Đurić: Strateški dijalog sa SAD značajan i za pozicioniranje Srbije u svetu

E. K.
E. K.    
Čitanje: oko 5 min.
  • 1

Ministar spoljnih poslova Marko Đurić rekao je da je strateški dijalog Srbije sa SAD veoma značajan za pozicioniranje Srbije kako prema Americi kao vodećoj sili Zapada i najvećoj svetskoj ekonomiji, tako i za ukupno pozicioniranje Srbije u međunarodnoj zajednici.

Đurić je u intervjuu za Tanjug rekao da Srbija sada ulazi u grupu država sa kojima SAD imaju prijateljske odnose što će pružiti priliku da se unaprede ekonomski odnosi, naučno-tehnološka saradnja, saradnja u oblasti odbrane i bezbednosti, kao i saradnja u oblasti energetike.

- Činjenica da imamo sada strateški dijalog znači da smo u potpuno drugom segmentu država u očima svake američke administracije i mislim da je veoma značajno što strateški dijalog uživa podršku obe partije u SAD - kazao je Đurić.

Na pitanje da li je ovo pravi trenutak za strateški dijalog ili ne s obzirom na to da dolazi u isto vreme kada se uvode sankcije NIS-u, Đurić napominje da je uvek pravi trenutak za jačanje odnosa.

- Bez obzira na to što se ne slažemo uvek o svim segmentima politike, recimo o Kosovu i Metohiji i što nam interesi nisu podudarni nužno o svim temama, rekao bih da u 143 godine dugoj istoriji odnosa Srbije i SAD preovlađuju periodi saradnje, prijateljstva, pa i savezništva. I naš nacionalni interes je da politiku vodimo na način koji će za Srbiju izgraditi onakvu bazu podrške u SAD kako su u prethodnim generacijama imali neki od naroda u našem okruženju - rekao je on.

Đurić je uveren u to da će se dolaskom administracije Donalda Trampa, saradnja između Srbije i SAD ubrzano razvijati, kao i da će Srbija imati više prostora za iznošenje pozicija i jačanje ukupne srpske pozicije.

- Zato je ovaj strateški dijalog značajan i za budućnost i nova administracija nastaviće da radi na temeljima koji su sada postavljeni - rekao je on.

Kada je reč o sankcijama NIS-u, šef srpske diplomatije ističe da Srbija ne želi da na bilo koji način otima bilo čiju imovinu.

Podseća da te sankcije imaju za cilj da pogode rusku ekonomiju, rusku privredu i da su uvedene kompanijama u više desetina zemalja.

- To za nas sigurno nije prijatna situacija, naprotiv. Međutim, Srbija se odgovorno ponašala u prethodnom periodu i građani mogu da budu sigurni u to da snabdevanje energentima i naše međunarodne relacije neće biti ugrožene - poručio je Đurić.

Naglasio je da je Srbija danas zemlja koja je u nekoliko poslednjih godina izgradila različite alternativne kanale snabdevanja energentima i da uživa poverenje i međusobno suprotstavljenih aktera u međunarodnoj zajednici.

Na pitanje da li očekuje da će po dolasku Donalda Trampa u Belu kuću odnosi između Srbije i Sjedinjenih Američkih Država preći na neki novi nivo i da će razgovori i susreti koji se budu vodili biti iskreniji između dve strane, Đurić navodi da postoji razlog zašto su Srbi pružili najveću podršku Trampu u poređenju sa svim drugim evropskim narodima.

- Mi imamo dobre kontakte i dobra prijateljstva sa nekima u Trampovoj administraciji. Predsednik Vučić je jedan od prvih svetskih lidera, dakle u prvih 10 svetskih lidera koji su razgovarali sa izabranim predsednikom SAD. Imao sam čast da pratim predsednika Vučića na razgovorima u Beloj kući u septembru 2020. godine. Znam da se tada govorilo i o poseti kada predsednik Tramp pobedi na izborima. Mi ovih dana aktivno podsećamo naše američke partnere i prijatelje u Trampovom okruženju na istorijat naših odnosa sa njim i njegovim timom i lobiramo za to da Beograd postane domaćin budućem američkom predsedniku prilikom njegovog dolaska u Evropu - rekao je Đurić.

Na pitanje kada se može očekivati imenovanje novog ambasadora Srbije u Vašingtonu, Đurić podseća da je trenutno u Vašingtonu, vršilac dužnosti, kako kaže, sjajan ambasador Vladimir Marić, koji je bio i ambasador Srbije u Indiji i dodaje da će narednih dana, na samom početku ili čak i pre formalnog početka Trampove administracije, poslati ime kandidata za novog ambasadora.

Pojasnio je da mora da prođe procedura odobravanja u Stejt Departmentu pre nego što postane javno ko će biti budući stalni predstavnik Srbije u Vašingtonu.

- Svakako da će biti u pitanju osoba od iskustva, poverenja predsednika Republike i nas u Vladi i koja će biti kadra da nastavi posao započet na izgradnji dobrih odnosa Srbije i SAD, sjajnih odnosa sa srpskom zajednicom u Americi. Novi ambasador imaće i moju snažnu podršku, jer ja ostajem kao doskorašnji ambasador u Vašingtonu, a sada ministar u vladi, pasionirano zainteresovan za unapređenje ovih odnosa - dodao je Đurić.

On je rekao da u skladu sa diplomatskim pravilima ne može još da kaže ime.

Kada je reč o evropskom putu Srbije, odgovarajući na pitanje da li očekuje da se ove godine naprave konkretni pomaci, budući da su u prethodnom periodu iz Brisela stizale pozitivne poruke da je vreme za proširenje Evropske unije, Đurić kaže da je jedan od strateških prioriteta Srbije članstvo u EU dodajući da to ne zavisi samo od nas.

Podsetio je da je Evropska komisija već treću godinu ocenila da je Srbija ispunila sve uslove za otvaranje novog klastera, a da je rukovodstvo Srbije utvrdilo da do decembra 2026. želi da ispuni sve kriterijume za članstvo.

- Verujemo da je nama mesto za stolom za kojim se donose odluke o sudbini i budućnosti Evrope. Sa članstvom u EU učestvovali bismo u odlučivanju o sudbini bloka sa kojim imamo 70 odsto trgovinske razmene, gde živi najveći broj naših iseljenika, odakle dolazi ubedljivo najveći broj investicija u našu zemlju - rekao je on.

Šef srpske diplomatije je istakao da će Srbija nastaviti da vodi proevropsku politiku, ali izbalansiranu, koja neće biti na uštrb tradicionalnih partnerstava.

Na pitanje da li to znači da će rukovodstvo Srbije i ove godine uspeti da balansira sa dobrom politikom između SAD i EU s jedne strane i Kine i Rusije, s druge, Đurić ističe da Srbija vodi prosrpsku politiku nedodvoravajući se bilo kome.

- Vodimo samostalnu i nezavisnu spoljnu politiku. To je danas postalo privilegija, ali to je politika koja je najviše u interesu naših građana, a nije lišena vrednosti - ukazao je on.

Navodeći da je Srbija često kritikovana da nema dovoljno principijelan stav, Đurić ističe da se srpski stav temelji na Povelji UN, na principu nepovredivosti granica, na jednakosti i ravnopravnosti nacija bez obzira na njihovu veličinu i snagu, na međusobnom poštovanju i uvažavanju, nemešanju u unutrašnje stvari suverenih država, na principima demokratije i vladavine prava kada reč je o unutrašnjem uređenju.

Đurić je dodao da se stav Srbije temelji i na uvažavanju činjenice da postoje kulturološke i istorijske razlike u različitim regionima sveta i istoriji nesvrstavanja.

Naveo je da je Srbija ponosna na to što je pomogla narodima i državama u različitim delovima sveta da se izbore za svoje ravnopravno mesto u međunarodnoj zajednici, kao i na svoju dugu istoriju državnosti.

(Telegraf.rs/Tanjug)

Video: Usamljeni labud Boža, da li je sa njim sve u redu?

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA