Dačić: Nije prvi put da ambasadori u Beogradu i Prištini imaju različite stavove

 
 
Čitanje: oko 2 min.
  • 1

Na pitanje kako vidi to što ambasadori jedne države govore jedno u Beogradu, drugo u Prištini, Dačić kaže da je više puta bilo sličnih situacija

Ministar spoljnih poslova Ivica Dačić izjavio je danas da su pokušaji preimenovanja srpskog nasleđa u tzv. kosovsko, "stara priča" da se izbriše svaki srpski trag na KiM i poručio da će Srbija boriti svim sredstvima, koliko god može, protiv relativizacije istorije.

Delegacija nemačkih diplomata posetila je u petak Visoke Dečane i, kako je saopšteno iz manastira, razgovarala sa igumanom Savom o izazovima sa kojima se suočava Srpska pravoslavna crkva i Srbi na Kosovu i Metohiji. Nemački ambasador u Prištini Jorn Rode je nakon te posete na mreži X objavio fotografiju ambasadora ispred manastira Visoki Dečani i napisao da su "posetili kosovski manastir koji se nalazi na listi Uneska".

Na pitanje kako vidi to što ambasadori jedne države govore jedno u Beogradu, drugo u Prištini, Dačić kaže da je više puta bilo sličnih situacija.

"Mi smo imali više puta takve situacije da ambasadori nekih zemalja u Beogradu i u Prištini, iako smatramo da su te ambasade u Prištini nelegalne zato što tzv. Kosovo smatramo delom svoje države, imaju različite stavove. Tako je i sada bilo oko pomeranja spomen-ploče srpskim ratnicima za oslobođenje u Balkanskim ratovima i u Prvom svetskom ratu u Prištini, gde su francuska i nemačka ambasada u Prištini inicirale pomeranje te ploče, iako su ambasade u Beogradu bile protiv toga i niko ih nije ni pitao", rekao je Dačić za Tanjug.

Dačić je naveo da su ambasadori tih zemalja u Beogradu rekli da su bili iznenađeni tim potezom i da će tražiti da se ta priča vrati "na mesto". Šef diplomatije je kazao da je stara priča da se pokušava izbrisati svaki srpski trag na KiM i samim tim da se kaže da je celokupno nasleđe i kulturna baština kosovska, navodeći da je zato važno što je Srbija ponovo izabrana u izvršni savet Uneska.

"U sledeće dve godine ćemo biti članovi Izvršnog saveta i veoma je bitno da sprečimo da se preimenuje to nasleđe. A bilo je takvih pokušaja sa željom da se pokaže da to nisu srpski spomenici i da se time praktično sve ono što je istorija KiM relativizuje i da se kaže da to nije srpsko, nego je kosovsko ili vizantijsko kako neko govori", rekao je Dačić.

Kaže da Srbija strogo insistira na tome i Unesko to definiše i priznaje kao srpsko kulturno nasleđe, podsetivši da su četiri spomenika pod zaštitom Uneska: Visoki Dečani, Gračanica, Pećka Patrijaršija i Bogorodica Ljeviška.

"Oni su definisani kao srpsko kulturno nasleđe i još pored toga su definisani kao svetsko kulturno nasleđe u opasnosti. Od koga su u opasnosti? Od albanskih separatista i terorista koji žele da unište te spomenike", rekao je ministar. Srbija će se, kako je rekao, boriti svim sredstvima protiv relativizacije i falsifikovanja istorije i naravno reagovaće i povodom izjava da su Visoki Dečani kosovski manastir, odnosno spomenik i povodom premeštanja ploča. "Te zemlje vode svoju bilateralnu politiku, ali sam siguran da niko nema prava da Srbiji oduzima pravo na njene spomenike", poručio je Dačić.

(Telegraf.rs)

Video: Dragana Mirković sagradila kuću porodici sa Golije

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Слађана Точиловац Шаљић

    20. novembar 2023 | 16:03

    Српско културно и верско наслеђе на КиМ је део културног и верског наслеђа Србије и СПЦ. А стил градње и дух живописа спада у различите школе. Једна од тих је и српско- византијска. Као што постоји и романичка и моравска школа. И Грчка такође. Задужбинари су српски владари и српска средњовековна властела. Као у Жичи, Студеници, Милешеви, тако и у Високим Дечанима, Грачаници, Богородици Љевишкој, Пећкој патријаршији итд. Надгробна плоча српским ратницима на гробљу у Приштини да се врати на место. Само Талибани раде такве ствари. И још нешто. Германи се нису једном у историји тако односили према српском етосу. Али ово им је последњи пут. Имали су и Гетеа и Штрауса који су поштовали српску културу, али и оне друге који су хтели и физички да је затру. Време је да се доведу у стање ових првих. А ту су и међународне институције попут УНЕСКО и Еуропа Ностеа које то треба да помогну.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA