Rasprava o KiM: Evropski parlament pozvao na mir i povratak dijalogu
"Potrebna je detaljna istraga. Obe strane imaju ogromnu odgovornost da se vrate u dijalog", rekao je Bilči
U Evropskom parlamentu u toku je sednica na kojoj se raspravlja o poslednjim dešavanjima na Kosovu i Metohiji i na kojoj su govornici pozvali na uspostavljanje mira i stabilnosti i povratak dijalogu, ali i na punu istragu i povlačenje srpske vojske i privođenje pravih odgovornih.
Španski državni sekretar Paskal Navaro Rios koji je kao predsedavajući otvorio raspravu podsetio je da je visoki predstavnik EU za spoljnu politiku i bezbednost Žozep Borelj pozvao obe strane na uspostavljanje mira i povratak dijalogu, dok je evropski komesar za humanitarnu pomoć Janez
Lenarčić istakao da je važno da se Beograd i Priština uzdrže od svih aktivnosti koje bi mogle da dovedu do eskalacije situacije.
"EU je pozvala obe strane da preuduzmu konkretne mere za deeskalaciju koja je potrebnija nego ikada, kao i da je potrebno počinitelje privesti pravdi. Ta deeskalacija ne treba da bude izgovor da se odustane od dijaloga za normalizaiju", rekao je on.
Izvestilac EP za Srbiju Vladimir Bilčik rekao je da je stanje na terenu ozbiljno eskalira, kao i da u poslednjih 10 godina nismo imali takvo nasilje.
"Potrebna je detaljna istraga. Obe strane imaju ogromnu odgovornost da se vrate u dijalog", rekao je Bilčik i naglasio da je dolaskom Aljbina Kurtija na vlast dijalog počeo da se oteže.
"Moramo otkriti šta se tačno dogodilo i trebaju nam objektivne činjenice. Ne treba nam površno dodeljivanje krivice. Destabilizacija Balkana odgovara Putinovoj Rusiji. Jedino rešenje je povratak za pregovarački sto i dijalog", zaključio je Bilčik.
Francuski evroposlanik Žan Lik Lakapel istakao je da je posebno odgovorna u sukobu EU, a sa druge strane vlada Kosova.
"Prošlog proleća Kurti se odlučio na provokaciju da imenuje gradonačelnike u nekoliko opština i tako marginalizuje srpsko stanovništvo na KiM koje je kolevka srpskog naroda. Policija je to brutalno sprovela u delo. Pružam punu podršku srpskom narodu. Treba sankcionisati Kurtija. On je nedavno rekao da nema alternative EU i 300 napada od nekih su bili posebno ozbiljni protiv srpskog stanovništva, nijedan od njih nije imao posledice. Treba da otvorimo oči pred kosovskim potezima. Za nas nema smisla da se ta navodna zemlja integriše u EU", rekao je on.
Mađarski evroposlanik Andor Deli rekao je da je stanje kranje napeto i složeno i da najnoviji tragični događaji pokazuju da se rešenje mora naći što pre moguće, kao i da su važna objektivna i nepristrasna istraga.
"Sve ovo su simptomi većih problema, a to je ZSO. Stvaranje ZSO je veliki problem, postoji od 2013. i Briselskog dogovora. Postoji čitav niz konvencija koje bi trebalo da zagarantuju status tih zajednica i poštovanje kopenhaških kriterijuma. Nakon skoro deset godina pregovora, sada je na vladi u Prištini da napravi odlučujući sledeći korak", rekao je on.
Na sednici je bilo i evroposlanika koji su bili najglasniji u osudi i prebacivanju krivice na Srbiju, među kojima su bili najglasniji Tonino Picula (Hrvatska), Viola Fon Kramon (Nemačka), Ilhan Kjučuk i Angel Džambarski (Bugarska) koji su tražili da se Srbija osudi, da se protiv nje uvedu mere ili obustave infrastrukturni projekti.
(Telegraf.rs)
Video: Život posle Banjske: Telegraf na Kosovu i Metohiji
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Mihajlo
Kakav je to dijalog gde se samo od Srbije očekuje da prizna nezavisnost Kosovo ?! Tu ne može biti ni reči o tome. Dokle će da nas lažu.
Podelite komentar
zztop
Ko to nas lagi ... i baš su rekli kako ste vi to napisali , ma ajde ...
Podelite komentar
…
Ajmo vi lepo da vratite nama nase i svima dobro … bez sukoba itd.
Podelite komentar