Ana Brnabić: Poseta predsednika Sija Beogradu istorijska, ukazana velika čast našoj zemlji
Predsednica Narodne skupštine Ana Brnabić izjavila je danas da je državna poseta predsednika Kine Si Đinpinga Srbiji istorijska i da je njome ukazana velika čast i priznanje našoj zemlji.
"Mi imamo trenutno istorijski najbolje odnose sa Narodnom Republikom Kinom koji simbolizuju naše čelično prijateljstvo, ali očigledno i još mnogo stvari koje su pred nama u bilateralnoj saradnji između Kine i Srbije, što će biti pokazano u naredna dva dana", rekla je ona.
Brnabićeva je istakla za Televiziju Hepi ,kako prenosi Tanjug, da je Kina globalna supersila odnosno ekonomija broj dva trenutno u svetu i da ubrzano raste, kao i da, bez ikakve sumnje, uskoro postaje ekonomija broj jedan, odnosno najvažnija i najveća svetska ekonomija.
Prema njenim rečima, Kina je i politička, ali i tehnološka supersila i zato je Srbija počastvovana što će predsednik te zemlje, u okviru svoje evropske turneje, pored Francuske i Mađarske, posetiti i našu zemlju.
Brnabićeva je naglasila i da Kina kao politička supersila poštuje teritorijalni integritet i suverenitet Srbije.
"Brani i štiti naše interese u Savetu bezbednosti UN i za njih je Kosovo i Metohija autonomna pokrajina u okviru Srbije. Oni time takođe štite i međunarodno pravo i pravni poredak i predvidivost u svetu, tako da je Kina jedna od tih političkih supersila koje u stvari promovišu mir, stabilnost, predvidivost, kao i poštovanje međunarodnog prava i povelje UN", navela je Brnabićeva.
Komentarišući negativne ocene pojedinih medija o poseti kineskog predsednika i saradnji Srbije i Kine, istakla je da su ti tonovi pojedinih medija gori od svih zapadnih medija zajedno.
Ona je, osvrćući se na izjavu potpredsednika Stranke slobode i pravde Dušana Nikezića, prema kojoj poseta kineskog predsednika neće doneti Srbiji ni jednu novu investiciju i novi posao za srpsku privredu, već samo nova zaduženja, rekla da su u njegovo vreme posete ovakvog ranga bile retke, da je Srbija u to vreme izgubila oko 500.000 radnih mesta i da je tada bila prisutna rasprodaja državnih i nacionalnih resursa.
Prema rečima Brnabićeve, Srbija u to vreme nije imala skoro nikakve odnose sa Kinom, dok je ta zemlja danas najveći pojedinačni strani direktni investitor u Srbiji.
"Poslednje tri godine Kina je najveći pojedinačni strani investitor u Srbiji. Prošle godine ona je investirala u Srbiju 1,370 milijardi evra, što je skoro jedna trećina od ukupnih stranih investicija koje su ušle u Srbiju 2023. Ja razumem da Dušan Nikezić to ne može da pojmi, zato što u njihovo vreme mi nismo imali tolike investicije ukupno u toku jedne godine. Nismo dolazili ni blizu", rekla je ona.
Komentarišući tvrdnje da je Srbija zadužena 18 milijardi evra od Kine i da je u poslednjih 12 godina vlast "praktično poklonila" najveće srpske industrijske komplekse, odnosno najveća nalazišta bakra i zlata, kao i da Srbija uzima kredite od Kine, rekla da kredite od Kine uzima i Amerika i države članice EU.
"Kina je jedan od najvećih, ako ne i najveći zajmodavac. Oni su prilično povoljni i izuzetno efikasni u obradi kredita, tako da su oni za Srbiju uvek izuzetno dobri", rekla je ona i naglasila da su krediti koje smo uzimali od Kine investicioni i da nisu davani u potrošnju nego u ulaganja.
Brnabićeva je dodala i da je predsednik Srbije Aleksandar Vučić još 2014. godine prepoznao da je Kina zemlja koja će biti ubrzo vodeća ekonomija sveta i koja je nama izuzetno važna, i da smo zahvaljujući tome pre dve godine, nakon pauze od 22 godine, otvorili i direktnu avio-liniju između Srbije i Kine.
"Naš izvoz u Kinu, zahvaljujući svemu što smo uradili i koliko smo radili da uspostavimo te privredne veze, prešao je milijardu dolara godišnje. Prošle godine naš izvoz u Kinu je bio 1,23 milijarde dolara, što je rekord, pa sad vi vidite koliko to partnerstvo nije u obostranom interesu", istakla je Brnabićeva.
(Telegraf.rs/Tanjug)
Video: Plenković: Zgroženi smo tragedijom u školi u Prečkom, učenici su zbrinuti u bolnicama
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Miloš
Poseta Sija je istorijska sa mnogo aspekata.
Podelite komentar
јадранка
Ovo je velika čast za Srbiju i potvrda naše diplomatske sposobnosti da izgradimo pozitivne odnose sa velikim svetskim silama.
Podelite komentar
Nikola
Naravno da je ovo istorijska poseta koja će naše već dobre odnose unaprediti i podići na još viši nivo.
Podelite komentar