Miščević i Pleciti kopredsedavali Odboru za stabilizaciju i pridruživanje EU i Srbije
Ministarka za evropske integracije Tanja Miščević i šef Jedinice za Crnu Goru i Srbiju u Generalnom direktoratu Evropske komisije za susedstvo i pregovore o proširenju EU Jirži Pleciti, kopredsedavali su danas u Beogradu desetom po redu godišnjem Odboru za stabilizaciju i pridruživanje između EU i Srbije.
Na sastanku su razmotrene sve preporuke iz Izveštaja Evropske komisije za Srbiju za 2024. godinu, kao i ono što je od tog izveštaja već urađeno na njihovom ispunjavanju.
Tema sastanka bila je i početak sprovođenja Reformske agende Republike Srbije, sveobuhvatnog dokumenta koji sadrži 98 reformskih koraka na koje se Srbija obavezala kako bi dodatno ubrzala pristupanje Evropskoj uniji, saopšteno je iz Ministarstva za evropske integracije.
Posebno, razgovaralo se o aktivnostima koje Vlada preduzima kako bi do 2026.godine ispunila sve postavljene kriterijume za članstvo u EU.
Konstatovano je i da je Evropska komisija i ove godine ponovila ocenu da je Srbija ispunila merila za otvaranje klastera 3 (Konkurentnost i inkluzivni rast), kao i da radi na otvaranju ostalih klastera, uz unapređenje vladavine prava i osnovih prava, kao i na normalizaciji odnosa sa Prištinom i jačanju regionalne saradnje.
Ukazano je na značaj daljeg usklađivanja sa Zajedničkom spoljnom i bezbednosnom politikom EU.
Tema sastanka bio je i napredak u ostvarivanju ekonomskih kriterijuma i realizacija pretpristupnih fondova EU, odnosno IPA 3, preko kojih je Srbiji od 2014. do 2023. godine obezbeđeno četiri milijarde evra podrške EU.
Tokom sastanka je razgovarano i o pripremama za korišćenje 1,6 milijardi evra koje su iz Plana rasta za Zapadni Balkan namenjeni Srbiji, kao i o procesu ratifikacije dva sporazuma - o Finansijskom instrumentu i o zajmu iz Plana rasta.
Odborom za stabilizaciju i pridruživanje između EU i Srbije najviše je zajedničko administrativno i tehničko telo Evropske unije i Srbije, osnovano Sporazumom o stabilizaciji i pridruživanju, kako bi pratio njegovo sprovođenje, kao i pristupne pregovore naše države sa EU.
Sa srpske strane, učestvovali su predstavnici Narodne skupštine, institucija Vlade Srbije, uključujući nadležna ministarstava i službe Vlade, nezavisnih i regulatornih tela, Narodne banke Srbije, kao i predstavnici pravosudne vlasti, uključujući i predstavnike Visokog saveta sudstva i Visokog saveta tužilaštva.
(Telegraf.rs/Tanjug)
Video: Vučić: SAD sankcijama žele da Rusi nemaju više nikakvog interesa u NIS-u
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Слађана Точиловац Шаљић
Браво. 98 корака за будућност у ЕУ. Битни су рад и посвећеност. Ови је уједно порука и делу опозиционих странака које су као декларативно за евроинтеграције. Мада целокупна јавност зна да лажу. Они умеју да пливају само у мутној води или у сивој зони. А и тзв студентима активистима."Књиге, браћо, књиге, а не звона и прапорци". Србија наставља да иде напред у будућност. Наставља реформске процесе, јер они директно утичу на комплетан друштвени амбијент и унапређење свих сфера живота. У складу са европским стандардима. А добри економски резултати јесу сјајан основ за унапређење комплетног система. Никога у Србији не занимају отрцани фазони са црвеним шакама који су извучени из нафталина још из времена Ричарда Никсона. Много ложења на симболе одаје заправо низак ниво интелигенције и корупцију појединаца из опозиције и тзв неформалних група. Ништа друго. Ко искрено жели да млади у Србији живе у Србији као млади у ЕУ, онда се томе посвети радом у институцијама. Професионално и одговорно. Не гуглаш Дуцу Марковић, него европску регулативу. И тако планираш будућност земље у наредном раздобљу 21 века. Ако волим Либертанго не значи да сам Астор Пиацола.
Podelite komentar