Đurić: Dve ambasade Srbije u Evropi dobile pretnje, povišene mere bezbednosti
Ambasade Srbije su u dve velike evropske prestonice u prethodna 24 sata dobile pretnje da će biti meta terorističkih napada, izjavio je danas ministar spoljnih poslova Srbije Marko Đurić i naveo da, prema preliminarnim informacijama, te pretnje dolaze iz ekstremnih separatističkih krugova dela naše dijaspore sa Kosova i Metohije, odnosno od lica albanske nacionalnosti.
- U saradnji sa drugim evropskim bezbednosnim organima se radi na tome da se ove pretnje preduprede i otklone, ali ovo napominjem zbog toga što neko iz Prištine već godinama sistematski radi na stvaranju klime u kojoj je napad na sve što je srpsko prihvatljiv - rekao je on za TV Pink.
Dodao je da ne želi da iznosi detalje bez konsultacije sa bezbednosnim organima, jer, kako je rekao, ne želi da pogoršava poziciju, ali da može da kaže da su jutros povišene mere bezbednosti u delu naših diplomatsko-konzularnih predstavništava u Evropi.
- Identifikovan je najmanje jedan počinilac ovih pretnji. Samo, znate kako oni to rade, to je rukopis koji je već viđen, osamdesetih i devedesetih godina. Oni izaberu lice koje, na primer, ima istoriju mentalnih problema, onda njega isture da bi to lice izbeglo pravnu odgovornost i ruku zakona, a u pozadini toga se često kriju organizovane grupe koje deluju sa političkom motivacijom - istakao je Đurić.
On je naveo da premijer privremenih prištinskih institucija Aljbin Kurti čini sve da promeni situaciju na Kosovu i Metohiji, na štetu srpskog naroda i da potpuno eliminiše srpske institucije i srpski uticaj u pokrajini.
Prema njegovim rečima, Kurti pokušava sebe da profiliše kao nacionalnog lidera svih Albanaca u regionu i ne radi se samo o njegovim nastojanjima da etnički očisti Kosovo i Metohiju, već su pipci njegove politike prisutni i vidljivi i u Severnoj Makedoniji.
- Njegov politički pokret nije klasična politička stranka. Reč je o veoma radikalnom, ekstremnom političkom pokretu, koji je, sa jedne strane, neverovatno vešt u propagandi i u predstavljanju u međunarodnoj zajednici, gde on zauzima poziciju glume tobožnjeg liberalno-demokratsko-prozapadnog pokreta, a u praksi, na terenu, sprovodi jednu mračnu etno-nacionalističku politiku, koja je zapravo šovinistička u dobrom delu - rekao je Đurić.
Dodao je da je na Kosovu i Metohiji uveden režim za koji bez preterivanja može da se kaže da je neka vrsta režima aparthejda u odnosu na Srbe.
Podsetio je da se juče pismom obratio Nacionalnom demokratskom institutu (NDI) povodom učešća Kurtija na Demokratskoj nacionalnoj konvenciji u Čikagu.
- Smatram da je zaista veoma loše da se jednom ekstremisti kakav je Aljbin Kurti omogući da koristi Demokratsku nacionalnu konvenciju u Čikagu, dakle centralni skup američke predizborne kampanje i ceo demokratski establišment SAD, da koristi taj skup kao platformu za promociju lažnih informacija i neistina o dešavanjima u našem regionu, za širenje svoje propagande - istakao je Đurić.
Prema njegovim rečima, Kurtijevo prisustvo na Demokratskoj nacionalnoj konvenciji šalje pogrešan signal da osoba koja direktno nastupa ne samo protiv srpskih interesa na Kosovu i Metohiji, nego i protiv politike Vašingtona, dobija platformu da iznosi netačne i štetne poruke sa jednog tako važnog skupa. Đurić je naveo da je pismo već imalo određenog odjeka u Vašingtonu i da očekuje u toku popodneva i razgovor sa rukovodstvom NDI-a.
Istakao je uverenje da odnosi Srbije i SAD u budućnosti mogu da se vrate na staze stare slave na kojima su bili tokom čitavog 20. veka, sa izuzetkom devedesetih godina i dodao da je interes Srbije da nastavi da unapređuje te odnose.
Đurić je najavio da će Srbija u narednom periodu proširivati svoju diplomatsko-konzularnu mrežu i u saradnji sa nekim drugim državama otvarati predstavništva u rastućim tržištima Afrike i Azije, gde do sada nismo imali svoja predstavništva.
Osvrćući se na aktuelnu situaciju oko mogućeg iskopavanja litijuma, on je rekao da smatra da nam je neophodan odgovoran i ozbiljan pristup ovoj temi, koji neće biti zasnovan na izvikivanju parola i stvaranju neracionalne klime, već da treba ovoj temi da pristupimo odgovorno i ozbiljno.
- Prvo, da vidimo kakve su opasnosti, ali i kakve su ekonomske koristi. Nisam stručnjak za tu oblast, ali moj utisak i sa aspekta nekoga ko se bavi međunarodnim pozicioniranjem Srbije i pažljivo prati našu geopolitičku poziciju, ne mogu da zamislim da bi neki narod i zemlja u našem okruženju sa problemima koje mi imamo, propustila priliku da svom bruto društvenom proizvodu doda 10 do 12 milijardi evra godišnje, ako je to moguće da se uradi na bezbedan način - kaže Đurić.
Naglasio je da podržava nastojanje i napore da se situacija ispita i litijum iskoristi ako je ikako moguće na bezbedan način.
(Telegraf.rs/Tanjug)
Video: Srbijavoz preporučuje putnicima da karte kupuju putem mobilne aplikacije
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Dušan
Pohvale Đuriću za preduzimanje hitnih mera. Vaša posvećenost bezbednosti naših diplomatskih objekata je za svaku pohvalu.
Podelite komentar
Goran
Podrška Đuriću! Vaš rad u povišenju mera bezbednosti je ključan za očuvanje stabilnosti i sigurnosti naših diplomatskih misija.
Podelite komentar
milica
Treba sve dobro preispitati ko salje pretnje.
Podelite komentar