Ministarka Đedović: "Srbija će nastaviti da se razvija bez obzira na borbe i izazove kojima je izložena"
Ministarka je zahvalila na priznanju, ali i na inicijativama i aktivnostima CCIFS koje su, kako je nalgasila, unapredile srpsko francuske odnose.
Ministarka energetike i rudarstva Dubravka Đedović Handanović naglasila je večeras da je sigruna da će Srbija nastaviti da se ekonomski razvoja, bez obzira na sve borbe kojima je izložena, a koje, kako je naglasila, jako hrabro vodi da bi, pre svega, zaštitlia međunarodno pravo.
"Suočavamo se sa izuzetnim izazovima, kada je u pitanju naša reputacija, ali i odbrana našeg suvereniteta i teritorijalnog integriteta. I zaista sam sigurna da će naša zemlja nastaviti da se ekonomski razvija, bez obzira na sve otežavajuće okolnosti, borbe kojima smo izloženi, a koje zapravo vodimo jako hrabro da bi pre svega zaštitili međunarodno pravo", rekla je Đedović Handanović na gala večeri povodom 15. rođendana Francusko-srpske privredne komore (CCIFS), kojoj je prisustvovao i šef Delegacije EU u Srbiji Emanuele Žiofre.
Ovo je, kako je rekla, prilika da zahvalimo svim partnerima na tom putu i da kažemo svim našim ekonomskim partnerima da će Srbija nastaviti još snažniji ekonomski razvoj.
"Nastavićemo još snažniji ekonomski razvoj u cilju, pre svega, razvoja naše privrede, naše ekonomije, boljeg standarda i života naših građana, a onda u perspektivi i spajanju tržištu sa zemljama EU i svim benefitima i koristima koje to donosi", rekla je Đedović Handanović na skupu na kojem joj je predsednik CCIFS Dragan Stokić uručio priznanje za doprinos u razvoju francusko-srpskih ekonomskih odnosa.
Ministarka je zahvalila na priznanju, ali i na inicijativama i aktivnostima CCIFS koje su, kako je nalgasila, unapredile srpsko francuske odnose.
“Verujem da je ovo priznanje za sve ono što smo kao Ministarstvo, i kao Vlada Srbije, uradili u prethodnom periodu, da damo novi impuls razvoju energetskog sektora, da ga sistemski razvijamo i učinimo efikasnijim”, kazala je ona.
Podsetila je da Srbija i Francuska imaju dugu istoriju bilateralnih odnosa - od 1839. godine i naglasila da sadašnji dobri i prijateljski odnosi proističu iz te prošlosti, ali su, kako je dodala, podjednako određeni pogledom u budućnost.
Navela je da je u prethodnih 12 godina mnogo toga postignuto, pre svega u ekonomskoj saradnji.
"Robna razmena povećana je tri puta od 2012. do 2023, dostigla blizu dve milijarde evra, a izvoz Srbije povećan je u tom periodu 3,5 puta. Francuska je među 10. najvećih investitora u Srbiji", navela je ona.
Ministarka je podsetila da se u srpsko francuskoj saradnji posebno ističku infrastrukturni projekti, kao što su Beogradski aerodrom ''Nikola Tesla'' (Vinci), sanacija deponije u Vinči i izgradnja postrojenja za proizvodnju električne i toplotne energije (Suez), projekat Beogradskog metroa (Egis Rail, Alstom), automatizacija srednjenaponske distributivne mreže (EDF i Sćneider Electric).
"Zajednička deklaracija dva predsednika potpisana 2019. godine tokom posete francuskog predsednika Beogradu dala je dodatni podsticaj unapređenju ekonomskih odnosa", rekla je ona i naglasila da je za Srbiju posebno važna i nedavna poseta predsednika Srbije Aleksandra Vučića Parizu, kada je potpisan i Memorandum o saradnji sa EDF-om, kojim je uspostavljen okvir za dugoročni dijalog u oblasti energetske tranzicije i niskougljeničnih tehnologija.
Srbija, kako je naglasila, ozbiljno sagledava mogućnosti za korišćenje nuklearne energije.
"Razmatrajući na koji način ćemo u narednim decenijama zadovoljiti rastuću potrebu za električnom energijom, pre svega zbog razvoja industrije i naprednih tehnologija, ali i da odgovorimo našim obavezama u pogledu smanjenja emisija ugljen-dioksida, pored dodatnog razvoja obnovljivih izvora energije, ozbiljno sagledavamo mogućnosti za korišćenje nuklearne energije", kazala je Đedović Handanović i podstila da su već započeti razgovori na tu temu sa najstručnijim ljudima u zemlji.
Prema njenim rečima, pored ulaganja u transportnu infrastrukturu, zelena i digitalna tranzicija predstavlja najperspektivniju oblast ekonomske saradnje dve zemlje, koja predstavlja i važan deo evropskog puta Srbije.
(Telegraf.rs/Tanjug)
Video: Dragana Mirković sagradila kuću porodici sa Golije
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Апокалипса
И још нешто. Вехабије које тренирају на војним полигонима у близини Мостара у БиХ, док Београд отвара нове авио линије, нису далеко од Француске. Тренирали су они годинама на Србима преко Дрине и на Србима на КиМ све оно што су касније спровели на Менхетну, у Паризу, у Ници, у Мадриду у Бриселу, у Бечу у Лондону итд. Када су италијански обавештајци упозорили да на територији Федерације БиХ има око 20 ћелија исламских екстремистичких група, у политичком Сарајеву су се томе смејали. Наравно, па они су њихова преторијанска гарда у време мировања. Леп је то осећај, помало перверзан. Замислите ја говорим о геноциду над мојим српским народом,који се јесте десио у два светска рата а чува ме дивизија Карло Велики. Па ви размишљајте да ли то јесте или није истина. И да је то тако од 1999 године.
Podelite komentar
Апокалипса
Па како то сад. Зар ми за Француску нисмо геноцидни народ. Зар Француска није спонзор резолуције о Сребреници. Шта хоће председник Макрон од Србије када су Срби тако зли и покварени. Зар није са Тачијем славио Дан примирја у Првом светском рату. На чијој су се страни борили Албанци у два светска рата. Србија и Француска деле идеале и судбину , али и неке специфичности не само од успостављања дипломатских односа пре скоро 200 година. Деле и Долину јоргована. И Газиводе на чијем дну лежи двор Јелене Анжујске. Али Макрон више воли Карла од Јелене. Тако се чини. То је изгледа проблем са бисексуалцима. Не могу да одлуче. Србија иде снажно напред. Са снажним председником и снажним руководством. Наша историја је предуга да бисмо се правдали било себи било другима. Сваки корак на том путу је видљив , частан и сваки је водио напред. Увек ка прогресу. Ко то подржава, увек је добродошао.
Podelite komentar