Kovač sa Mađarom: Hvala Mađarskoj što je u UN glasala protiv rezolucije o Srebrenici

M. B.
M. B.    
Čitanje: oko 3 min.
  • 1

Potpredsednica Narodne skupštine Elvira Kovač zahvalila se danas ambasadoru Mađarske u Srbiji Jožefu Mađaru na tome što je Mađarska na Generalnoj skupštini Ujedinjenih nacija (GS UN), kao jedina evropska država, glasala protiv Rezolucije o Srebrenici.

"Građani Srbije bili su ganuti potezom Mađarske, koja je pokazala da je pravi i iskren prijatelj Republike Srbije", navela je Kovač, navodi se u saopštenju Narodne Skupštine.

Ambasador je tokom sastanka izrazio zadovoljstvo što je Kovač ponovo izabrana da predvodi Odbor za evropske integracije i što je ponovo jedan od potpredsednika Narodne skupštine Republike Srbije, iz razloga što će nastaviti da predstavlja Srbiju u evropskim institucijama u kojima Srbija još nije punopravna članica.

"Mi ne želimo razdvajanje granica, koje razdvajaju i dva naroda, dve prijateljske zemlje, već naprotiv želimo da sve barijere koje danas postoje, bilo one institucionalne, koje dolaze iz pravnog statusa, kao što su Evropska unija i šengenska zona, umanjimo i otklonimo", naveo je Mađar.

On je dodao da će na međunarodnim pozicijama Mađarska nastaviti da sprovodi svoju politiku i podržava Srbiju, jer u njoj vidi prijatelja i strateškog partnera.

Mađarski diplomata je ukazao i na značaj i povezivanje mađarske zajednice u Srbiji i njene predstavnike koji je predstavljaju u našoj zemlji.

Naveo je da će Mađarska nakon izbora za Evropski parlament, koji će biti održani u nedelju, objaviti zvanični program predsedavanja Mađarske Savetom Evropske unije.

Ambasador je podvukao je da će Mađarska imati niz aktivnosti i u Srbiji i zamolio je potpredsednicu Narodne skupštine, da Srbija i Mađarska povećaju obim partnerstva, kako bi i građani imali bolju sliku o tome šta Evropska unija može da učini za Srbiju.

Mađar je govorio i o nizu infrastrukturnih projekata, koji teže ka tome da povežu dva naroda i olakšaju svakodnevicu građana, poput mosta na Dunavu kod Mohača i proširenje prelaza Kelebija.

Sagovornici su se složili da je međuvladina saradnja na zavidnom nivou i da je Strateškim savetom dve zemlje napravljen iskorak u političkim odnosima, koji je doneo obostranu korist, a da se zasedanje Zajedničke Komisije za ekonomsku saradnju kao i Strateškog saveta, sa predstavnicima parlamenata i vlada, priprema za jesen ove godine.

Kovač je navela i da Narodnu skupštinu očekuje mnogo posla i da su koalicioni partneri SNS iz mađarske nacionalne manjine u Srbiji, postavljeni među prvima u Vladi Republike Srbije.

Ona je objasnila da su prioriteti predsednice Narodne skupštine Ane Brnabić, pored rešavanja pitanja i primena ODIHR preporuka, jačanje parlamentarne diplomatije i transparentnosti Narodne skupštine.

Kovač je istakla da je Odbor za evropske integracije oformljen i da radi punim kapacitetom, sa glavnim ciljem da jača nadzornu ulogu i održava kontakte sa raznim međunarodnim institucijama.

Dodala je da se Odbor za evropske integracije sprema za mađarsko predsedavanje Savetom EU.

Napomenula je da evroskepticizam u Srbiji raste, jer evrointegracija naše zemlje već dve i po godine stagnira, te da se Srbija nada da će za vreme mađarskog predsedavanja uspeti da otvori klaster tri, jer je Srbija spremna za taj korak.

Kovač je navela da je pored Saveza vojvođanskih Mađara, Srbija agitovala za što veće učestvovanje glasanja građana sa dvojnim državljanstvom za Evropski parlament.

Ponovila je da Srbija mora da ima direktniju komunikaciju sa evropskim institucijama i da je to još jedan od ciljeva narodnih poslanika i njenih radnih tela u narednom periodu.

Kovač je sa ambasadorom razgovarala i o izazovima na graničnim prelazima i jačanju kapaciteta, kao i značaju za građane dve zemlje koji svakodnevno prelaze iz jedne u drugu državu.

Prenela je poruku zahvalnosti za šefa Delegacije Mađarske Nemeta Žolta koji je otvoreno govorio protiv članstva tzv. Kosova u Savetu Evrope.

Sagovornici su se složili da je proces pregovora umesto tehničkih priprema za članstvo u EU, poprimio politički karakter, pod izgovorima ruske agresije na Ukrajinu, koji se loše održavaju na zemlje Zapadnog Balkana.

Razgovarano je i o tome da je spoljna i bezbednosna politika EU u fokusu zbog sukoba Rusije i Ukrajine, ali da se mora lobirati da Evropska unija obrati više pažnje na proces evrointegracija zemalja kandidata.

Na sastanku je bilo reči i o ekonomskim i finansijskim benefitima pristupanja u EU, kao i o usvajanju Reformske agende. Kovač je na ovu temu dodala da Narodna skupština želi da organizuje javno slušanje povodom Reformske agende kako bi javnost sa njom bila bliže upoznata.

(Telegraf.rs/Tanjug)

Video: Svečani doček za mađarsku predsednicu Katalin Novak u Beogradu

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Ww

    7. jun 2024 | 18:10

    Glasali ili ne ostaje u istoriji da je pocinjen genocid,za nekoliko godina koce znati kako je rezolucija izglasana a mi se ponašamo kao pobednici.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA