DAČIĆ: Uznemiren sam zahtevima Evropske komisije u vezi s Kosovom!
Šef Delegacije EU u Srbiji Vensan Dežer uručio je danas predsedniku Vlade Srbije Ivici Dačiću Izveštaj Evropske komisije o napretku Srbije na putu ka EU.
U izveštaju se konstatuje da je Srbija napredovala na evropskom putu, ali se nabrajaju i brojne slabosti u oblasti vladavine prava i traži konstruktivno angažovanje u normalizaciji odnosa s Kosovom.
DAČIĆ: NE MOŽEMO DA POMAŽEMO PRIŠTINI DA ZAOKRUŽI NEZAVISNOST
Dačić je zadovoljan zbog načina na koji su u izveštaju EK ocenjene reforme u Srbiji, ali i da je uznemiren zahtevom iz izveštaja da Srbija poštuje teritorijalni integritet Kosova što bi, prema njegovim rečima, moglo da vodi ka zatvaranju dijaloga Beograda i Prištine.
- Dosta sam uznemiren ovakvom izjavom jer umesto da pomogne početku dijaloga ona može da ga zatvori. Srbija je bila spremna za politički dijalog već u oktobru, ali sada ovo pred nas postavlja pitanje da li je to samo mekša alternativa za priznavanje nezavisnosti Kosova, jer ja još nisam sreo teritorijalni integritet bez suvereniteta. Možda je bilo od Srbije poštenije tražiti da prizna nezavisnost Kosova nego da prizna državni integritet - rekao je Dačić.
On je dodao da se ta formulacija ne navodi u Izveštaju EK već , kako je rekao, u drugom dokumentu EU, ne preciziravši kojem. Dačić je kazao da će tražiti komentar od komesara EU Štefana Filea odgovor na pitanje da li je formulacija o teritorijalnom integritetu Kosova novi uslov za Srbiju, jer kako je istakao, za Beograd su novi uslovi neprihvatljivi.
- Mi ne možemo da pomažemo Prištini da zaokruži svoju jednostrano proglašenu nezavisnost. Ako je ovo formulacija koja je s naše strane pogrešno protumačena, bićemo spremni za nastavak dijaloga s Prištinom. Srbija zaista nema nameru da nasilnim metodama narušava ono što predstavljaju administrativne linije Kosova i Metohije, ali ja sam shvatio da mi želimo dijalog i relaksaciju odnosa, statusno neutralni dijalog, a ne da pomažemo Kosovu - poručio je Dačić, pa nastavio:
- Ovo nas neće skrenuti sa evropskog puta, uvek ćemo izražvati želju da budemo članica EU, ali ovakve formulacije mogu samo da predstavljaju ometanje nastavka dijaloga i biće predmet ozbiljnih razmatranja sa naše strane - dodao je on.
Prema njegovim rečima, formulacija o teritorijalnom integritetu Kosova "nije koristan potez", jer postoji i pet država EU koje ne priznaju jednostrano proglašenu nezavisnost Kosova. Dačić je objasnio da Srbija nije pretnja miru u regionu, te da niko nema pravo da se ljuti na vlasti u Beogradu zbog toga što štite legitimne državne i nacionalne interese.
- Ako je neko mogao da bira vreme kada će izneti ovakve formulacije, izabrao je najgore. Zato sam iznenađen nerazumevanjem za napore koje Srbija pruža na svom evropskom putu i u cilju normalizacijeodnosa s Prištinom, u uslovima kad su njene evropske integracije uslovljene teškim nacionalnim pitanjima. Sve ćemo učiniti da ispunimo obaveze koje imamo, a koje je preuzela prethodna vlada. Žao mi je što ovakve stvari bacaju senku na dobre odnose sa misijom Evropske komisije i mnoge dobre stvari koje smo zajedno uradili - rekao je Dačić.
DEŽER: NASTAVAK DIJALOGA BEOGRADA I PRIŠTINE
Šef Delegacije EU u Srbiji Vensan Dežer izjavio je da izveštaj EK konstatuje da je u Srbiji, i pored vakuuma nastalog zbog izbora i formiranja vlade, ostvaren napredak u oblastima u kojima su analizirani reformski procesi.
Prema njegovim rečima, kada se u obzir uzmu poglavlja prema kojima se Srbija usaglašava sa pravnim tekovinama EU, napredak je u poslednjih godinu dana ostvaren u 26 od 33 poglavlja.
Dežer je, citirajući stav evropskog komesara Štefana Filea da se proces proširenja EU mora ubrzati, istakao da u tom procesu međutim ne postoje lake prečice.
- Najvažniji prioritet je nastavak dijaloga Beograda i Prištine. To nikada za strane učesnice u dijalogu nije bio lak proces i toga smo svesni, ali nadamo se da će biti spremnosti da se taj proces nastavi - rekao je Dežer, pozdravivši spremnost nove Vlade Srbije da sprovodi do sada dogovoreno.
Kako je rekao, EU ceni spremnost Srbije da se dijalog s Prištinom podigne na viši nivo.
Dežer je rekao da je premijeru Dačiću, osim izveštaja EK, uručio i Strategiju proširenja EU koja predviđa naredne korake u tom procesu.
- Taj dokument potvrđuje posvećenost EU, EK i zemalja članica da se proces proširenja nastavi. Predstoji pridruženje Hrvatske, počinjemo pregovore s Crnom Gorom i, naravno, želimo napredak u ovom procesu i sa Srbijom - istakao je Dežer.
On je takođe konstatovao da postoje problemi i u procesu reforme pravosuđa, ali je pozdravio spremnost Vlade Srbije da se obračuna sa organizovanim kriminalom i korupcijom.
A ŠTA PIŠE U IZVEŠTAJU EK?
Godišnji izveštaj EK, koji je evropski komesar za proširenje Štefan File danas zvanično predstavio Spoljnopolitičkom odboru EP, predstavlja detaljnu sliku napretka ka dostizanju evropskih standarda koji je Srbija ostvarila tokom proteklih godinu dana.
Kao što se i očekivalo, Komisija ove godine nije predložila Evropskom savetu da Srbiji dodeli datum početka pregovora o pridruživanju, što je sledeći korak nakon dobijanja statusa kandidata za članstvo u EU. Razlog za to je zastoj u dijalogu Beograda i Prištine, kao izostanak primene dosad postignutih dogovora.
- Nakon izbora i uspostavljanja nove vlasti, Srbija treba da nastavi da se konstruktivno angažuje u sledećoj fazi dijaloga kako bi ostvarila dalji napredak na vidljivom i održivom poboljšanju odnosa s Kosovom - kaže se u izveštaju.
Kada je reč o drugim temama, Komisija je konstatovala da Srbija nastavlja da ispunjava političke kriterijume iz Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju i da su protekli izbori pokazali da je demokratija konsolidovana i da Srbija, a u potpunosti sarađuje s Haškim tribunalom, mada treba još da radi na otkrivanju mreže pomagača haškim beguncima.
Međutim, kada je reč o vladavini prava i posebno o reformi pravosuđa, Komisija je utvrdila veoma skroman napredak tokom protekle godine i poručila da je neophodno doneti novu strategiju reforme.
- Da bi se uspostavilo poverenje građana, vlasti moraju da razmotre dodatne mere kako bi ojačale nezavisnost, nepristrasnost, odgovornost, stručnost i efikanost pravosuđa - navodi se u izveštaju.
Sem toga, Komisija je utvrdila da je malo toga urađeno na uspostavljanju demokratske kontrole nad sistemom bezbednosti.
Korupcija i organizovani kriminal još uvek predstavljaju ozbiljan problem, kaže se u izveštaju, a na Akcioni plan i Strategiju borbe protiv korupcije se još čeka, dok zakonsku regulativu treba značajno poboljšati.
Komisija, sem toga, očekuje da se uspešno procesuiraju slučajevi visoke korupcije, kao i iz domena organizovanog kriminala.
Iako se konstatuje da se u Srbiji u načelu poštuju ljudska prava, u izveštaju se navodi da je potrebno uložiti dodatne napore na zaštiti prava manjina, a u izveštaju se posebno pominje da je Parada ponosa ove godine ponovo zabranjena, uprkos ustavnim garancijama prava na slobodno okupljanje i udruživanje. U tom smislu, Komisija zahteva da se uspostavi društveni dijalog s predstavnicima LGBT zajednice kako bi i ova manina mogla da uživa prava koja su joj zakonom zagarantovana.
Napredak je vidljiv i kada je reč o regionalnoj saradnji sa susedima, a Komisija je posebno pohvalila zajedničke napore Srbije, Hrvatske i Bosne i Hercegovine na rešavanju problema izbeglica.
Deo izveštaja posvećen ekonomiji ukazuje na brojne probleme: slab privredni rast, nezaposlenost od 25 odsto i rast budžetskog deficita, a Komisiju naročito brine narušavanje nezavisnosti Narodne banke. Komisija zakjučuje da su u ekonomiji neophodne strukturne reforme, ali da je veoma malo urađeno na tome u poslednjih godinu dana.
(I. M. / Agencije)
Video: Na Kopaoniku metar snega, skijaši uživaju
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Ппрофућкали су победу војводе Путника
Велики српски војсковођа војвода Путник је војном победом над Отоманским окупаторима 1912. повратио под суверенитет Србије српско Косово. Вођена преглупом преварантском, популистичком политиком, без јаких и поузданих савезника, војно, економски, дипломатски слабашна Србија је војним поразом у рату против много надмоћнијег НАТО 1999. изгубила суверенитет над Косовом. Очито долази време након13 година лагања, продаје магле и замајавања, да они који су увукли у Србију 1999. и поништили победу великог војсковође војводе Путника, одговарају пред српским судовим српском народу за губитак терторијалног интегритета Србије.
Podelite komentar