavljamo", ocenio je Vučević.
On je izrazio zadovoljstvo što je predsednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić svojim dolaskom pružio podršku saboru i pokretu.
"Ja mislim da je Republika Srpska zabrinutija za Srbiju, nego što je možda i Srbija za sebe zabrinuta, zato što ljudi u Republici Srpskoj znaju, da ako nam Srbiju sruše, srušili su Republiku Srpsku. I naša braća i sestre u Republici Srpskoj, su duboko zabrinuti, zbog svega ovoga što se dešava. Kao što smo mi, ja se nadam, većina ljudi u Srbiji, i tekako zabrinuti za ovo što se dešava i radi i Dodiku, i Stevandiću, i Viškoviću", kazao je Vučević.

14:13 Brnabić govorila o Pokretu i novoj Vladi Srbije
13:45 Počeo je program drugog dana skupa "Ne damo Srbiju": Nastupio "Garavi sokak"
Na platou ispred Doma narodne skupštine nešto posle 13 časova počeo je program drugog dana sabora "Ne damo Srbiju", na kojem će biti predstavljen svenarodni pokret. Centralni skup biće u 19.00 časova i na njemu će govoriti predsednik Srbije Aleksandar Vučić.
Skupu prisustvuju i Srbi sa Kosova i Metohije koji su u Beograd došli peške, kao i studenti iz Novog Sada koji su takođe došli peške i poljoprivrednici koji su stigli traktorima. Veliki broj građana iz svih delova Srbije i danas je krenuo u Beograd kako bi prisustvovali skupu.
Prvi koji su nastupili na sceni bili su članovi popularnog benda "Garavi sokak"

Ispred zgrade Doma narodne skupštine je centralna bina, pored koje je veliki transparent "Ne damo Srbiju". Na bini koja je postavljena na Trgu Nikole Pašića nastupaće kulturno-umetnička društva iz Srbije, a na bini kod Crkve Svetog Marka je program namenjen deci. Na Trgu Nikole Pašića i duž Bulevara Kralja Aleksandra postavljeni su štandovi, među kojima je i veliki štand na kojem građani mogu da se učlane u svenarodni pokret, da glasaju za ime pokreta, ali i da daju svoj predlog za naziv pokreta.
Predlozi za naziv pokreta za koje građani mogu da se izjasne su: Pokret za narod, Pokret za narod i državu, Pokret za Srbiju, Pokret za Srbiju budućnosti, Pokret za budućnost Srbije, Pokret za slobodarasku Srbiju i Ne damo Srbiju. Građani, takođe, mogu i sami da dopišu ime pokreta koje predlažu. Na više mesta su štandovi na kojima su kutije u koje građani mogu da ostave svoja pisma za predsednika Srbije.
Postavljeni su i štandovi Pošte Srbije i Banke Poštanska štedionica, štand na kome građani mogu da dobiju informacije o EXPO 2027, a na ostalim štandovima biće predstavljene sve opštine Srbije. Postavljeni su i štandovi sa posluženjem za učesnike skupa, kao i štandovi na kojima su izloženi ručni radovi žena iz svih krajeva Srbije. Oko Pionirskog parka su traktori kojima su u noći između petka i subote stigli poljoprivednici koji učestvuju na skupu, a na svakom traktoru je zastava Srbije.
Trodnevni sabor "Ne damo Srbiju" počeo je juče defileom zastava Srbije i lokalnih samouprava, na čijem čelu je bila najveća zastava Srbije u istoriji, duga 200 metara, koju je zajedno sa građanima doneo predsednik Aleksandar Vučić. Vučić je ranije pozvao sve građane na skup koji će, kako je istakao, odrediti život građana do 2035. godine i obezbediti razvoj.
Predsednik je naveo da će se na skupu zajednički određivati ime i pisati program svenarodnog pokreta. Skup "Ne damo Srbiju" traje do sutra.
13:34 Brnabić: Skup "Ne damo Srbiju" simboliše kraj terora i podela
Predsednica Narodne skupštine Srbije Ana Brnabić izjavila je danas da skup "Ne damo Srbiju", koji se danas održava ispred Doma Narodne skupštine Srbije u Beogradu, simboliše kraj petomesečnog terora i podela, kao i Srbiju koja se vraća sebi, nastavlja da radi i pobeđuje.

"Ovaj skup simboliše kraj petomesečnog terora, kraj podela, jedinstvenu Srbiju i Srbiju koja se vraća sebi, nastavlja da radi i pobeđuje", poručila je Brnabić novinarima uoči početka skupa.
Ona je upozorila da će biti potrebno mnogo da se nadoknadi sve što je propušteno proteklih pet meseci u zemlji.
Napomenula je da je Srbija pretrpela "stravične gubitke" kada je reč o ekonomiji.
"Mi smo propustili 700 miliona evra investicija. To su nova radna mesta, nečije plate, nečije bolje penzije zato što je sve to priliv u budžet", navela je ona.
Ona je istakla da se ekonomski gubici mogu nadoknaditi, ali da se boji da će posedice podela u društvu ostati dugotrajne.
Smatra da je ključno da se sada uspostavi dijalog.
"Da vidimo kako da prekinemo sve podele, da se vratimo da je u Srbiji normalno da imate drugačije mišljenje. Nedopustivo je da ako se ne slažete da ste vi onda 'ćacijevac' i nemate pravo glasa, slobode kretanja i okupljanja, sve ono što ste videli u poslednjih pet meseci. Sve to ćemo morati da sagledamo i krenemo dalje", ukzala je Brnabić.
Predsednica Skupštine je upozorila da se posebno plaši kakve će posledice, sve ovo što se dešava u Srbiji, ostaviti na sektor obrazovanja i istakla da je Srbiji uništen svaki autoritet prosvetnih radnika.
"Neko je sebi dipustio da đaci mogu da uđu u kabinet direktora i da ga maltretiraju. Da pričaju direktorima i profesorima da su ćaci ili sendvičari. To je nešto što će svakako imati posledice, ali danas sviramo kraj i nastavljamo dalje da gradimo jedinstvo, borimo se protiv toga i podela. borimo se za to da svako ima pravo na svoje mišljenje", rekla je Brnabić.
Ona kaže da sabor u Beogradu doživljava kao praznik, koji joj je, posle dužeg vremena, izmamio osmeh na lice.
Izrazila je nezadovoljstvo jer su "neki širom Srbije" sprečavali građane da dođu na skup "Ne damo Srbiju" u Beogradu.
"To najbolje govori o toj filozofiji da neko valjda ima slobodu kretanja, a neki drugi ljudi nemaju. Protiv toga moramo da se borimo razgovorom i svim demokratskim sredstvima u Narodnoj skupštini Srbije", ukazala je ona, dodajući da je država za sada uradila sve kako bi se smanjile tenzije i sačuvali mir i stabilnost.
Pozvala je sve građane da dođu na današnji skup i pokažu "da se Srbija vraća sebi".
13:29 Stotine Novosađana krenule vozom na skup u Beogradu
Nekoliko stotina Novosađana krenulo je danas vozom za Beograd kako bi prisustvovali centralnoj manifestaciji skupa "Ne damo Srbiju“.
Nakon Srba iz Kosovskog Pomoravlja, Gornjeg Kusca, Šilova i brojnih drugih sredina, za Beograd su se uputili i Novosađani, kako navode, da podrže politiku predsednika Aleksandra Vučića i studente iz Novog Sada koji su danima pešačili.

Prema rečima Danijele Kostić, Novosađani put Beograda kreću kako bi pokazali da je to grad zainteresovan za mir.
"Idemo na jedan festival dobrote i mira gde ćemo podržati našeg predsednika Aleksandra Vučića i to da Srbija stane na noge. Novi Sad je preživeo tragediju i treslo se u njemu, a mi želimo da pokažemo da su Novosađani za mir i stabilnost“, rekla je Kostić.
Ispred Doma Narodne skupštine u toku su poslednje pripreme pred početak programa drugog dana sabora "Ne damo Srbiju", a centralni skup biće održan u 19 časova i na njemu će se obratiti predsednik Srbije Aleksandar Vučić.
13:26 Mesarović: Sabor je podrška Vučiću u borbi za još napredniju državu
Ministarka privrede u tehničkom mandatu Adrijana Mesarović izjavila je da je današnji Sabor u Beogradu dokaz naše rešenosti da ne dozvolimo da unište Srbiju i rezultate koji su ostvareni u prethodnih 12 godina.
Sabor je, prema njenim recima, i podrška predsedniku Aleksandru Vučiću u borbi za još napredniju i još razvijeniju državu.
"Danas se okupljamo ispred Narodne skupštine kako bismo poslali snažnu poruku, a to je da je Srbija jedina otadžbina koju imamo i da ćemo je braniti od svih napada", poručila je Mesarović na Instagram profilu.
Kako je dodala, mi smo narod koji će uvek stajati uz svoju otadžbinu i raditi na njenoj budućnosti.
"Srbija će nastaviti da raste, bude stabilna i sigurna za sve svoje građane. Samo ujedinjeni i sabrani možemo obezbediti budućnost dostojnu naše zemlje i našeg naroda. Ne damo Srbiju! Živela Srbija", zaključila je Mesarović.
12:25 Macura: Sabor je prilika da roditelji poruče da su zabrinuti jer im deca ne idu u školu
Ministarka bez portfelja zadužena za koordinaciju aktivnosti u oblasti rodne ravnopravnosti, sprečavanja nasilja nad ženama i ekonomskog i političkog osnaživanja žena Tatjana Macura pozvala je sve zabrinute roditelje učenika koji zbog blokada ne idu u školu da dođu na današnji skup u okviru sabora "Ne damo Srbiju" i zajedničkim snagama pošalju poruku da ne postoji ništa što je važnije od njihove dece.
12:19 Poslednje pripreme za početak programa drugog dana sabora "Ne damo Srbiju"

Ispred Doma Narodne skupštine u toku su poslednje pripreme pred početak programa drugog dana sabora "Ne damo Srbiju", a centralni skup biće održan u 19 časova i na njemu će se obratiti predsednik Srbije Aleksandar Vučić.
Na Trgu Nikole Pašića i duž Bulevara Kralja Aleksandra postavljeni su štandovi, među kojima je i veliki štand na kojem građani mogu da se učlane u svenarodni pokret, da glasaju za ime tog pokreta, ali i da daju svoj predlog za naziv pokreta. Predlozi za naziv pokreta za koje građani mogu da se izjasne su: Pokret za narod, Pokret za narod i državu, Pokret za Srbiju, Pokret za Srbiju budućnosti, Pokret za budućnost Srbije, Pokret za slobodarasku Srbiju i Ne damo Srbiju. Građani, takođe, mogu i sami da dopišu ime pokreta koje predlažu.
Takođe, na više lokacija se nalaze štandovi na kojima su kutije u koje građani mogu da ostave svoja pisma za predsednika Srbije. Postavljeni su i štandovi Pošte Srbije i Banke Poštanska štedionica, a na ostalim štandovima biće predstavljene sve opštine Srbije. Ispred zgrade Doma narodne skupštine nalazi se bina, pored koje je veliki transparent "Ne damo Srbiju". Pored bine je štand na kome građani mogu da dobiju informacije o projektu Ekspo 2027.
Još jedna bina postavljena je na Trgu Nikole Pašića. Oko Pionirskog parka su traktori kojima su u noći između petka i subote stigli poljoprivednici koji učestvuju na skupu, a na svakom traktoru je zastava Srbije.
12:06 Studenti iz Pionirskog parka podržali skup: Želimo da se vratimo na nastavu
Student Fakulteta političkih nauka Luka Lalošević izrazio je danas zadovoljstvo što je veliki broj ljudi pokazao interesovanje za novi Pokret za narod i državu i pridružio se saboru "Ne damo Srbiju" jer je to, kako je istakao, dodatna motivacija za studente koji žele da uče da nastave da se bore za svoje zahteve da se vrate na fakultete.
"Drago nam je što su ljudi došli na ovaj skup, mirno, dostojanstveno, što iskazuju svoje mišljenje, što podržavaju ovaj sabor, novi pokret koji se pravi. Mi smo svakako ovde, a juče smo primili nagradu od premijera u tehničkom mandatu Miloša Vučevića, što nama koji smo ovde mnogo znači. To je dodatna motivacija za nas da nastavimo da se borimo kada znamo da smo na pravoj strani, kada znamo da nailazimo na podršku i naših kolega, studenta, ali i velikog broja građana ove zemlje", rekao je Lalošević za Tanjug.
Lalošević je podsetio da se studenti koji žele da uče u Pionirskom parku nalaze već 40 dana i da su im građani od prvog dana pružili podršku.
"Građani su dolazili u Pionirski park, pomagali nam, pričali s nama, razgovarali, donosili nam hranu i vodu. Ja sam se više puta zahvalio svim tim ljudima koju su dolazili, koji i dalje dolaze, jer je to podrška koja nam mnogo znači", rekao je on i dodao da zbog toga lakše izdržavaju provokacije i loše vreme.
On je dodao da je razgovor ključan kako bi se trenutna situacija sa blokadama fakulteta rešila.
"Razgovorom se, verujem, može doći do svakog rešenja. Dakle, potrebno je da razgovaramo kako bi se trenutna situacija rešila, jer sada ovo što se radi, ove blokade zaista ne idu nikome u korist", zaključio je Lalošević.
11:43 Srbi zadržani na administrativnim prelazima, Petković poručuje da će svi koji su krenuli i doći u Beograd
Tzv. kosovska policija jutros je na administrativnom prelazu Bela zemlja zadržala više autobusa koji su iz Kosovskog pomoravlja krenuli put Beograda na skup "Ne damo Srbiju", javlja izveštač Tanjuga.
Prema rečima Srba koji su krenuli autobusima u Beograd, pripadnici tzv. kosovske policije su od autoprevoznika tražili dokumentaciju za prevoz putnika, uključujući i dokumenta o tehničkom pregledu vozila.

Zadržavanje je trajalo oko pola sata, nakon čega su autobusi sa putnicima preusmereni prema drugim administrativnim prelazima.
Direktor Kancelarije za Kosovo i Metohiju objavio je na mreži X da postoje ogromni problemi na svim administrativnim prelazima, i da su mnogi autobusi sa Srbima koji su sa Kosmeta krenuli na skup u Beogradu zaustavljeni. On je napisao: "Izborićemo se da svako ko je krenuo i stigne u BG. Snagu naroda u odbrani Srbije niko neće moći da zaustavi. Nema predaje!"
11:37 Srbi iz Beča i građani Niša krenuli za Beograd
Građani Niša krenuli su danas vozom na skup "Ne damo Srbiju" koji se održava u Beogradu, a gradonačelnik Niša Dragoslav Pavlović izjavio je da je skup "Ne damo Srbiju" pravi način da se Srbi, ne samo oni koji žive u Srbiji, već i oni iz rasejanja, okupe i da na ulicama Beograda svi zajedno pokažu šta žele u budućnosti.
"Danas šaljemo poruku mira i jedinstva srpskog naroda. Danas šaljemo poruku građanima da želimo da, ne samo u našem gradu, nego u čitavoj Srbiji, bude mira i jedinstva i želimo da svima pokažemo kako se brani Srbija", rekao je Pavlović pre polaska za Beograd.

On je naglasio da je siguran da će veliki broj ljudi da se odazove pozivu i da dođe u Beograd.
"Želimo da nema nasilja, želimo da budemo ujedinjeni i želimo da gradimo Srbiju u budućim godinama. Važno je da danas pokažemo jedinstvo", naglasio je Pavlović.
Građani Niša koji su krenuli na skup rekli su da kreću u Beograd kako bi podržali Srbiju i predsednika Aleksandra Vučića.
" Skup u Beogradu nije stranački, to je patriotski čin", rekao je jedan Nišlija.
I veliki broj Srba iz Beča krenuo je jutros u Beograd: oni su, kako prenosi Kurir, okačili zastave na vozila i u koloni pošli prema prestonici.
10:19 Rudari jutros krenuli pešice za Beograd
Rudari "Kolubare" krenuli su rano jutros pešice za Beograd, kako bi prisustvovali centralnom skupu u okviru trodnevnog sabora "Ne damo Srbiju", koji se održava ispred Doma Narodne skupštine Srbije.
Rudari nose zastave Srbije, kao i zastave EPS-a, a pojedini imaju i majice "I ja sam ćaci". Oni u Beograd dolaze peške, u koloni koju obezbeđuje policija.
10:14 Brnabić: Vučiću ponovo prete, pozivam građane na skup
Predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić navela je danas da su predsedniku države Aleksandru Vučiću ponovo upućene otvorene pretnje, te je pozvala građane da se okupe od 13.00 sati u centru Beograda kako bi na centralnom skupu u okviru sabora "Ne damo Srbiju" u 19.00 sati odgovorili na ovakve pretnje.
08:58 Na Jarinju kolone automobila i autobusa
Srbi iz svih krajeva Kosova i Metohije krenuli su rano jutros put Beograda kako bi prisustvovali centralnom skupu u okviru trodnevnog sabora "Ne damo Srbiju", koji se održava ispred Doma Narodne skupštine Srbije.
Nepregledne kolone autobusa i automobila od jutros su na administrativnim prelazima Jarinje i Merdare iz pravca KiM ka centralnoj Srbiji.
Veliki broj autobusa sa KiM - iz severnog dela Kosovske Mitrovice, Zvečana, Leposavića, Gračanice, Štrpca i ostalih srpskih sredina krenuo je jutros ka Beogradu, a veliki broj građana na svenarodni skup uputio se sopstvenim prevozom.
Na skupu u Beogradu juče je stigla i grupa Srba koji su prošle nedelje krenuli peške put Beograda kako bi učestvovali na skupu "Ne damo Srbiju".
Oni su juče dočekani ispred Vlade Srbije, gde je razvijena najduža zastava u istoriji zemlje, a potom i ispred Doma skupštine Srbije, gde je defileom zastav počeo trodnveni skup "Ne damo Srbiju".

06:59 Srbi sa KiM krenuli za Beograd automobilima i autobusima
Srbi sa Kosova i Metohije jutros su iz raznih srpskih sredina krenuli autobusima i automobilima za Beograd kako bi danas prisustvovali opštenarodnom skupu "Ne damo Srbiju". Među prvima su, već od šest ujutru, krenuli Srbi iz Kosovskog Pomoravlja, Gornjeg Kusca, Šilova i drugih srpskih sredina ovog kraja.


Istovremeno, kreću i Srbi sa centralnog Kosova i Metohije, iz Gračanice, ali i severa KiM - Kosovske Mitrovice, Leposavića, Zvečana, Zubinog Potoka, Štrpca, Metohije… Zajedničko je svima, kako kažu, da "idu da podrže svoju državu Srbiju i Aleksandra Vučića i ništa im nije teško za ovaj cilj, ali i da podrže svoje sunarodnike koji su danima pešačili ka Beogradu".

Jedan od Srba iz AP KiM koji je pošao danas za Beograd kako bi prisustvovao skupu "Ne damo Srbiju", Stefan Denić iz Gornjeg Kusca, rekao je da su se okupili u velikom broju kako bi otišli na veliki narodni skup da daju podršku predsedniku Aleksandru Vučiću.
"I da damo podršku našim ljudima koji su nekoliko dana pešačili da bi stigli do tog jedinog cilja, a to je skup u Beogradu", rekao je Denić.
Istakao je da je ovaj dan veoma važan i da je važno da daju, kako je rekao, ogromnu podršku Vučiću, kakvu on daje svima njima.
Marko Todorović je kazao da je njihov motiv i želja za opstankom srpskog naroda na KiM, kao i znak podrške prema Vučiću.
Još jedan Srbin iz AP KiM koji se uputio u Beograd takođe je kazao da ide na skup kako bi pružio Vučiću podršku.
"I da uspemo da odbranimo Srbiju od obojene revolucije koja je podržana od stranih zemalja", rekao je on.
Igor Aritonović, koji je jutros iz Gračanice krenuo na veliki narodni skup u Beograd, rekao je da Srbi sa centralnog Kosova na ovaj način žele da pruže podršku predsedniku Aleksandru Vučiću.
„Želeli smo da i mi, iz Gračanice, damo jedam mali, skroman doprinos, onome što će danas da se desi. Nadam se da ćemo biti deo jedne normalne, pristojne Srbije, Srbije koja je protiv rušenja, Srbije koja je za mir, Srbije koja se gradi, koja želi da ide napred. Hoćemo da podržimo našeg predsednika zato što smatramo da to treba i da moramo to da uradimo zbog svega onoga šta on radi za nas, i kako se bori. Suština je da ode što više nas, da bismo pokazali narodu u Srbiji da je i Kosovo i Metohija deo Srbije i da mi na ovaj način želimo da budemo u sve društvene tokove uključeni“, rekao je Aritonović.
Aleksandra Marković iz Gračanice naglasila je da odlaskom u Beograd žele da pruže podršku predsedniku Srbije.
„Naš cilj je da idemo u Beograd da pružimo podršku predsedniku Aleksandru Vučiću i aktuelnoj vlasti. Okupili smo se, kao što vidite, u velikom borju i krećemo polako“, rekla je ona.
Najduža državna zastava je prethodno razvijena ispred zgrade Vlade Srbije, a na defileu koji je počeo "Maršem na Drinu", bilo je još 169 zastava lokalnih samouprava.
Na platou su se okupili brojni građani koji su stigli iz svih krajeva zemlje i iz Republike Srpske, a poseban doček organizovan je za Srbe koji su pešice došli sa Kosova i Metohije.
Vučić je ranije pozvao sve građane na današnji skup koji će, kako je rekao, odrediti život građana do 2035. godine i obezbediti razvoj.
On je rekao da su "u poslednjih pet meseci Srbijom zavladali teror i strah, ali da, država ne sme i neće pasti" i pozvao građane da se okupe danas ispred platoa Narodne skupštine kako bi zajedno odredili zahteve koji su u skladu sa Ustavom i voljom većine.
Vučić je naveo i da će se na skupu zajednički određivati ime i pisati program svenarodnog pokreta, a da će sa sabora biti poslata veoma snažna poruka.
"Dosta je bilo povlačenja, dosta je bilo sklanjanja pred najgorima. Uvek ćemo ruku da ponudimo, da je pružimo, da razgovaramo, ali da srušite državu, ta vaša nada i šansa je prošla, državu i svoju zemlju nećemo nikome dati. Sutra ćemo imati mnogo toga da razgovaramo i da kažemo", naglasio je juče Vučić.
Predsednik je rekao i da Srbi sa KiM koji su peške stigli na sabor u Beogradu imaju samo jednu poruku - da je Kosovo Srbija, a najavio je i da će u Beograd danas doći najveća kolona Srba koja je krenula sa KiM.
Premijer u tehničkom mandatu Miloš Vučević poručio je da Srbija nije samo emocija i da bez Srbije kao države ne postojimo.
"To je kao drvo bez korena, kao kuća bez domaćina", istakao je Vučević i dodao da sve što mislimo, sve što osećamo, sve što dišemo i živimo je sadržano u poruci koja je danas sabrala građane a to je "Ne damo Srbiju".
"Ne damo Srbiju da bi nam đaci bili u učionicama, studenti u amfiteatrima, paori na njivama, radnici u fabrikama, vojska i policija da čuvaju državu", rekao je Vučević.
Poručio je da ne bismo uspeli da sačuvamo Srbiju kao državu u ovih gotovo šest meseci borbe i bitke i da ne bi opstali ni kao narod, ni kao država pod naletom obojene revolucije da nije bilo mudrosti, hrabrosti i odlučnosti jednog čoveka - predsednika Srbije Aleksandra Vučića.
"Predsednik nas je sve sabrao da stanemo u odbranu države", naglasio je Vučević koji je pozvao sve da i danas , na Lazarevu subotu, u popodnevnim satima, zajedno sa predsednikom kažu da ne daju Srbiju.
Ministar unutrašnjih poslova u tehničkom mandatu Ivica Dačić izjavio je da je sabor "Ne damo Srbiju" skup snage jedinstvene Srbije, Srbije koja želi da brani svoje nacionalne i državne interese, Srbije koja želi da se razvija u interesu svih građana.
Naglasio je da mu je veliko zadovoljstvo što može da vidi jednu od možda, najvećih zastava na svetu i dodao da se srpska zastava vijorila na svim tačkama gde su Srbi branili narod i državu - od Cera i Kolubare do Kajmakčalana i Košara, u Republici Srpskoj Krajini, Republici Srpskoj, Crnoj Gori, na svim prostorima ovog regiona.
Pozvao je u ime koalicije oko SPS na državno jedinstvo, kako bi pokazali svima da je Srbija jaka i istakao da se u Skupštinu "ulazi ili izlazi samo na izborima, samo voljom naroda, a ne na ulici i ne nasiljem".
Prvog dana sabora Vučević je uručio 30 zahvalnica studentima koji žele da uče, a koji su od 6. marta u Pionirskom parku, zahtevajući da im se omogući nastavak nastave na fakultetima. Na skupu su govorili i studenti iz Novog Sada koji su peške došli u Beograd, kao i poljoprivrednici koji su stigli traktorima. Studenti iz Novog Sada su na čelu kolone nosili zastavu Srbije na kojoj piše "Srpska Atina - tiha većina".
Pored centralne bine nalazi se veliki transparent na kojem piše poruka predsednika Vučića: "Ne postoji lepši i važniji zadatak i cilj od toga da čuvate i volite svoju državu".
Na Trgu Nikole Pašića su postavljeni brojni štandovi među kojima i veliki štand na kojem će građani moći da se učlane u svenarodni pokret i da predlože njegovo ime.
Sabor "Ne damo Srbiju" povodom osnivanja svenarodnog pokreta trajaće do nedelje.
(Telegraf.rs/Tanjug)
Video: Pogledajte kako je Partizan poveo golom Alda Kalulua protiv Zvezde u derbiju
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Tamara
Građani došli da podrže Vučića.
Podelite komentar
Zlatko
Mnogi su čekali ovaj dan, da dođu u beograd, pokažu koliko vole Srbiju, koliko je podržavaju, brane od svakog ko bi da je ponovo gurne na kolena. danas Beograd slavi sa svojim narodom, Srbija se danas brani u Beogradu.
Podelite komentar
Marija
Građani došli da podrže Vučića.
Podelite komentar