Joksimović: Moguće ponovno razmatranje Klastera 3, otvaranje bi ubrazalo proces evrointegracija
Direktorka Centra za spoljnu politiku Aleksandra Joksimović rekla je danas da se tema otvaranja Klastera 3 sa Srbijom može ponovo uzeti u razmatranje zahvaljujući dobroj volji Mađarske i ocenila da bi otvaranje tog klastera imalo simbolički značaj da se proces evrointegracija deblokira i ubrza.
Joksimović je za Tanjug rekla da postoji najava da će Mađarska kao predsedavajuća EU ponovo staviti otvaranje Klastera 3 na dnevni red, ukazujući da ako se odluče za otvaranje to možemo očekivati početkom sledeće godine.
Ona je podsetila da Srbija četvrtu godinu zaredom dobija zeleno svetlo za otvaranje tog klastera u Izveštaju Evropske komisije.
"Ispunili smo sve uslove koji se odnose na ovaj klaster. Klaster 3 sam kao takav nije od suštinskog značaja za dalji proces evropskih integracija Srbije, ali ima značajan simbolički značaj u kontekstu toga da se proces deblokira posle tri godine i da se nastavi u ubrzanom tempu, naravno ukoliko se Srbija bude dalje usklađivala sa kriterijumima EU", navodi Joksimović.
Ona ističe i da je veoma značajan momenat to što je Nemačka promenila stav, jer je izuzetno uticajna zemlja u EU i može doprineti da se ta tema prelomi.
Joksimoivć je rekla i da su u non-pejperu koji je Srbija poslala podvučene teme koje je zemlja opredeljana da ispuni u okviru procesa integracija, a koje su od značaja za zemlje članice koje odlučuju.
"Tu su se pojavile teme raspisivanja konkursa za nove članove REM-a, pitanje sređivanja biračkog spiska po preporukama ODIHR-a, usklađivanje vizne politike u odnosu na Evropsku uniju, zatim tu je prohodnost gasnog konektora sa Bugarskom, pitanje poštovanja Ohridskog sporazuma, kao i da Srbija neće preuzimati akcije mimo konsultacija sa EU", objasnila je ona.
Neuvođenje sankcija Rusiji može u mnogome uticati na to da li će Klaster 3 biti otvoren, kaže Joksimović i dodaje da je ipak konstatovano da Srbija poštuje teritorijalni integritet Ukrajine, kao i humanitarnu pomoć koju je uputila toj zemlji.
"Situacija sa Rusijom sada stvara nove probleme. Što ne znači da se Klaster 3 neće otvoriti uprkos aktuelnom stanju jer se, naravno, mere i neke druge teme koje su od značaja", navodi ona.
Osim članica EU, kako kaže Joksimović, postoji još aktera koji utiču na proces evropskih integracija, među kojima su i Sjedinjene Američke Države koje imaju uticaj i na druge zemlje, poput baltičkih.
Joksimović navodi da se SAD sada nalaze u specifičnom trenutku s obzirom na tranziciju administracije, ali da se mora imati u vidu da svaki put kada se dešavaju sastanci koji imaju veze sa proširenjem EU, koji se organizuju u vezi sa dijalogom Beograda i Prištine, uvek je prisutan neki visoki američki zvaničnik.
Joksimović dodaje da je bitan elemenat i dijalog Beograda i Prištine, gde spada i poštovanje Ohridskog sporazuma.
Ona dodaje i da je eksplozija u kanalu Ibar - Lepenac u Zubinom Potoku, izazvala određenu vrstu turbulencija i sumnji i "svakako nije doprinela u ovom trenutku temi otvaranja Klastera 3".
Kada je reč o Briselskom dijalogu, Joksimović kaže da se iz Prištine ne mogu očekivati nikakvi pozitivni signali u kontekstu dogovora i saradnje.
Joksimović ocenjuje i da do izbora na AP KiM do 9. februara Aljbin Kurti neće načiniti ni jedan korak napred.
(Telegraf.rs/Tanjug)
Video: Joksimović: Vakcina u VB dočekana kao svetlo na kraju tunela
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Mihajlo
Ne u eu
Podelite komentar
Meda
Sve je to po diktatu amerike , pod hitno su primili u EU I NATO PAKT : Rumuniju , Bugarsku , Hrvatsku , kao i u nato pakt Albaniju , crnu goru i makedoniju , samo da nebi Rusija imala nikakav uticaj na tim prostorima, a pošto Srbija ne želi u zločinački nato pakt , nikada i neće biti primljena u EU,što je i bolje, a Rusija će imati uticaj sve do jadranskog mora
Podelite komentar
534
Neka. Ne moraju da žure. Ionako ni mi nećemo njih ko ni oni nas. Samo se igramo one igre: ONI KAO HOĆE U EU, A MI KAO HOĆEMO DA IH PRIMIMO.
Podelite komentar