Srbija pristupila Ugovoru o prijateljstvu i saradnji u Jugoistočnoj Aziji
Na danas okončanom 56. plenarnom sastanku ministara spoljnih poslova Asocijacije zemalja Jugoistočne Azije (ASEAN) u Džakarti, države članice ove organizacije (Indonezija, Filipini, Malezija, Singapur, Tajland, Кambodža, Laos, Vijetnam, Brunej Darusalam i Mjanmar) jednoglasno su odobrile pristupni zahtev Srbije Ugovoru o prijateljstvu i saradnji u Jugoistočnoj Aziji.
Ustanovljen 1976. godine, Ugovor ima za cilj stvaranje političke stabilnosti i bezbednosti u Jugoistočnoj Aziji, obezbeđujući mirno rešavanje sporova između zemalja. Pristup ovom ugovoru otvara mogućnosti Republici Srbiji za bliži dijalog, saradnju i uključivanje u različite mreže i platforme ASEAN-a. Ujedno, pristup ovom Ugovoru dodatno će doprineti promovisanju suštinske saradnje u ekonomskim i sociokulturnim oblastima Srbije sa ovim blokom. Najvažnije oblasti saradnje ASEAN sa državama potpisnicama Ugovora o prijateljstvu i saradnji u Jugoistočnoj Aziji su, između ostalih, ekonomska saradnja, obrazovanje i razvoj međuljudskih kontakata, nauka, tehnologija i inovacije i održivi razvoj, dok sa pojedinim državama ASEAN razvija saradnju i u drugim specifičnim oblastima saradnje. Ovo uključuje učešće na sastancima, dijalozima i inicijativama ASEAN-a, što može doprineti diplomatskim, ekonomskim i kulturnim razmenama.
Obavezivanjem na principe izložene u Ugovoru o prijateljstvu i saradnji u Jugoistočnoj Aziji, kao što su poštovanje nezavisnosti, suvereniteta, jednakosti, teritorijalnog integriteta i nacionalnog identiteta svih naroda, nemešanje u unutrašnje stvari drugih država i mirno rešavanje sporova, Republika Srbija će kroz još jedan pravno obavezujući mehanizam dokazati svoju temeljnu posvećenost miru, stabilnosti, međunarodnom pravu i multilateralizmu.
Srbija je formalni zahtev za pristupanje Ugovoru o prijateljstvu i saradnji u Jugoistočnoj Aziji uputila 2013. godine. Diplomatskim naporima, obezbeđena je nedvosmislena podrška svih 10 država članica ASEAN-a za pristup Srbije ovom Ugovoru.
Među državama potpisnicama Ugovora nalaze se i sve velike sile, brojne države Evrope, Azije, Afrike i Latinske Amerike (Кina 2003, Indija 2003, Japan 2004, Pakistan 2004, Ruska Federacija 2004, Francuska 2006, SAD 2009, Кanada 2009, Turska 2010, EU 2012, UК 2012, itd). Ugovoru o prijateljstvu i saradnji su u poslednjih nekoliko godina pristupile Nemačka (2019), kao i Južnoafrička Republika, Кolumbija i Кuba (2020), Danska, Grčka, Holandija, Ujedinjeni Arapski Emirati i Ukrajina (2022).
Srbija je sa deset članica ASEAN u 2022. godini ostvarila ukupnu razmenu od 710 miliona dolara. Svi su izgledi da će se trend rasta u trgovinskoj razmeni sa državama članicama ASEAN dinamično nastaviti i u narednim godinama. Očekuje se da do 2030. godine Asocijacija država Jugoistočne Azije postane četvrta svetska ekonomija po veličini.
(Telegraf.rs)
Video: Tihi heroji mećave: Zlatiborski putari spasili srnu koja se u snegu zaglavila u mrtvom mraku
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.