
Zoran Đorđević: Ko su pravi režiseri protestnih predstava
U vremenu narastajuće društvene polarizacije i sve češćih uličnih okupljanja mladih, Srbija se, čini se, ponovo suočava s pitanjem: da li je ovo prirodan izraz nezadovoljstva građana ili pažljivo režirana predstava prema modelima poznatim iz arsenala tzv. obojenih revolucija? U čitavoj toj postavci, studenti su u prvom planu, ali deluje da iza njih često stoje akteri sa zavidnim organizacionim kapacitetima, internacionalnim vezama i jasnim političkim ciljevima.
U razmatranju slojevitosti trenutnih događaja, potrebno je podsetiti da se društva ne menjaju naprečac, revolucijom u jednoj noći, već evolucijom svakog dana, radom, upornošću i odgovornošću. Prava snaga mladih ne ogleda se samo u uzvikivanju parola, već u učestvovanju u izgradnji društva, ulasku u institucije i dijaloškom artikulisanju zahteva. To je poruka koja je danas jednako važna kao i pre nekoliko decenija, prenosi Politika.
Upravo ovde dolazimo do jednog od ključnih teoretičara savremenih građanskih protesta – Džina Šarpa, američkog politikologa čije se ime ponovo sve češće čuje u domaćem medijskom prostoru. Njegova teorija nenasilnog otpora i danas, iako je preminuo 2018. godine, ostaje uticajan mehanizam savremenih pobuna koje su u mnogim zemljama korišćene kao alat u političkom inženjeringu. Šarp nije video proteste kao stihijsku reakciju naroda već kao pažljivo „kalibrisan” oblik političkog pritiska, koji koristi simboliku, medije, ekonomiju i paralelne društvene strukture kako bi destabilizovao vlast, izolovao njene stubove i pripremio teren za promenu režima. U tom sistemu, studenti i mladi često su predstavljeni kao vodeća moralna snaga, a u praksi kao transmisija spoljnog uticaja.
Iako teorijski nenasilna, Šarp metodologija često dovodi do vakuuma vlasti i destabilizacije sistema kad ne postoji jasan plan za tranziciju. Opozicione stranke često, pa tako i danas u Srbiji, koriste proteste kako bi povratile politički kredibilitet koji su ranije izgubile. Neke organizacije nevladinog sektora, koje žele da se predstave kao civilno društvo, zapravo su postale politički instrument. Kad one prestanu da odgovaraju građanima, a odgovaraju donatorima iz inostranstva, tu počinje problem. Tu nestaje suština građanske borbe, a pojavljuje se politički inženjering. Kod nas, teza o spontanosti studentskih protesta sve više stoji nasuprot realnosti da se iza njih nalazi čitava infrastruktura, uglavnom iz domena nevladinog sektora, koja je i organizaciono i programski oslonjena na modele nenasilnog otpora.
Ulogu institucija u savremenom društvu ne treba potcenjivati. Ako studenti žele dijalog, institucije stoje otvorene, ako žele reforme, sistem nudi mehanizme. Ne gradi se društvo rušenjem legalne vlasti, već njenim unapređenjem kroz demokratske modele. Onaj ko je bio deo političkog sistema zna: stabilnost države je temelj za svaki napredak. Nedopustivo je da mladi, vođeni idealizmom, postanu instrument u rukama onih koji Srbiju posmatraju isključivo kroz prizmu geopolitičkih interesa. Protesti koji se ne završavaju predlogom, ne otvaraju dijalog, niti traže institucionalno rešenje, postaju sredstvo za destrukciju, a ne progres.
Naravno da studenti imaju pravo da traže i bolje obrazovanje i veću participaciju u društvenim procesima. Ali imaju i obavezu da prepoznaju ko ih gura napred, a ko instrumentalizuje njihovu energiju za ciljeve koji nisu njihovi. Demokratsko društvo ne sme da zabrani proteste, ali mora ih čitati pažljivo i analizirati njihove stvarne izvore. Paradoksalno, oni koji se danas pozivaju na demokratiju, slobodu govora i pravo na protest, u stvarnosti ignorišu volju naroda iskazanu na izborima, pokušavajući da kroz ulični pritisak kreiraju promenu vlasti. To nije put kojim Srbija treba da ide.
I nije teško primetiti da je Aleksandar Vučić, kao stub i glavni nosilac političke i ekonomske stabilnosti, u mnogim ovim narativima ciljan ne zato što personalno smeta, već zato što je njegovo uklanjanje stvarni cilj: kao simbol i garant postojeće institucionalne strukture, kao simbol jake Srbije, koju opozicija, ali i mnogi van Srbije žele da oslabe. Zato je odgovor na pokušaje spoljne manipulacije upravo ono što Srbija i čini, to je jačanje institucija, transparentan rad vlasti, stalna komunikacija s građanima, posebno mladima, kao i stvaranje prostora za slobodno, ali odgovorno izražavanje mišljenja. Niko ne sme biti sprečen da govori, ali niko ne sme ni da ćuti kad se protest pretvori u tehnologiju za destabilizaciju države.
Iskreno učešće u političkom životu ne počinje na radionicama i seminarima finansiranim iz inostranstva, već u učionicama, univerzitetima, skupštinskim raspravama i konstruktivnim dijalozima s institucijama. Zato, poziv mladima nije da se povuku, već da se aktivno uključe kroz konkretne predloge. Da poštuju državu, ali i da je menjaju tamo gde je neefikasna, putem izgrađenih mehanizama, ne putem konfekcijskog modela uvoznog bunta. Jer sloboda nije pravo da rušiš, već snaga da stvaraš. I to je istina, ne u formi parole, već u odgovornosti koju svi nosimo.
Zoran Đorđević, bivši ministar odbrane
(Telegraf.rs)
Video: Mećava u aprilu, sneg veje i ne šali se: Nestvarni snimci sa Tare i sa severa Crne Gore
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Munja
Reče bivši.
Podelite komentar