Šutanovac: Povezivanje Mađarske i Srbije jako važno za Srbiju
Predsednik Saveta za strateške politike Dragan Šutanovac izjavio je danas da Srbija ima odlične odnose sa Mađarskom i istakao da to što se radi na infrastrukutri i povezivanju dve zemlje za Srbiju je jako važno.
Komentarišući posete mađarskog premijera Viktora Orbana Rusiji, Kini, Americi u sklopu njegove "mirovne misije", Šutanovac je za Tanjug rekao da Orban želi u trenutnom vremenu da pokaže određenu različitost u odnosu a trenutnu administraciju u Briselu i Vašingtonu.
- Brisel očigledno ne smatra njega kao kredibilnog sagovornika u ime EU, u međuvremenu on je uspeo da se posvađa sa liderima u Poljskoj do te mere da je juče zamenik ministra spoljnih poslova Poljske predložio Orbanu da Mađarska izađe iz EU i NATO-a tako da se stvari tu komplikuju, ali ne mislim da to utiče na Srbiju - ocenio je on.
Šutanovac kaže da Orban ima izuzetno dobru komunikaciju sa predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem, da razume da mađarska manjina ima dobar status u Srbiji godinama unazad, zbog čega Orban ima potrebu i želju da pokuša da reši probleme na način da obe strane budu zadovoljne.
Iako Orban ne može da učini nešto značajno za interese Srbije u Briselu, Šutanovac kaže da je evidentno da može da skrene pažnju i podrži glas Srbije.
- On je čovek koji ima određenu harizmu i kao premijer jedne zemlje koja nije lider zemlja u EU, skenuo je pažnju na sebe i svoju zemlju. U isto vreme je putovao i u Ameriku, video se i sa Donaldom Trampom, tako da je on svoju politiku dosta opredelio. To opredeljenje se ne sviđa većini zemalja u EU, tako da to stvara određenu konfuziju - rekao je on.
Govoreći o predsedničkim izborima u Americi, Šutanovac je rekao da njega lično nije iznenadilo povlačenje američkog predsednika Džozefa Bajdena iz predsedničke trke, ali dodao da nije očekivao da se kao kandidatkinja demokrata pojavi potpredsednica SAD Kamala Haris, već bivša prva dama SAD Mišel Obama.
- Očigledno da se sada vodi kalkulacija apropo potpredsedničkog kandidata demokrata, verujem da to čuvaju za još jedan talas podrške. U četvrtak će Kamala dobiti izvesnu zvaničnu nominaciju, a od 19. do 22. avgusta demokrate imaju njihovu konvenciju u Čikagu i pretpostavljam da će tada nominovati i potpredsednika - ocenio je on.
Kako je naveo, na listi kandidata za potpredsednika demokratske stranke ima dosta kvalitetnih ljudi, kao što je senator iz Arizone koji kao ratni veteran ima podršku među građanima koji su desno orijentisani u Americi.
- Imamo guvernera Pensilvanije, zemlje koja je jako važna u svim glasanjima. Guverner Minesote koji isto ima jaku podršku. Tu očekujem još jedan talas u kom će demokrate pokušati da pridobiju većinu birača u Americi - dodao je on.
Šutanovac kaže da to što je republikanski predsednički kandidat Donald Tramp opredelio za senatora Džej Di Vensa kao svog potpredsedničkog kandidata, pokazuje da Tramp traži utemeljenje svoje podrške u centralnoj Americi.
Smatra da Tramp kao niko nikad nije imao podršku svojih birača koji ga vole šta god on radio i dodaje da šta god Tramp uradio, njegova podrška neće da se ospe jer oni njega iskreno vole.
- Isto tako ne pamtim da je neki kandidat bio omražen, sa druge strane, kao što je Tramp, tako da on vrlo polarizuje biračko telo u Americi. Biće interesantno na koji način će se s druge strane motivisati birački koji su za demokrate, ili umerene republikance, koji ne daju podršku Trampu. Ne verujem da imaju veliki uticaj na Trampovo biračko telo - ocenio je on.
Šutanovac smatra da eventualnim dolaskom Trampa na vlast ne može sve da se promeni zato što je Amerika zemlja institucija u kojoj ne može jedan čovek sve da menja i da u svim segmentima društva nametne svoju politiku.
- Tranutna kampanja koja se vodi i poruke koje se šalju su zaista neobične sa aspekta našeg biračkog tela, ali mislim da u ovom trenutku te poruke neće biti važne, biće važno ko će imati više energije i marketinga - rekao je on i dodao da velikih političkih zaokreta po suštinskim pitanjima ne može da bude.
Na pitanje da li je za Srbiju bolje da je u fokusu nekoj zemlji ili ne, Šutanovac je odgovorio da bi bilo idealno da Srbija nije u fokusu, napomenuvši da je rat u Ukrajini doveo Srbiju u fokus.
Prema njegovim rečima, Srbija je zemlja koja se našla u problemu zato što je zemlja u Evropi koja drži svoj princip, koji nekada može da bude opterećujuć za državu.
Šutanovac podseća da je 1992. godine Rusija u Savetu bezbednosti glasala za uvođenje sankcija Srbiji, zbog čega smatra da bi i Moskva trebalo da oprosti Srbiji ukoliko bi ona uvela sankcije Rusiji u interesu Srbije.
- Ne mislim da je Rusiji interes da Srbija propada ili da bude pod nekim udarom EU. Do sad to nekako prolazi sa više ili manje oštećenja, nekako uspevamo da plivamo - ocenio je on.
Dodaje da nakon izbora u Evropskom parlamentu pojedini poslanici u EP, čija je meta bila Srbija, više nisu poslanici zbog čega smatra da će Srbija sada biti biti u fokusu.
Iako sam dolazak nekih ervoparlamentaraca u Srbiju ne znači da to mora da bude negativno po Srbiju, Šutanovac kaže da ako na svaku aktivnost premijera privremenih prištinskih insititucija Aljbina Kurtija reaguju pozitivno, a na svaku aktivnost Srbije negativno, onda pokazuju da nisu partner Srbije i da su protiv interesa građana Srbije.
(Telegraf.rs/Tanjug)
Video: IN MEMORIAM: Dragan Marković Palma
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.