Vučević danas na ceremoniji obeležavanja 110. godišnjice Kolubarske bitke u Lazarevcu
Predsednik Vlade Republike Srbije Miloš Vučević prisustvuje danas centralnoj državnoj ceremoniji obeležavanja 110. godišnjice Kolubarske bitke u Prvom svetskom ratu u Spomen-hramu Sveti Dimitrije sa kosturnicom u Lazarevcu.
Polaganjem venaca u Spomen-hramu sa kosturnicom Svetog Dimitrija u Lazarevcu počela je danas centralna državna ceremonija obeležavanja 110. godišnjice Kolubarske bitke u Prvom svetskom ratu. Venac je, kao izaslanik predsednika Srbije, položio predsednik Vlade Miloš Vučević. Vence su položili i delegacije Ministarstva odbrane i Vojske Srbije, Grad Beograd, predstavnici ambasada, udruženja opredeljenih za negovanje tradicija oslobodilačkih ratova Srbije i građani.
Pomen predvode mitropolit šumadijski Jovan i vikarni episkop hvostanski Aleksej sa sveštenstvom, u lazarevačkom hramu u čijoj kripti počiva preko 40.000 srpskih i austrougarskih vojnika. Pomenu prisustvuju i ministri u Vladi Srbije Nemanja Starović, Andrijana Mesarović i Zoran Gajić.
"Opet veliki nisu uzeli u obzir želju i volju malih - želju za slobodom i volju da do nje dođu. Zato i ne čudi zaprepašćenje i iznenađenje evropske i svetske javnosti na samom kraju te prve ratne godine, kada je već prežaljena Srbija odnela veličanstvene pobede nad brojčano i tehnički nadmoćnom Austrougarskom armijom", rekao je Vučević.
On je ocenio da se i danas na Srbiju juriša i poručio da će se braniti istim žarom, pameću i mudrošću, i strpljenjem kao spasenjem.
"Odbranićemo državno jedinstvo i izgraditi budućnost na ponos naših predaka i potomaka", poručio je Vučević.
Vučević je istakao da danas vođeni predsednikom Aleksandrom Vučićem neće stati u misiji da se ekonomski preporodi i vojno osnaži naša otadžbina.
"Mir, i ekonomski rast i stabilnost biće sačuvani. Veliku cenu i vrednost mira smo jednom zauvek naučili od naših slavnih predaka", rekao je Vučević.
Podsetio je da je opšte poznata činjenica da je Kolubarska bitka zbog svoje specifičnosti privukla pažnju mnogih vojnih stručnjaka i postala predmet proučavanja u visokim vojnim školama širom sveta i da je dokazala izuzetnu sposobnost srpskog komandnog kadra, hrabrost vojske i požrtvovanost naroda.
"Njen značaj često se poredi sa bitkom na Marni, jer je za Srbiju i Balkan imala istu stratešku važnost kao što je pomenuta bitka imala za Francusku i saveznike", rekao je on.
Kako je dodao, na iznenađenje čitavog sveta, Kolubarska bitka je završena apsolutnom pobedom srpske vojske, a poraz u pobedu mogla je da preokrene samo velika ljubav prema otadžbini i istinsko uverenje u borbu za pravednu stvar.
"Nakon vesti o veličanstvenoj srpskoj pobedi u celoj Crnoj Gori izbile su velike manifestacije i oduševljenje povodom oslobođenja Beograda. U znak i slavu srpskih pobeda ispaljen je 21 topovski plotun sa Orlovog krša i Lovćena", rekao je Vučević.
Ukazao je da su brojni zvaničnici čestitali na toj pobedi.
"Među žrtvama, teškim i velikim, koje je Srbija imala u Prvom svetskom ratu, masovna pogibija đaka u Kolubarskoj bici predstavlja jednu od najtužnijih i najtežih epizoda. Od đaka učesnika ove bitke, od takozvanih „1.300 kaplara“, za slobodu otadžbine njih 400 je položilo živote", rekao je Vučević.
Istakao je da pobeda srpske vojske u Кolubarskoj bici 1914. godine predstavlja veliku pobedu saveznika u Prvom svetskom ratu protiv moćne Austrougarske carevine.
"Duh i rešenost naših pobednika i danas žive u nama i predstavljaju nam vodilju za nove izazove i pretnje koje doživljavamo kao društvo. Kolubarska bitka je pružila moralnu i diplomatsku snagu srpskoj vladi da energičnije nastupa kod savezničkih vlada, kao i da se suprotstavi rešavanju političkih pitanja koja bez njenoga znanja i saglasnosti", rekao je Vučević.
Opštom ofanzivom austrougarske Balkanske vojske u Prvom svetskom ratu na srpske položaje 16. novembra 1914. godine, pre 110 godina, započela je Kolubarska bitka koja je završena mesec dana kasnije, velikom pobedom srpske vojske pod vođstvom Živojina Mišića.
Ofanziva, kontranapad Srba započinje 3. decembra, kada je usledila paralelna opšta ofanziva sve tri srpske armije i Užičke vojske na neprijatelja.
Usledio je krah austrougarskih trupa, i beg preko Drine i Save.
Poslednja stopa ondašnje Kraljevine Srbije oslobođena je 15. decembra.
Poraz austrougarske vojske bio je potpun, i zaprepastio je tada ne samo Beč ili Berlin, nego i savezničke komande. Otprilike dve trećine ljudstva Balkanske armije Vojske Austrougarske izbačeno je iz stroja.
Srpska pobeda bila je potpuna. Glavnokomandujući srpske vojske regent Aleksandar Karađorđević dodelio je potom generalu Živojinu Mišiću čin vojvode.
Danas se obeležava 110 godina od Kolubarske bitke, u Spomen-hramu sa kosturnicom svetog Dimitrija, u čijoj kripti počiva preko 40.000 srpskih i austrougarskih vojnika.
Opštom ofanzivom austrougarske Balkanske vojske u Prvom svetskom ratu na srpske položaje 16. novembra 1914. godine, pre 110 godina, započela je Kolubarska bitka koja je završena mesec dana kasnije velikom pobedom srpske vojske pod vođstvom Živojina Mišića.
(Telegraf.rs)
Video: Prezentacija EXPO 2027
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Maja
I treba da se obeleži godišnjica Kolubarske bitke.
Podelite komentar
Caca
Srećan dan ove velike bitke koja i treba da bude upamćena!
Podelite komentar
Caca
Ceremonija koja treba ovako da se obeleži u znak ove velike i značajne bitke!
Podelite komentar