Brnabić: Iduće nedelje biću na Odboru za obrazovanje, pitaću koji je izlaz za studente

E. K.
E. K.    ≫   
Čitanje: oko 6 min.
  • 1

Predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić najavila je danas da će iduće nedelje da prisustvuje skupštinskom Odboru za obrazovanje, nauku, tehnološki razvoj i informatičko društvo na kome će, kako kaže, da pita koji je izlaz za sve studente.

"Koji je izlaz, za sve studente. Ne za plenum, nego za sve studente", rekla je Brnabić gostujući na TV K1.

Ponovila je da će inicirati da se skupštinski Odbor pozabavi stvarima koje se tiču studenata poput finansijskog obezbeđivanja kada zbog blokada ostanu bez kredita, studiranje na budžetu, mesta u studentskim domovima.

"Jedan od onih koji su na blokadama iz opozicije, nosi 'Roleks' sat, njega to ne interesuje, ali porodice studenata te stvari interesuju", kazala je Brnabić.

Ona je naglasila da, kada je u Skupštini Srbije bio zakon o budžetu, jedino što je želela bilo je da se razgovara, zbog čega je pozvala na konsultacije.

"Kad sam pozvala na konsultacije, opozicija je zauzela klupe gde sede članovi vlade, valjda misleći da kad zauzmete fotelju u kojoj sedi ministar, da postajete automatski ministar", rekla je Brnabić.

Ona je dodala da je to ista filozofija kao i prelazna vlada, za koju kaže da ne postoji u Ustavu niti u zakonima.

"Kada ste veliki legalisti, što zagovorate prelaznu vladu? Ko je u toj prelaznoj vladi? Vi uzmete suverenitet od građana i onda mi sednemo svi zajedno i dogovorimo se ko će sve da bude ministar i čega će da bude ministar. I koliko dugo, što je još važnije", pitala je Brnabić.

Na pitanje da li može da se desi da vlast "digne ruke", Brnabić je rekla da je predsednik Srbije Aleksandar Vučić najavljivao to, ali da to nije scenario u koji ona lično veruje.

"Posebno ne u trenucima kada je najteže Srbiji. Dakle, ko bi ja sad bila da kažem znate šta, ne mogu više, baš me briga'. I onda šta, da popustim pred čim, pred Centrom za anarhističke studije u Zagrebu, pred tim - pa nikad", istakla je Brnabić.

Na pitanje o incidentu u Novom Sadu, kada je došlo do sukoba jedne starije žene i grupe studenata koji su blokirajući saobraćaj odavali poštu stradalima u padu nadstrešnice na železničkoj stanici, Brnabić je rekla da o tome niko ne govori, ali da će svakako oni koji su napali stariju ženu biti identifikovani.

"Protiv njih će pretpostavljam da se podnesu neke krivične prijave, u skladu sa zakonom, s tim što ćemo onda možda posle imati blokade od strane plenuma, kako bi se i ti ljudi, kako bi se protiv njih odbacile sve optužbe", navela je Brnabić.

Na pitanje kada je poslednji put bila u pozorištu, Brnabić je rekla da je krajem decembra išla na koncert Beogradske filharmonije na Kolarcu, navodeći da voli da ide u pozorište iako ne stiže često, ali da sada neće da ide da bi joj neki pričao da je ubica.

"Platim kartu i šta? Da mi onda oni pričaju da sam ja ubica. Da su meni krvave ruke, mojim prijateljima iz Srpske napredne stranke (SNS), mom prijatelju, Aleksandru Vučiću, koga zaista ljudski volim i ponosno sam, što je predsednik Republike Srbije", rekla je Brnabić.

Ona je dodala da plaćate kartu kako biste pogledate neku predstavu, a na kraju dobijete politički miting, te je upitala kako bi onda izgledalo kada bi isto to radili glumci koji se ne slažu sa tim ili koji su članovi SNS-a.

"Glumci koji su, recimo, članovi Srpske napredne stranke, to je u skladu sa zakonom, to je njihovo pravo. Šta bi bilo kada bi onda oni krenuli da promovišu svoju politiku", pitala je predsednica parlamenta.

Brnabić je istakla da je opozicija ta koja stvara podele u društvu i želi da instrumentalizuje sve, pa i sindikate prosvete, da rade u njenom interesu, a da s druge strane ne želi da izađe na izbore, već da nedemokratskim metodama dođe na vlast.

Ona je dodala i da se vodi hajka na predstavnike četiri reprezentativna sindikata prosvete koji su se u pregovorima sa Vladom Srbije izborili za, kako kaže, istorijski najveće povećanje plata za prosvetnike radnike koji che od 1. marta i od 1. oktobra dobiti povećanje od po pet odsto, a od 1. januara sledeće godine i dodatno povećanje od sedam odsto.

''Izborili su se da početna plata bilo kog prosvetnog radnika ne bude ispod republičkog proseka. Ti ljudi su na dan, kada je postignut dogovor, postali ubice, bednici, kukavice, njihova imena, fotografije i brojevi telefona su javno objavljeni na svim društvenim mrežama i oni i njihove porodice dobijaju pretnje'', rekla je Brnabić.

Ona je navela i da je jedna od teza koja se promoviše putem studentskih protesta da savetodavni referendum o poverenju predsedniku Srbije nije u skladu sa Ustavom i zakonima, iako, kako kaže, jeste, a da se, s druge strane, podržavaju plenumi koji ne postoje u domaćim zakonima i u okviru univerzitetska.

''Sve ono što radite van zakona, po receptu anarhističke Blokadne kuharice iz Zagreba, legalistima je u redu, ali su oko savetodavnog referenduma zabrinuti'', kazala je Brnabić.

Komentarišući pozive opozicije na generalni štrajk, Brnabić je kazala da opozicija u svom političkom delovanju gleda da koristi samo nedemokratske metode i da sve što se tiče demokratije, institucija i vladavine prava za njih ne dolazi u obzir.

''Oni su jedinstvena opozicija na svetu koja kaže nećete nas prevariti, nećemo na izbore. Gde postoji tkava opozicija na svetu? Svi traže izbore zato što veruju u svoju političku platformu. Samo kod nas imate opoziciju koja kaže nećemo na izbore'', navela je Brnabić.

Brnabić je navela da je određenim delovima opozicije i onima koji podržavaju plenume cilj otcepljenje Vojvodine od Srbije, a da ju je Marinika Tepić napala da optužuje studente za separatizam što, kako je istakla, nije tačno već da je optužila nekadašnjeg potpredsednika Pokrajinske vlade Gorana Ješića i univerzitetskog profesora Dinka Gruhonjića, koji su se viđali sa studentima oko koordinisanja aktivnosti protesta.

Podsetila je na tvit Ješića da se nada da će vlast Vojvodinu pustiti jednako lako kao što su pustili Kosovo i Metohiju, iako, je u poslednjih deset godina sadašnja vlast izdejstvovala da 28 država povuče priznanje nezavisnosti tzv.Kosova.

Navela je i da Gruhonjić na svom portalu objavljuje tekstove o ''autonomiji Vojvodine od kojih se niko u opoziciji nije ogradio, kao ni studenti koji su se viđali sa Gruhonjićem.

''I na kraju ostane jedino zapamćeno da sam ja optužila nekog da ima separatističke intencije'', rekla je Brnabić.

Dodala je da su takvu atmosferu stvorili pojedini opozicioni mediji u kojima, kako kaže, bivša rektorka BU Ivanka Popović vlast naziva ''radikalskim šljamom''.

Brnabić je rekla da je "taj radikalski šljam" 2019. godine oformio Fond za nauku.

"Kada već pričamo o visoko školstvu, o nauci u Srbiji, o studentima, o šansama za naše najpametnije mlade ljude. Taj radikalski šljam je napravio fond za nauku", istakla je ona.

Brnabić je dodala da je u taj fond za četiri godine uloženo 106 miliona evra.

"Nije ga osnovao ni Dragan Đilas, ni Marinka Tepić, ni Lutovac, ni Boris Tadić, ni Mirko Cvetković, ni Goran Ješić, ni Bojan Pajtić, nego radikalski šljam je ova zemlja trebalo da sačeka da bi se osnovao fond za nauku, da bi se na još jedan način institucionalno finansiralo naučno istraživanje", navela je Brnabić.

Istakla je da je "taj radikalski šljam" podigao finansiranje za studente u Srbiji, tako da se po prvi put u Srbiji 39 procenata studenata finansira iz budžeta.

(Telegraf.rs/Tanjug)

Video: Brnabić: Katastrofalan incident u Ruzveltovoj, ali i iskorišćavanje za dublje podele

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • miki

    17. januar 2025 | 12:49

    Kada ce drzava obezbediti slobodno kretanje gradana ??!!!!!

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA