Odboru za ljudska prava usvojio informaciju o Ministarstvu koju je predstavio Žigmanov
U okviru redovnih aktivnosti, ministar za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog Tomislav Žigmanov predstavio je juče članovima skupštinskog Odbora za ljudska i manjinska prava i ravnopravnost polova informaciju o radu ministarstva u prethodnih devet meseci, koja je na kraju sednice, sa 11 glasova ''za'' i nijednim protiv, i usvojena.
U objedinjenoj raspravi na trećoj ovogodišnjoj sednici Odbora, kojom je predsedavao predsednik Odbora Aleksandar Marković, podneta je detaljna informacija o aktivnostima ministarstva u periodu januar - septembar 2024. godine, u šest sektora: za ljudska prava, nacionalne manjine, antidiskriminacionu politiku i unapređenje rodne ravnopravnosti, sektoru za društveni dijalog, međunarodnu saradnju i EU integracije, te saradnju sa civilnim društvom.
Na polju ljudskih prava, ministar je obavestio narodne poslanike da je, u okviru svojih zakonskih ovlašćenja, ministarstvo redovno, na vreme i u celosti izveštavalo o izvršavanju međunarodnih obaveza Srbije po konvencijama i paktovima prema telima i procedurama Ujedinjenih nacija, kao i prema Savetu Evrope, OEBS-u i EU.
''Osim toga, radili smo na prihvatu i postupanju prema preporukama koje smo dobili po različitim izveštajima. Takođe, radili smo na afirmaciji kulture ljudskih prava kroz komunikaciju sa javnošću, priređivanje događaja i nedavno osnovan Savet za praćenje primene preporuka UN'', rekao je Žigmanov.
Na isti način, rekao je ministar, radilo se i na polju manjinskih prava, gde je Savet za nacionalne manjine održao konstitutivnu sednicu i usvojio Predlog programa za dodelu sredstava iz Budžetskog fonda za nacionalne manjine, u skladu sa kojim je ministarsvo raspisalo i uspešno sprovelo konkurs za dodelu sredstava iz Budžetskog fonda, kroz koji je dodeljeno 30 miliona dinara za 70 projekata.
Ministar je pomenuo i da se novi Akcionoi plan za zaštitu prava pripadnika nacionalnih manjina radi u participativnom procesu sa nacionalnim savetima i drugim zainteresovanim činiocima.
Pomenuo je i druge aktivnosti, kao što je rad na realizaciji instrumenta za prikupljanje etno-senzitivnih podataka kako bi se ustavno načelo srazmerne zastupljenosti pripadnika nacionalnih manjina u telima javne uprave moglo pratiti, kao i postupanja ministarstva, u ulozi nadzornog organa nacionalnih saveta.
Dodao je da se mnogo radilo na afirmaciji različitosti sve 24 nacionalne zajednice kroz vidljivost u javnosti svake od njih pojedinačno.
Ministar Žigmanov je izvestio skupštinski odbor da je najveće dostignuće u izradi planskih dokumenata ostvareno u Sektoru za antidiskriminacionu politiku i unapređenje rodne ravnopravnosti, u okviru koga su izrađena dva akciona plana.
Pomenuo je i kampanje za unapređenje rodne ravnopravnosti u kojima Ministarstvo učestvuje u saradnji sa partnerima, od izveštavanja o rodnoj ravnopravnosti, do organizovanja obeležavanja međunarodnih dana koja se odnose na zaštitu prava žena i aktivizma u borbi protiv nasilja nad ženama.
Ministar je podestio i da je donet Pravilnik o neplaćenom kućnom radu.
Osvrnuo se i na jednako važno izveštavanje o inkluziji Roma i Romkinja po Poznanjskoj deklaraciji i aktivnu saradnju svih relevantnih društvenih aktera, posebno na lokalnom nivou, na rešavanju izazova sa kojima se pripadnici ove manjine susreću.
„Karakteristika našeg rada je da mi nismo kabinetsko ministarstvo, već ministarstvo koje je aktivno kada je reč o radu sa lokalnim samoupravama, jer se vodimo načelom da se ljudska prava, prava nacionalnih manjina, društveni položaj osoba sa invaliditetom, prava žena... zavise od politika i mera koje se vode na lokalnom nivou. Vidljivi smo ne samo u regionalnim centrima, kao što su Niš, Kragujevac ili Novi Sad, već i u manjim mestima kao što su Lebane i druge manje sredine“, rekao je ministar Žigmanov.
''Na polju društvenog dijaloga, imali smo četiri društvena dijaloga na teme koje su ili nedovoljno vidljive, kao što je problem ranih dečijih brakova, sa idejom da se bolje sagledaju izazovi i, u intersektorskim aktivnostima, nađu načini njihovog rešavanja'', dodao je.
Na polju saradnje sa civilnim društvom, ministar je pomenuo da je održana konstitutivna sednica Saveta za stvaranje podsticajnog okruženja za razvoj civilnog društva, da je izrađen Akcioni plan za ovu oblast, te redovno odgovarano na žalbe organizacija civilnog društva.
Realizovani su svi javni pozivi, kojih je bilo desetak, za organizacije civilnog društva, kroz koje su one dobile svoje mesto u radnim grupama za izradu strategija i zakona.
''Unapredili smo sistem praćenja javnog oglašavanja konkursa za sve organizacije civilnog društva, čime je dobijeno na širokoj transparentnosti ovih procesa'', rekao je ministar.
U međunarodnoj saradnji Ministarstvo kako je dodao ima kontinuiranu saradnju sa svim donatorskim institucijama, i nacionalna je kontakt tačka za veliki evropski program ''Građani, jednakost, prava i vrednosti“, za koju je u prethodnom periodu organizaovan veliki broj promotivnih skupova širom Srbije.
Ministar je izjavio da je Ministarstvo zadovoljno sa onim što je uradilo, koliko je uradilo i sa ishodima onoga što je urađeno.
Svesni smo, rekao je, da još postoje izazovi, jer ljudska i manjinska prava, antidiskriminacija, rodna ravnopravnost... nikada, ni u jednoj državi, nisu završeni procesi već su potrebni stalni napori, nastojanja i aktivnosti da se uočeni problemi, koji za posledicu mogu imati diskriminaciju, spreče i da se određena postupanja unaprede.
''I dalje ćemo biti predani, posvećeni i odgovorni prema poslovima iz zakonske nadležnosti našeg ministarstva, otvoreni za saradnju i dijalog, i otvoreni za kritiku'', zaključio je ministar Žigmanov.
Sednici je prisustvovala državna sekretarka Stana Božović koja je naglasila da je ministarstvo otvoreno za inicijative narodnih poslanika, pominjući instrument društvenog dijaloga za koji je rekla da je visoko ocenjen na nedavnom međunarodnom forumu u Barseloni
Sednici su prisustvovali i pomoćnici ministra Snežana Trkulja, Aleksandar Radosavljević, Biljana Marković i Nina Mitić, te šefica Kabineta Aleksandra Rašković i Milena Nedeljkov, šefica Odseka za stvaranje podsticajnog okruženja za razvoj civilnog društva.
(Telegraf.rs/Tanjug)
Video: Svečana proslava povodom obeležavanja 90 godina nedeljnika NIN održana u Narodnom muzeju u Beogradu.
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.