Martinović: U Deklaraciji nema ničeg što bi predstavljalo pretnju drugim narodima
"Republika Srpska je nastala kao otpor srpskog naroda ponovnom pokušaju genocida nad njim, a koji je nažalost delimično i uspeo u periodu od 1992. do 1995. godine", rekao je on.
Ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Aleksandar Martinović poručio je danas da Deklaracija koja je usvojena na Svesrpskom saboru 8. juna u Beograd predstavlja ispruženu ruku Srbije i srpskog naroda, državama koje su nastale na prostoru bivše Jugoslavije i da u njoj nema ničega što bi predstavljalo pretnju drugim narodima ili drugim državama.
"I kao što vam je danas lepo rekla predsednica Narodne skupštine (Ana Brnabić) i kao što vam je do sada mnogo puta rekao i predsednik Srbije Aleksandar Vučić i predsednik Vlade Miloš Vučević, ova Deklaracija između ostalog poziva na mir i stabilnost", rekao je Martinović u Narodnoj Skupštini Srbije.
Ministar je to izjavio odgovarajući na izlaganje Narodnog poslanika Zeleno levog fronta ( ZLF) Đorđa Pavićevića koji je za govornicom rekao da njegova poslanička grupa neće glasati za Deklaraciju, jer smatraju da je tekst dokumenta loš za Srbiju i da se ne dotiče najvažnijih problema.
"Mi se u 2024. godini suočavamo sa jednom vrstom hajke protiv predsednika Aleksandra Vučića, protiv vlade Republike Srbije, protiv većine u Narodnoj skupštini koja će da glasa za ovu deklaraciju i ta hajka je slična onoj hajci koja je vođena, a i dan danas se vodi, protiv jednog dokumenta Srpske akademije nauke i umetnosti (SANU) koji se obično u javnosti označava kao Memorandum," rekao je Martinović.
On je podsetio da se o Memorandumu SANU iz 1986. godine čulo mnogo neistina, poput kako je rekao, one da je to velikosrpski i genocidni dokument koji poziva na istrebljenje i koji je bio napisan kako bi nekadašnji predsednik SRJ Slobodan Milošević otpočeo ratove.
Memorandumom se, kako je dodao, poziva na rešavanje gorućih političkih, ekonomskih, socijalnih, kulturnih problema sa kojima se suočavala tadašnja Jugoslavija.
Ministar je dodao da je isti slučaj sa Deklaracijom i dodao da mu se čini da je Pavićević, iako je pokušao da prikaže da je pročitao dokument, ipak nije dovoljno detaljno čitao jer da jeste, video bi da u njemu nema nikakvog poziva na mržnju.
Martinović je naglasio da Republika Srpska nije nastala kao genocidna tvorevina.
"Republika Srpska je nastala kao otpor srpskog naroda ponovnom pokušaju genocida nad njim, a koji je nažalost delimično i uspeo u periodu od 1992. do 1995. godine", rekao je on.
Martinović je odgovarao i na tvrdnje narodnog poslanika Demokratske stranke (DS) Srđana Milivojevića da su iz Delaracije namerno isključeni Srbi iz Hrvatske, čime vlast u Srbiji, kako tvrdi, svesno staje na stranu režima Nezavisne države Hrvatske (NDH).
Ministar Martinović je rekao da Velika Srbija nikada nije postojala, ali da su za vreme Drugog svetskog rata postojale Velika Hrvatska, Velika Albanija i Velika Bugarska, da su Srbi u njima masovno stradali i da se zbog toga i donosi Deklaracija.
Martinović je tako odgovorio na optužbu Milivojevića da su iz Deklaracije namerno isključeni Srbi iz Hrvatske, čime vlast u Srbiji, kako tvrdi poslanik DS, svesno staje na stranu režima Nezavisne države Hrvatske.
Predsednica skupštine Ana Brnabić je nakon tih tvrdnji izrekla opomenu Milivojeviću, koja, kako je rekla, povlači novčanu kaznu i dodala da će taj novac biti uplaćen u humanitarne svrhe.
Poslanik Saveza vojvođanskih Mađara Boris Bajić je, na izjavu poslanika DS Srđana Milivojevića da su ne tako davno formirane tzv. jezičke patrole na severu Srbije koje kontrolišu koliko Mađari znaju srpski jezik, odgovorio da se ne zloupotrebljavaju mađarska zajednica i da se ne koristi retorika koja odnose Srba i Mađara nepotrebno vraća u vreme konfliktnih situacija.
"Molimo da više ne zloupotrebljavate situaciju, mi smo pošteni, radimo i gradimo ovu zemlju i destruktivne poruke zadržite za sebe", poručio je Bajić.
(Telegraf.rs/Tanjug)
Video: Poslanici nastavili raspravu o Deklaraciji i ostalim tačkama dnevnog reda
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.