Starović: Učešće kadeta na obeležavanju Bitke na Kozari bespotrebno ispolitizovano
Ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Nemanja Starović izjavio je danas da je potpuno bespotrebno ispolitizovano prisustvo kadeta Vojne akademije Univerziteta odbrane i Kriminalisticko-policijskog Univerziteta na obeležavanju 82. godišnjice Bitke na Kozari na Mrakovici u nedelju.
Starović je za Tanjug rekao da već 10 godina unazad svake godine oni učestvuju u manifestacijama koje se organizuju u inostranstvu u sklopu državnog programa negovanja tradicija oslobodilačkih ratova Srbije.
"Tako naši kadeti i studenti redovno svake godine učestvuju u manifestacijama koje organizujemo u Austriji, Slovačkoj, Češkoj, Rumuniji, Grčkoj, Severnoj Makedoniji i Bosni i Hercegovini. Svaki put godinama unazad, dakle, njihovo učešće se najavljivuje redovnim diplomatskim putem, u konkretnom slučaju preko Ambasade Republike Srbije u Sarajevu i tako je bilo i ove godine", rekao je ministar.
On je ocenio da se radi o potpuno bespotrebnoj politizaciji celog slučaja.
"Nikada njihovo učešće u tom tipu manifestacija nije problematizovano u nekakvom političkom ključu i nije mi do kraja jasno zašto i čemu ovakve reakcije prethodnih dana iz Sarajeva. Kada imamo sve u uvidu, mogu da kažem da se radi o jednom potpuno bespotrebnom, pa i štetnom pokušaju politizacije celog slučaja i pravljenja problema tamo gde ga zapravo nema i nikako ne može biti", poručio je Starović.
Dodao je da naši kadeti i studenti redovno godinama unazad učestvuju na manifestacijama, bilo na Kozari ili u Donjoj Gradini, da su uvek lepo dočekani tamo i da nikada prethodnih godina to nije predstavljalo problem.
Ambasada Srbije u Sarajevu navela je da je notom najavila Ministarstvu spoljnih poslova Bosne i Hercegovine dolazak kadeta vojne i policijske akademije koji su učestvovali u obeležavanju 82 godine od Bitke na Kozari.
Karijerni diplomata Zoran Milivojević izjavio je danas da je učešće kadeta Vojne i Policijske akademije na obeležavanju 82. godišnjice Bitke na Kozari bilo potpuno legalno i legitimno, istakavši da to ne dovodi u pitanje odnose Beograda i Sarajeva.
Komentarišući to što je član Predsedništva Bosne i Hercegovine Željko Komšić tražio da se utvrdi ko je dozvolio, kako je rekao, ulazak Vojske Srbije na teritoriju BiH, Milivojević je za Tanjug istakao da je sa srpske strane sve bilo u skladu sa unutrašnjim i međunarodnim propisima BiH i dodao da nije bilo nikakvih elemenata koji bi mogli da dovedu u pitanje normalne odnose na relaciji Beograd-Sarajevo u diplomatskom i političkom smislu.
On smatra da je ovakva reakcija iz Sarajeva usmerena na dovođenje u pitanje položaja Republike Srpske, sa rizikom kvarenja odnosa na relaciji Sarajevo-Beograd, u pokušaju da se realizuje jedan koncept koji nije u skladu sa Dejtonskim sporazumom i koji predstavlja rizik za mir i stabilnost.
"Radi se o jednom pokušaju da se, u svetlu globalnih kretanja koja su sad na dnevnom redu, pitanje BiH reši po jednom obrascu koji podrazumeva silu i iskakanje iz onoga što predstavlja ustav BiH i Dejtonski sporazum, u korist centralizacije BiH. Neke strukture vlasti u BiH se zalažu za takav metod nametanja rešenja silom, mimo onoga što znači Dejtonski mirovni sporazum koji jedini garantuje mir i stabilnost", ukazao je Milivojević.
Dodaje da je to potvrda politike koju u ovom trenutku inicira bošnjačka strana, da se radikalnim metodama dovede u pitanje položaj Republike Srpske, funkcionisanje BiH, ali i mir u regionu.
U tom smislu, Milivojević kaže da se Srbija ponaša krajnje odgovorno, konstruktivno i da se zalaže za mir, istakavši da poruke iz Beograda upozoravaju sarajevsku i bošnjačku stranu sa kakvim rizikom oni operišu i do koje mere to može izazvati ozbiljne tenzije.
"Vraćanje izvornom Dejtonu, onome što podrazumeva mirovni projekat koji garantuje mir već 29 godina, to je formula. Dva entiteta sa punim nadležnostima, pravima i obavezama i tri konstitutivna naroda. Ukoliko je moguće vraćanje na tu formulu i davanje mogućnosti da ta tri naroda odlučuju o sudbini BiH, to može da garantuje mir u budućnosti", smatra on.
Milivojević ističe da Srbija stoji na pozicijama da uvažava teritorijalni integritet BiH po formuli koju garantuje ustav BiH i Dejtonski mirovni sporazum, deluje konstruktivno i ima interesa za dobre odnose sa BiH.
Osvrćući se na učešće Srbije na godišnjem samitu NATO-a u Vašingtonu, Milivojević je istakao da Srbija učestvuje na ovom samitu u skladu sa svojim položajem vezano za odnose sa NATO-om, kroz Partnerstvo za mir.
Kako je naveo, Srbija ima interesa i osnova da učestvuje na ovom samitu, posebno kada je reč o Kosovu i Metohiji jer je NATO taj koji preko Kfora garantuje mir i bezbednost srpskom narodu.
"Ne stoje nikakve primedbe da to znači nekakvo približavanje jednoj ili drugoj strani, da to dovodi u pitanje odnose sa Rusijom i drugim zemljama. To je prirodni proces i u tom smislu Srbija koristi priliku da afirmirše ono što su interesi Srbije, a to je saradnja sa NATO-om u funkciji mira i stabilnosti na KiM", objasnio je on.
Prema Milivojevićevim rečima, Srbija na ovaj način reafirmiše svoj položaj i strateški pristup kada je reč o miru i bezbednosti na ovim prostorima.
Član Predsedništva BiH Željko Komšić rekao je juče da mora da se utvrdi ko je dozvolio da, kako je rekao, "Vojska Srbije" uđe na teritoriju BiH, nakon što su pripadnici kadeti vojne i policijske akademije učestvovali u defileu u Prijedoru povodom obeležavanja 82. godine od Bitke na Kozari.
(Telegraf.rs)
Video: Skup povodom osnivanja pokreta za narod i državu u Jagodini
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Mihailović
Kad smo okruženi Hitlerovim saveznicima koje podržava Nemačka, naročito od svog ujedinjenja kad je krenula u razbijanje Jugoslavije, otimanje Kosova...Ona sve radi da nestanu Srbi, nije se opametila 1918. ni 1945.
Podelite komentar